şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu proteinlerin bu ismi almalarinin sebebi sicagi yiyen hucrenin bunlari asiri ve aniden uretmesi, bilimci arkadasimizin da onundeki jele bakip "ana sicaklik soku proteini lan bu" demesidir.

  o sirada yan masada oturan kolormatik gozluklu bir doktora ogrencisinin "peki bu protein simdi tesadufen var olmus olabilir mi?" dedigi, cevab olarak da "hayir olm sicagi verince cikti ortaya, tesaduf degil" cumlesini isitmesiyle dininden ve allah'indan sogudugu, kolormatik gozlugunu parcalayip ogle yemeginde domuz yiyip akabinde tas olup nallari diktigi anlatilir.
 • artan hücresel stres sonucunda proteinlere denatüre olmamaları için bağlanan proteinler. hücresel stres ortadan kalktığında proteini tamir edebilirler. eğer stres düzeyi yüksek ise proteinlerin ubikitin işaretlenmesine önayak olarak degrade olmalarını sağlarlar.
 • ısı-şok protenleri, hücre içi proteinleridir. travma durumunda artar (yanık, inflamasyon, infeksiyon). hücreyi travmatik stresin aşırı etkilerinden korur. immun yanıtı uyarır.

  stres durumlarında koruyucu rol oynarlar. hipoksi, travma, kanama, ağır metal zehirlenmeleri hücre içi hsp sentezini arttırır. steroidler ve acth heat shock protein yapımını uyarır.
 • hücrelerde bulunduğu yere göre diğer proteinlere oranla en fazla sayıda bulunan proteindir. aynı zamanda western blotting deneyinde hücre sayısını eşitlemek için kontrol proteini olarak kullanılmaktadır. western blotting deneyinde izole ettiğiniz organel veya sitoplazmaya göre çeşitlilik göstermektedir. yaygın olarak kullanılan türleri; pan actin, beta actin, tubilin, mitokondnri için hsp60 denilebilir.
 • hsp90'a bağlıdır stoplazmada kortizol reseptörleri. kortizol bağlanınca kortizol'den ayrılıp hücre çekirdeğine gider bu kortizol+ reseptör bileşimi.

  ayrıca progesteron reseptörleri de stoplazmada ısı-şoku proteinleri ile bağlıdır.

  edit: imla.