şükela:  tümü | bugün
 • hearthstone heroes of warcraft oyununu hatrı sayılır süredir oynayan kişilerin aşina olduğu, "hay şansıma tüküreyim" şeklinde masumane tepkilere sebip olup, zamanla ana avrat küfretme gereği doğuran, şansa dayalı yani kesin bir sonucu değil, olası birden fazla sonucu olan, olasılığı az gibi görünse de sık sık oyuncuların başına gelen, bu sebeple klişeleşmiş rng(random number generator) hadiseleridir.

  bu şanssız hadiseleri örnekleyelim hemen:

  -shaman kartı crackle( rakibe 3 ile 6 arasında rastgele damage vurur) 5 ya da 6 canı olana minion'a attığınızda çoğu zaman 3 vuracaktır. gelin görün ki 3 canlı bir minion'a atarsanız gider maksimum damage olan 6'yı yok yere vurur.

  -mad bomber ya da madder bomber'ın ismini duyan hearthstone oyuncuları zaten meseleyi anladılar ama kısaca söyleyeyim. rakibinizin üç tane 1 canı olan minionu vardır. bomberlar'dan birini attığınızda sıklıkla tüm bombaları suratınıza yersiniz. daha da kötüsü bomber gidip masadaki bir minionuzu kesebilir. bomber biraderler kadar sırttan bıçaklamaya meyilli başka bir kart grubu yoktur.

  -minion'ları dizmişsinizdir. mükemmel bir board kurarsınız. rakip sizin piloted shredder'ınızı keser ve içinden doomsayer çıkar. gelecek turn tüm emekleriniz yerle bir olmuştur. ağzını hayra açmayan doomsayer vakaları o kadar çoktur ki youtube bu olayın videolarıyla doludur.

  -mage kartı olan unstable portal'dan wisp ya da target dummy çekmek.

  -priest oynarken thought steal ile rakipten çaldığınız kartın shield slam gibi armor gerektiren bir kart ya da upgrade, deadly poison gibi silah buff'layan muhtemelen kullanamayacağınız kartlar çıkması.

  -ragnaros'un masada ne var ne yok sallamayıp face vurması. daha da kötüsü beş altı rakip minion varken gidip sylvanas'a vurması.

  -rakibin piloted shredder'ından millhouse manastrorm çıkması.

  -hunter kartı webspinner'dan captain's parrot gelmesi.

  -rakibin attığı mind control tech'in en iyi minionunuzu çalması.

  -ysera'nın aka arka'ya 3-5'lik laughing sister vermesi.

  -recombobulator'ün kartınızı çok daha işlevsiz bir miniona dönüştürmesi.

  -sizin 6-7 kartınız rakibinse tek kartı masadayken rakibin brawl atması ve masada yalnızca rakibin tek kartının kalması.

  bunlara eklenebilecek daha sayısız olay var. fazla "salty" olmamak lazım tabii. bol şanslar.
 • hearthstone heroes of warcraft bilmeyen insanlar tarafından manasız bakışlarla okunacak klişelerdir.

  ayrıca heathstone değil, hearthstone'dur o oyun.
 • hunter animal companiondan 4-2 charge huffer gelmesi.
 • hunter animal companiondan huffer lazımken leokk, misha lazımken huffer, leokk lazımken misha gelmesi!

  webspinner'dan 8. turnde angry chicken gelmesi!
 • rakip mc tech'lerinin hep en iyi minyonunuzu çalması.
 • doomsayer denen 2 manaya 0-7 olan kart genelde bu rng mevzusunun en pislik kartlarından biridir. sıra size geldiğinde bu arkadaş sahadaysa tüm minionlar yok olur.

  kısacası rastgele sahaya düşebilme ihtimali var. "hungry ettin" ya da "dirty rat" gibi elinizdeki minyonu sahaya düşüren kartlar ile beklenmedik anlarda ortaya çıkabiliyor ve oyunun gidişatını tamamen değiştirebiliyor.

  bu rng mevzusunu arttıran o kadar çok olay var ki, sadece shaman'ın "evolve" ve "devolve" kartlarının mantığını öğrenirseniz, sonsuza kadar sürecek izlenmesi aşırı zevkli olaylara şahit olursunuz.

  kendi şahit olduğum bir anı da anlatayım hayal kurun.

  sıra bende, rakibimin sadece 5 canı var. elimde ise 5-3 armored warhorse var. bilmeyenler için söyleyeyim bu kartı sahaya atarsanız her iki kişide destesinden bir minyon çeker, eğer armored warhorse atan kişi daha yüksek bedelli bir minion çekerse bu minyon charge olur. yani attığınız tur saldırabilirsiniz. normalde bunu atıp şansımın yaver gittiğini düşünebilirsiniz ama daha fazlası var. bu kartı kullanmadan önce weasel tunneler denen kartı kendi ellerim ile yok ettim. bu kart da ölünce rakibinizin destesine giren bir karttır ve mana bedeli 1'dir. kısacası bunu öldürdükten sonra armored warhorse attığımda tamamen rng olarak adamın destesinden 1 manalık weasel çıkmış oldu ve minionum charge olduğu için direk face atıp yendim.

  aslında bu weasel duruma göre çok kullanışlı olabilir. çoğaltıp adamın destesine doldurup kazakus ve reno gibi kartları bozabilirsiniz.
 • rakibinizin elinde 8 kart vardır ve daha mana coinini oynamamıştır. mind vision (rakibinizin elindeki rastgele bir kartın kopyasını sizin elinize veriyor.) atarsanız o an için gereksiz olan coin kartını çekme olasılığınız %12.5 olması gerekirken, %99'dur. hiç şaşmaz, hep o coini çekersiniz. işin ilginci, bu istatistiğe güvenerek coini çekmek istediğinizde çok alakasız başka bir kartı çekersiniz elinize.

  (bkz: murphy yasaları)