şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pmp konusunda başarılı (ve kendi çapında meşhur) bir yardımcı kitap olan head first pmpnin türkçe versiyonudur.

  çalışmayı yapan ekibin pmp disiplinlerine hakim oldukları belli; sadece bir çeviri değil, dile / kültüre adaptasyon da içeren güzel bir iş olmuş.

  edinmek için;
  http://www.kitapyurdu.com/…oje-yonetimi/263327.html

  edit: içerikten bir kesit;
  http://www.harmankitap.com/…ki-giris-1429128595.pdf
 • proje yönetimi ile ilgilenenlere yardımcı olacak kendi alanında gayet güzel ve yeterli bir şekilde çevrilmiş kitaptır.
 • önce ingilizcesini buldum biraz okudum gerçekten eğlenceli kitap. türkçesini olduğunu duymuştum ama yurtdışında yaşadığım için getirmek biraz zor olacaktı. sözlükte dolaşırken theconquerora denk geldim sağolsun kendi hızır gibi yetişti. pmp ile ilgili konuşurken hiç beklemediğim anda 2 günde türkçesini kargoya verdi hemde kıyağını da yaptı. kitap elime ulaştığında çalıştıktan sonra burayı editlerim. iki kitabı (pmbok ve head first pmp) karşılaştırdığımda pmbok biraz ciddi duruyor, insanı da sıkıyor. umarım head first tek başına yardımcı olur.
 • çevirmeni ve yayına hazırlayan kişi olarak hakkındaki soruları cevapladığım ve online olarak satışını yaptığım kitap.

  gelen sorular neticesinde şöyle bir sıkça sorulan sorular kısmı hazırladım.

  s: sınava türkçe girilebiliyor mu?
  c: tabii ki, 2011 yılından bu yana sınava türkçe girilebiliyor ve 2011 yılından beri bu kitap, sınava türkçe hazırlanmak ve girmek isteyenler için ilk ve tek kaynak olma özelliğini koruyor. sınava türkçe girmeyi tercih edenler (türkçe dil desteği almayı tercih edenler) sınavda soruların hem türkçe'sini hem de ingilizce'sini aynı ekranda görebiliyorlar. bu sayede bir kavram kargaşası ve soruları anlayamama endişesi yaşamıyorlar.

  s: kitabı nasıl temin edebilirim?
  c: buradan mesaj kutumu yeşillendirerek veya kitabın linkedin hesabı üzerinden benimle temasa geçerek, piyasa fiyatından daha uygun bir fiyata ve kargo ücreti ödemeden kitaba sahip olabilirsiniz. kitaplar sıfır, orijinal ve bandrollüdür.

  s: kitabın linkedin hesabını ekleyebilir miyim?
  c: elbette kitabın linkedin hesabı kullanıcılara güven vermek amacıyla oluşturulmuş bir hesap olup, linkedin hesabında ekli olan tüm kullanıcılar kitabı daha önce satın almış ve hakkında olumlu görüş bildirmiş kimselerdir.

  s: kitap güncel mi?
  c: evet. kitap pmbok 5'te ocak 2016 ayı içerisinde yürürlüğe girmiş olan değişiklikleri kapsamaktadır, söz konusu değişiklik kitabın sonuna eklenmiştir. 2011 yılından bu yana yayında olan kitap her pmbok güncellemesinde ve yapılan değişikliklerde tekrar baskıya girmektedir. kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda sürekli olarak düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılmaktadır.

  s: kitabın softcopy'si, pdf'i var mı?
  c: hayır yok. internet ortamında çoğaltılmaması için azami gayret sarf ediyoruz. herkes okuyabilsin diye fotokopi çektirseniz aynı fiyata gelebilecek bir rakama satmaya çalışıyoruz. kitap yaklaşık 1000 sayfa ve türkçe'ye kazandırılması için büyük bir emek sarf edildi, okuyucularımıza bu emeğe saygı duydukları için teşekkür ediyoruz.

  s: kitaptan örnek sayfalar görebilir miyim?
  c: elbette, çeviri kalitesinden emin olmak isteyen okurlarımızın bu tip talepleri olabiliyor, o nedenle örnek sayfaları internet ortamına koymayı uygun bulduk. buradan örnek sayfalara göz atabilirsiniz. çeviri dili oldukça akıcı ve zevkli. insanların kötü bir çeviri okuyormuş tadı (o tadı çok iyi bilirsiniz) almamaları için azami gayret sarf ettik.

  s: pmbok'u okusam yeterli mi?
  c: sadece pmbok'u okumak yeterli olmayacaktır. pmbok bir nevi manuel tadında hazırlanmış bir kitaptır, hangi başlık altında hangi alt başlığın olduğunu yazar, genel içeriğin nasıl sıralandığını, gruplandığını görmenize yardımcı olur. ancak sınava hazırlık için örnekler, alıştırmalar, sorular içermez. pmbok'un dili ve içeriği pek çok okuyucuya sıkıcı gelebilir.

