şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire serisinde yaklaşık 500 yıldır tarly hanesine ait olan valyrian steel'den yapılma kılıcın adıdır.
 • dilimize yürekfelaketi olarak çevrilmiş karizmatik isimli kılıç.
 • önümüzdeki sezon dizide önemli bir rol oynaması kuvvetle muhtemel olan çift el* valyrian kılıcı.

  şimdi efendim, yüzlerce yıldır üretilemediklerinden dolayı valyrian çeliğinden kılıçlara paha biçilemiyor. zira valyrian çeliği, ejderha ateşi ve nefesinde dövülen ve nispeten büyülü özellikleri olan, normal çelikten daha hafif ve çok daha keskin bir materyal. doom of valyria denilen ve bölgedeki volkanların patlaması nedeniyle meydana geldiği düşünülen büyük felaket sonrası valyrian imparatorluğu ve ejderhalar* ortadan kalkınca bu çeliğin de üretimi duruyor. history and lore

  lannister hanedanlığının kendi valyrian kılıcı brightroar ise tommen lannister tarafından valyrian harabelerine yapılan bir gezi ile ortadan kaybolmuş, hatta tyrion'un amcası gerion lannister da bulmak için valyria'ya gidip geri dönememiştir. valyrian kılıcı olmayan tek büyük hane olması dolayısıyla tywin büyük eziklikler yaşamış, gücünü kuvvetini kaybetmiş hanelere servet önermesine rağmen bir türlü edinememiştir. stark hanedanlığının ulu kılıcı ice'ı eritip iki adet kılıç yaptırmış ve birini joffrey'e, diğerini ise jamie'ye vermiştir.

  şimdi randyl tarly, westeros'taki en büyük komutanlardan biri. robert'ı isyan esnasında savaşta yenen tek komutan. muazzam bir ağırlığı var ve samwell gibi feminen ve korkak bir çocuktan nefret ediyor bu sebeple. neyse efendim, samwell kılıcı alıp kaçınca babasının peşine bir ordu takıp o kılıcı geri getirmesi gerekirdi. zira citadel'e gittiğini de biliyor. ama bu konu unutuldu gitti, hiç bahsedilmedi. adam sanki hiç umursamadı 500 yıllık kılıcın çalınmasına. şimdi samwell'in bu kılıca çökmesi ve citadel'den ayrılırken yanında götürmesi bize çehov'un silahını hatırlatmalı. o kılıç çok önemli bir noktada bir karakterin elinde olacak. ama kim ve nasıl?

  zaten arya'nın da eline catspaw isimli valyrian bıçağının geçmesi de önemli bir ipucu. arya gibi bir suikastçinin elinde o bıçak çok önemli bir olaya tanıklık edecektir.

  kitaplarda ise euron targaryen'in valyrian çeliğinden eşi benzeri olmayan bir zırh seti vardır. euron gibi bir adamın, hele hele lodos gibi denizin dibinden kraken çağırmakla kafayı bozan bir psikopatın böyle bir zırhla dolaşması akıllara zarar. dahası, kitaplarda kaybolduğu söylenen blackfyre ve dark sister gibi kayıp valyrian kılıçlarının nereden çıkacağı da meçhul. hatta bigboned'un dile getirdiği, longclaw aslında blackfyre gibi teoriler de mevcut sağda solda. reddit sayfası hatta arthur dayne'in ünlü kılıcı dawn bile bir yerlerden çıkabilir zira arthur dayne'e sword of the morning lakabını kazandıran bu kılıç, westeros'a düşmüş bir meteorun metalinden yapılmış ve süt gibi beyaz parlaması ile meşhur. ned stark, arthur dayne'i tower of joy'da öldürdükten sonra kılıcı bizzat eski yavuklusu olan ashara dayne'e teslim etmiştir. ama vurgulamakta fayda var, dawn bir valyrian kılıcı değil, meteor cevherinden yapılmış ve kuşaktan kuşağa aktarılmayan şahsi bir kılıç.

  sonuç olarak, heartsbane, serinin sonu için önemli bir kılıç. belki de azor ahai'nin kılıcı lightbringer kehanetinde yer alacak kadar önemli. reddit teorisi

  --- spoiler ---

  çevirisi yürek felaketi olan bu kılıç, jon snow tarafından daenerys'in göğsüne saplanmak suretiyle lightbringer haline gelecek. zira azor ahai, ilk iki kılıcını önce suda, ardından da aslan'ın yüreğine saplamak suretiyle soğutmaya çalışmış ve başarısız olduktan sonra karısı nissa nissa'nın göğsüne saplamıştır. jon'un da benzer bir hikaye ile longclaw'un kırılmasından sonra, ki muhtemelen ghost'un ölümü sonrası, heartsbane ile kehaneti tamamlaması gerekecektir. zira öyle gözüküyor ki, night king'i yenmek için muhakkak lightbringer kılıcının olması gerekiyor.
  --- spoiler ---

  edit: eklemeler ve düzeltmeler.

hesabın var mı? giriş yap