• her bölümün sonunda çocuklara öğütler veren süper kahraman.
    tgrt'de yayınlanan bi bölümünde "sevgili çocuklar, bu akşam 21.45'te izzeti ikram'ı izlemeyi sakın unutmayın" demişti. koltuktan düşmüştüm.
  • ilkokul yillarimda cok buyuk sevgi ile izledigim, olmak icin can attigim bir cizgi film serisinden cok daha ote birseymis aslinda he man. butun bölümleri turkiye'de yayinlanmadigindan mi olsa gerek, yoksa biz o cocuk aklimizla dikkatli izleyemedigimizden mi olsa gerek; yillar sonra boyle "ya he man de guzeldi, dur sunun bir kac bölümünü indirmek icin site falan ariyim..." dediginizde karsiniza cikan bilgilerle sizleri hayretler icinde birakabiliyormus. ben bunu bugun gordum...

simdi efendim aslinda her en cok merak ettigimiz mevzu, iskeletor nedir, kimdir mevzuundan basladigim arastirma ile ulastigim sonuclar o kadar ilgimi cekti ki; he man'in aslinda yalan ruzgari kadar karmasik, icinde aslinda "senin baban hayvan adam yavrum." denebilecek kadar ic ice bir dizi oldugunu gordum.

butun iskeletor mevzuunu anlatmak istemiyorum bastan, lakin burda anlatilmisi var (bkz: #6560419). ben diger mevzulara donmek istiyorum. burada asil kilit isim tila'ymis efendim. bizim yillar yili general'in -orjinal adi ile man-at-arms- kizi olarak tanidik. lakin oyle degilmis iste. simdi bu mevzuyu anlatmak icin once buyucu'yu anlatmak lazim. buyucu aslinda evil horde'un kolelerinden biridir. lakin bir gun duydugu bir efsane ile gölgeler satosu'nu aramak uzere hapisten kacar. tam cölde umutlar tukenmisken gölgeler satosu karsisina cikar ve kendisine "ey yabanci, iceri gir; ama unutma, iceri girersen bir daha asla eski haline geri donemeyeceksin!" der. bunu o kadar net hatirlamamin sebebi trt'nin yayinladigi donemlerde kaydetmis olmam ve tekrar tekrar izlemis olmamdir. isteyene kaseti bulabilirsem odunc verebilirim. neyse. buyucu, ölmemek icin iceri girer; ve gölgeler satosu'nun o zaman ki buyucusu ile karsilasir. eski buyucu, artik zamaninin doldugunu ve gorevini devretmek zorunda oldugunu; teela'ne -soylemeyi unuttum buyucunun gercek adi- 'ya guclerini devretmek istedigini soyler. teela'ne bunu kabul eder ve o gunden sonra gölgeler satosu'nun buyucusu olur. simdi tila'nin anne ve babasi ile ne alakasi var denebilir bu olayin; lakin onemli bokta, tila'nin gercek annesinin teela'ne -yani büyücü- , babasinin ise evil horde'a karsi savasan ve bu savasta hayatini kaybeden bir asi olmasidir. biz bunu teela's quest adli bölüme kadar ogrenemeyiz. lakin turkiye'de yayinlanmadigi icin ogrenemedikte. yayinlanan seriden 20 yil kadar once, generak tila'yi evlat edinir ve bu boyle sure gelir.

kralice marleena -adam'in annesi- ise aslinda dunyali bir astronottur. gercek adi marlena glenn'dir. bu yuzdendir ki; adora ve adam'in ikiside hibrittir. yani yari eternia'li, yari dunyalidirlar.

en dramatik olay ise orko'nun eternia'ya gelmesidir kanimca. aslen trolla'li olan orko, cok firtinali bir gunde eternia ve trolla arasinda acilan bir boyut kapisinin kendisini iceri cekmesi ile kendini eternia'da bulur. o sirada firtina yuzunden mahsur kalmis adam ve titrek'e yardim eder. bu yardimi dolayisi ile kraliyet ailesi kendisini court jester ilan eder. bu arada orko'nun uzerindeki "o" harfini aciklamadan gecemeyecegim. orko, adam ve titrek'e ayrdim ederken, uzerindeki "o" nun icinden sihirli bir madalyon cikartir ve bu sihirli madalyonu kullanarak adam ve titrek'i kurtarir. fakat daha sonra o madalyonu orda dusurur ve olaylar gelisir... neyse... sonucta orko kraliyet ailesi tarafindan evlat ediniliyo ve court jester oluyor. budur.

he man'in official olarak yayinlanmis son bölümü the cold zone'dur. lakin bir cok kisi, yayinlanmayan bir bölüm olarak, son bölümü; the problem with the power olarak kabul etmistir. soyle ki; he man'in gucunu kullanirken, kimseye zarar vermemesi, en basitinden öldürmemesi gerekmektedir. daha onceki bölümlerden birinde, iskeletor kalp atisi olmayan bir irktan yardim isteyerek; he man'i gucunden vazgecirmeye calismis ancak basarili olamamistir. hatta bu bölümde he man'in nasil tekrar adam haline geri dondugunu de gormustuk. kendisi kilicini havaya kaldirarak ;

"sihirli guc artik geri donsun!"