  s: pmp sınavı için başka türkçe kaynak var mı?
  c: maalesef yok. bu kitap haricinde sistemli olarak basılan, internet ortamında veya kitapçılarda satılan başka bir türkçe kaynak mevcut değildir. kitabın içeriğinden, sorularından izinsiz yararlanan kaynaklar olursa bizleri haberdar ederseniz memnun oluruz.

  s: pmp eğitimini nereden alabilirim?
  c: türkçe eğitim istiyorsanız algın erozan hoca ile temasa geçmenizi tavsiye ederim. eğer ingilizce eğitim düşünüyorsanız online olarak udemy'de pmp kursları bulunmakta, onlardan yararlanabilirsiniz. sınavı düzenleyen pmı, udemy'nin geçerliliğini kabul ediyor. eğer son birkaç yıl içerisinde üniversitede veya yüksek lisansta proje yönetimi kursu aldıysanız bu kursu da saydırabilirsiniz.
 • pmbok 6 yayın tarihi ve zaman planlaması
  bu makale, proje yönetimi bilgi birikimi kılavuzu (pmbok® kılavuzu) altıncı baskısının yayınlanma tarihine ve bunun pmp® sınavını nasıl etkilediğine ilişkin kısa bir genel açıklama içermektedir.
  pmbok® kılavuzu 6. baskısına dair tüm tarihleri size sunmanın yanı sıra, pmp sınavına hazırlık çalışmalarınızda hangi sürümü kullanmanız gerektiğine dair tavsiyeler de yer almaktadır.
  proje yönetimi enstitüsü (pmı) ® daha spesifik sürüm tarihleri yayınladıkça bu yazı da zamanla güncellenecektir.

  s: pmbok® kılavuzu 6. baskısı ne zaman çıkacak?
  c: pmı®'a göre, aşağıdaki çıkış tarihlerini bekleyebiliriz:
  taslak baskının 2017 yılının ilk çeyreğinde çıkması planlanıyor (ocak-mart 2017)
  son baskının ise 2017 yılının üçüncü çeyreğinde (haziran-ağustos 2017) çıkması planlanıyor.
  taslak baskı eğitim materyallerini güncellemeye başlayabilmeleri için ağırlıklı olarak eğitim şirketleri için hazırlanmıştır. öğrencilerin bu taslak baskı hakkında hiç endişelenmeleri gerekmiyor.

  s: pmp® sınavı ne zaman değişecek?
  c: pmp® sınavı büyük oranda pmbok® kılavuzu'nda bulunan içeriğe dayanmaktadır. sınav içeriğinin 5. baskıdan 6. baskıya geçişi aşağıdaki gibi planlanmıştır:
  pmp sınavında pmbok® kılavuzu 6. baskı güncellemesi 2018 yılının 1. çeyreğinde (muhtemelen ocak 2018 gibi erken bir tarihte) gerçekleşecektir.

  s: başlıca değişiklikler neler olacak?
  c:
  1) süreç sayısı 47'den 49'a çıkacaktır.

  2) üç yeni süreç eklenecek ve bir süreç silinecektir.
  yeni süreçler:
  “proje bilgi birikiminin yönetimi” (“manage project knowledge”)
  “kaynakların kontrolü” (“control resources”)
  “risk yanıtlarının uygulanması” (“ımplement risk responses”)
  silinen süreç:
  “tedariklerin kapanışı” (“close procurements”) süreci kaldırılacaktır. bu sürecin işlevselliği “projenin ya da fazın kapatılması” (“close project or phase”) süreci ile birleştirilecektir.

  3) iki bilgi alanı yeniden adlandırılacaktır.
  “proje insan kaynakları yönetimi” (“project human resource management”) bilgi alanının adı “proje kaynak yönetimi” (“project resource management”) olarak değiştirilecektir.
  “proje zaman yönetimi” (“project time management”) bilgi alanının adı “proje zaman çizelgesi yönetimi” (“project schedule management”) olarak değiştirilecektir.

  4) bazı süreçler yeniden adlandırılacaktır:
  “kalite güvencesinin sağlanması” (“perform quality assurance”) sürecinin adı “kalitenin yönetimi” (“manage quality”) olarak değiştirilecektir.
  “insan kaynakları yönetiminin planlanması” (“plan human resource management”) sürecinin adı “kaynak yönetiminin planlanması” (“plan resource management”) olarak değiştirilecektir.
  “proje ekibinin oluşturulması” (“acquire project team”) sürecinin adı “kaynakların oluşturulması” (“acquire resources”) olarak değiştirilecektir.
  “iletişimin kontrolü” (“control communications”) sürecinin adı “iletişimin izlenmesi” (“monitor communications”) olarak değiştirilecektir.
  “risklerin kontrolü” (“control risks”) sürecinin adı “risklerin izlenmesi” (“monitor risks”) olarak değiştirilecektir.
  “paydaş yönetiminin planlanması” (“plan stakeholder management”) sürecinin adı “paydaş katılımının planlanması” (“plan stakeholder engagement”) olarak değiştirilecektir.
  “paydaş katılımının kontrolü” (“control stakeholder engagement”) sürecinin adı “paydaş katılımının izlenmesi” (“monitor stakeholder engagement”) olarak değiştirilecektir.

