şükela:  tümü | bugün
 • egzoz manifoldu.
  yanma odasında oluşan gazın dışarıya daha rahat ve düzenli çıkabilmesini sağlar. her silindirden ayrı ayrı çıkan atık gazlar, headers sayesinde bir düzene girer ve bunların oluşturduğu negatif basınç gücün daha da artabilmesini sağlar. headers takıldığı takdirde, otomobilin orjinal egzoz sisteminin de komple baştan sona değiştirilmesi gerekir. bu şekilde otomobilin yapısı ve hacmine göre yüzde 5 ile 10 arasında güç artışı sağlanabilir.
 • otomobile sportif bir ses de kazandırabilecek bir sistem...
 • (bkz: header)
  (bkz: footer)
 • 4-2-1 , 4-1 gibi sistemleri vardır.. honda civic vtecler için 4-1, type r için daha çok 4-2-1 tavsiye edilir.. 4-1 daha çok üst devirler için iyidir.. 4-1 headers direkt olarak 4 ten 1 e bağlandığı için arabanın yere en yakın kısmı headers ın en alt kısmı olur bu bakımdan arabada da amortisör ve helezon gibi değişiklikler de varsa ve araba yere çok yakınsa 4-1 headers kullanmak için çok dikkatli olmak gerekir.. normal 3.5 cm yaylı bir civic vtec in yerden yüksekliği yaklaşık 9-10 cm dir bu yüzden en ufak çukur ve kasisler tehlike unsurudur..

  çeşitli iyi markalar:

  (bkz: mugen)
  (bkz: dc)
  (bkz: toda)...
 • önceki entrylerde verilen bilgilere ek olarak farklı pistonların egzos manifolduna atık gazı farklı anlarda göndermesinden dolayı oluşacak basınç farklılıklarının, dolayısıyla performans üzerinde negatif etkisi olan ters basıncın motoru yormadan, daha rahat kontrol edilebilmesi amacıyla kullanılan bir parça. stock headers'ların kısa olmasının sebebi ise motordan çıkan atık gazın daha kısa sürede katalitik konvertör'e gönderildiğinde daha düşük emisyon değerleri elde edilmesi.
 • kimse de dememiş ki aga bildiğimiz manifolddan farkı ne? egzoz manifoldu, silindirlerden atılan yanmış gazı, artık kaç silindir varsa o sayıda boruyla alıp tek boruda birleştirir ve egzoza gönderir. ama bu birleştirme olayını çok kısa mesafede yapar. görüldüğü üzere 4 silindir için manifold. headers ise; prensip olarak aynı işlemi yapmasına rağmen, birleştirmeyi motordan uzakta bir yerde yapar ki geri tepen gaz sıkışmasın, rahat rahat atılsın borulardan. boruları biraz uzattıktan sonra birleştirir yani fark budur. görüldüğü üzere 5 silindir için headers bu olay araca birkaç beygir güç katabilir.