diye bagardiktan sonra tekrar adam haline gelmektedir. velhasil, a problem with the power bölümü herkesin aslinda hayalini kurdugu, he man'in birini öldürdügü icin gucunden vazgectigi bir bölüm olarak akillarda yer etmis; ve gun batimi esliginde he man'in kucaginda tila'yi tasiyarak kadrajdan cikarak bittigi rivayet edilmistir. lakin iyi ki olmamistir, 12 yasindaki bunyeye o kadar he man olma ozentisi, hevesi verip, sonra böyle bir son yapsalardi muhtemelen clementine ile yeterince psikopata baglamis bir bunye olarak iyice intahara meyilli, turkiye nin ilk seri katili olabilirdim. ki zaten bu son daha sonraki planlarla celismektedir ki o planlar icin (bkz: he ro).

he man'in bitmesi konusu ise hbo'nun carnivale'i bitirmesi kadar gerzekcedir. filmation'un2 sezon boyunca, toplam 130 bölüm ile sevgilimiz haline gelen he man'i, yeni seri she ra: princess of power'i yayinlamak icin bitirmis; he man'i ise, star modundan guest star moduna alarak ara ara bölümlerde oynatmak istemesidir. aslinda bir ucuncu sezonu daha cekilebilecek olan he man'i ikinci plana atarak onceligi she ra'ya veren filmation, she ra'nin 93 bölümünün sonrasinda düsük satislar ve reytingler dolayisi ile she ra'yi iptal etmis ve dolayisi ile cocukluk kahramanimiz bok yoluna gitmistir.

today s trivia : he man - the movie : masters of the universe'in sonunda iskeletor'un "i'll be back!" diye bagirdigini fakat bu sozu hic tutamadigini biliyor muydunuz ? hayir hayir, aslinda sozunu he man 2 - the cyborg ile tutacak oldugunu; fakat he man'in artik düşüşte ve eskisi kadar populer olmadigini goz onunde bulunduran yapimcilarin he man2 - the cyborg yerine; van damme'in cyborg filmini cektiklerini biliyor muydunuz ?
  • "güüüç bende artııık" derdi, o zamana kadar güç nerdeydi bunu kimse bilemez...
  • tahminimce 87 falandı türkiye'de gösterilmeye başladığında... büyükler bile televizyon başına konuşlanırdı. he-man'in hikayesini anlatan intro'nun ardından eternia prensi he-man'ın sırtından kılıcını çıkarıp, hep aynı animasyon eşliğinde "gölgelerin gücü adınaağ, güüç bende artııık" diyerek birden güçlenip kas yapmasını, iskeletor'a, hayvan adam'a karşı cenk etmesini ilgiyle izlerdik.

filmation firmasına ait bu çizgi filmde he-man'in elbetteki yardımcıları da wardı. general, tila, atilgan, orko gibi... çoğu zaman şebek olmaktan ileri gitmeyen bu yardımcı karakterler, he-man'e dersler verir, nadiren de yardımcı olurlardı.

he-man her bölüm sonunda bir öğüt verirdi izleyenlere, tabii ki pırsık prens haliyle değil de, sözü dinlensin diye he-man haliyle.. çizgi film bittiğinde sokaklar "beeeen he-maan" diye bağırıp, oradan oraya koşturan, birbirine yiğitlik yapmaya yeltenen bir sürü çocukla dolardı, şüphesiz ki ben de onlardan biriydim.
  • cocuklugumun efsanesi idi.
    bunu izledik.
    lakin deve kadar adam olduk ama hala heman gibi bacaklarimi capraza acarak yürüdügüm rivayet ediliyor.
    e üzücü bir hadise ve pek ho$ kar$ilanmiyor tabiiki.
    ozellikle koridor tipi mimari yapilarda.(koridor tipi mimari yapi kelimesi yeni bir cagin ba$langicidir)
  • gölgeler şatosunun küt saçlı prensi.
    bir modern çağ efsanesidir he-man. 80 kuşağının en tatlı hatırasıdır. bu sırrı sadece üç kişi biliyordu. büyücü , general ve orko. yıllar yılı orkonun tipini merak ettik. bir bölümde kız arkadaşı çıktıda, şoka girmiştik. yılan kaleden korktuk, hep yağmur yağardı üstünde... oyuncakları kutsal hazinemizdi.oyuncak figürlerin üstünde, tam zırhın ortasında dönen bir mekanizma vardı.bu mekanizma oynadıkça zırhın üstündeki amblem kaybolur sanki kılıç darbesi almış gibi bir görüntü ortaya çıkardı.
    bir ara filminide yaptılar da millet videocuda sıraya girdi...
  • yıllar yılı içimde kalmış , hiç bir zaman yeri gelip de kimseye söyleyemediğim bir adet tespitim olan şahane çizgi filmdir. gün bu gündür deyip aşağıda verdiğim linklere de bakılacağını varsayılarak haykırıyorum: "bir tek ben mi atılganı baykal kente benzetiyorum laaaağn!!!" obe.

baykal kent
    atılgan
  • ürdün* televizyonu'nda ise kilicini cekerken "golgelerin gucu adina"* yerine "la havle vela kuvvete" buyuran eleman. (bkz: ben bugun bunu gordum)
  • tgrt'de oynayan ilk bolumlerinde "yuce yaradanin rizasiyla, guc bende artik" dedigi rivayet edilio. izlemedim bilemiorum.
hesabın var mı? giriş yap