  5) bölümlerin tekrar sıraya konması
  ilk bölümler (bölüm 1 ila 3) yeniden sıralanacaktır. bölüm 1 - 3'teki bilgiler 2 bölüm halinde birleştirilecek ve yeni 3. bölüm, proje yöneticisinin rolünün birçok yönünün pmı yetenek üçgeni (pmı talent triangle)'ne özel olarak eşleneceği “proje yöneticisinin rolü” (“the role of the project manager”) ne adanacaktır.

  6) projenin analizi ve her bir sürece ne kadar ağırlık verilmesi gerektiği anlamına gelen süreç uyarlama (terziliği) (“process tailoring”) mevcut olacaktır (projenin kapsamına ve boyutuna dayanarak).

  7) yeni pmbok® kılavuzunda “devam eden” (ongoing) (sürekli olarak yürütülen) süreçlerle “devam etmeyen süreçler” (non-ongoing) arasındaki farklılığı gösteren çeşitli gösterimler mevcut olacaktır. bu kavram pmbok® kılavuzu 6. baskıda ilk defa vurgulanacaktır.

  8) proje kapsamı (project scope) ve ürün kapsamı (product scope) kavramları pmbok® kılavuzu 6. baskıda ilk defa vurgulanacaktır.

  9) pmbok® kılavuzu tarafından desteklenen kazanılmış değer araç seti (earned value toolkit) “kazanılan zaman çizelgesi yönetimi” (earned schedule management)’ni de kapsayacaktır.

  10) “iletişim” (“communication”) (iki kişi arasındaki iletişimde olduğu gibi) ve “iletişimler” (“communications”) (yayınlanan e-postalar gibi insan yapımı şeylerde olduğu gibi) arasında ayrım olacaktır.

  11) “yanıtları taşıma” (“escalate responses”) adlı yeni strateji proje yöneticisine riski uygun partiye taşıma olanağı sağlar bu sayede söz konusu risk artık onun sorumluluğu dışındadır. riskler taşındıktan sonra proje yöneticisi artık şu seçeneklerden birini seçecektir:
  a) eğer isterse riski proje risk listesinden kaldırır veya
  b) riski risk listesinde tutar ama onu “taşınmış / -e atanmış (escalated/assigned to)” olarak sınıflandırır.

  12)yeni, alınan dersler listesi (lessons learned register) şimdi ıtto (ınputs, tools, techniques and outputs - girdiler, araçlar, teknikler ve çıktılar) kümesinin bir parçası olacaktır. proje yöneticileri artık sıklıkla (sadece proje bitiminde değil) güncelleme yapmaya teşvik edilecektir. güncellemeler proje boyunca, özellikle proje fazlarının sonunda (agile'daki “retrospektif”lere benzer şekilde) olmak üzere herhangi bir zamanda yapılabilecektir.

  13) pmbok® kılavuzunun kendisi bazı alanlarda zorunlu ton yerine gönüllü tonu daha fazla benimsemektedir. örneğin, gereksinimlerin toplanması (requirements collection) için şimdi artık “işte elimizdeki muhtemel araç tercihlerinin bir listesi. mevcut projenize en uygun olanlardan birini seçin.” diyebileceklerdir.

  14) ıtto (ınputs, tools, techniques and outputs - girdiler, araçlar, teknikler ve çıktılar) gruplama: ıtto tablosundaki girdi ve çıktılarda sadeleştirme olacaktır. araçlar ve teknikler ortak başlıklar altında gruplandırılacaktır.

  15) yeni ek bilgisi:
  temel kavramların özeti (summary of key concepts)
  uyarlama esaslarının özeti (summary of tailoring considerations)
  araç ve tekniklerin özeti (summary of tools & techniques)
  uyarlamalı ve yinelemeli yaklaşımlar (adaptive & ıterative approaches)

  s: çalışmak için pmbok kılavuzunun hangi baskısını kullanmalıyım?
  c: bu kolay bir soru:
  sınava 1 ocak 2018'den önce mi gireceksiniz? o halde pmbok® kılavuzu 5. baskıyı kullanacaksınız.
  sınava 1 ocak 2018'den sonra mı gireceksiniz? o zaman pmbok® kılavuzu 6. baskıyı kullanacaksınız.

  yukarıdaki tavsiyenin, pmp® sınavının muhtemelen ocak 2018'de yeni standarda dönüşeceği beklentisine dayandığını lütfen unutmayın. bu bilgiler ışığında pmp sınavına 2017 yılı içerisinde pmbok® kılavuzu 5. baskısı halen daha geçerliyken girmenizi tavsiye ederim. pmp sınavına türkçe dil desteği ile hazırlanacak olan arkadaşlara head first pmp türkçeyi şiddetle tavsiye ederim. uygun fiyata satın almak için gerekli detaylara bana mesaj atarak ulaşabilirsiniz.
 • pmp sertifikasına sahip üstadlardan 10 günlüğüne istediğim kitap satışı yok. maalesef bulamadık....