şükela:  tümü | bugün
  • 2160p olması gereken boka uhd, 4k vb. diyerek tanım sıçmaya devam eden televizyon üreticilerinin en son bombası. hatta hdr tv kesmemiş, ultra hd premium adını da koymuşlar hem uhd hem hdr olanlara.

ks. high dynamic range televizyon. hem siyah/beyaz derinliği çok daha yüksek, hem renk gamı daha geniş (10-bit vs.) televizyonlara bu isim veriliyor. hdr içerik en iyi şekilde bu televizyonlarda tüketilebiliyor.

işin esası ise quantum dot teknolojisiyle beraber dediğim vasıflara sahip televizyon üretmenin artık ucuz olması.

çok mu elzem derseniz, zaten bir ultra hd premium içerik evdeki internet kotanızı dolduracağı için ya ayda bir film, ya da bir ay boyunca sağlıklı internet ikilemiyle karşılaşacaksınız. bu içeriğin turksat 4a üzerinden size ulaşabilmesi ihtimalini ise şimdilik düşünemiyorum bile, o yüzden mediamarkt'ta "oha ne biçim cam gibi" demekten başka çareniz yok gibi. para bayılmayın, yazık olur.
  • diğer teknolojilerinin aksine amacı çözünürlük , fps, hz vs olmayan yeni nesil tv teknolojisi. burada amaç ışığın ve yansımanın kontrastlarla değilde dinamik renk sayısına bağlı verilmesidir . şöyle örnekleyecek olursak siyah rengi en iyi gösteren hemen etrafındaki beyaz renktir bu renk ne kadar açık olursa o kadar net siyahın olur. 8 bit renk veren geneleksel tv ler 16 milyon renk çeşitliliği sunarken bu teknoloji bize 1 milyar renk demeti sunar.

sonuç olarak elde edeceğimiz deneyim şudur; evde ışıklar kapalı , 8 k hdr tv'li bir odada güneş ışıklı bir sahnede , gözümüzü gerçek güneşe bakıyormuşcasına kısarken görebiliriz.
  • geçen sene aldığım samsung 55ku7000'de var hdr (1- bunun için almamıştım, 2- şimdikilere göre daha uyduruk bir hdr olmalı). şimdiye kadar netflix gibi ortamlarda sunulan hdr içeriklerin hiçbirinin hdr modundaki halini sevmedim, dinamik kontrast ayarlarıyla hdr'den daha iyi sonuç elde ediyorum.
  • her televizyonda gerçek etkisini bırakamaz. örneğin daha siyahı doğru-düzgün göstermekten aciz ips panelli bir televizyonda (mesela oled olmayan bir lg/philips) saçma-sapan bir deneyim sunar, yersiz olur, gereksiz olur.

ancak düzgün bir oled (lg/philips) ya da va panelli televizyonda (samsung 8/9/q serisi veya sony 9 serisi) gerçekten de kayda değer fark yaratır. yalnız sanırım motion performansına olumsuz etkileri de var.

yani "izledim bok gibiymiş" diyenin aslında tv'si bok gibidir.