• yayın sırasında yapılan teknik bir hata olduğu space x tarafından söylenmiştir. farklı iki side core'u göstereceklerine aynısını iki kere göstermişler. diğer sidecore'un ateşleme anındaki görüntüsü hemen yan tarafında gözükmekte.
    video da ise şu saniye de izlenebiliyor. sağ üst kamera alt çekimi olmayan side core'a ait. alttaki ikili ise diğer side core'a ait iki aynı görüntü. yani aşağı yönlü çekim yapan kameralar aynı core'a ait sadece.

aklınızda hala soru işareti varsa. buyurun amatör kameradan izleyelim.
  • karakter sınırı olmasaydı "falcon heavy side boosterlarından ayrı ayrı iniş yayını yapmak yerine tek birinin yayınını sanki ikisinden birden geliyormuş gibi yayınlamak" olacaktı. ya da olmayacaktı bilmiyorum, adamlarda sınır yok karakter sayısında sınır var, yıl 2018, bilemiyorum altan.

neyse olay şu, falcon heavy fırlatmasında side boosterların iniş kameralarının yayınları ortaktı. şu orijinal canlı yayın videosunda 31:24'ten itibaren takip edebilirsiniz. öncelikle henüz ayrılma gerçekleşmeden önce birbirine ters konumdaki iki kameradan da sahil şeridinin görüntüsü aynı. kamerayı ters tutarsanız görüntünün de ters olmasını beklersiniz normalde.

sonra sizi ayrılma anına alalım. burada üst karede merkez roket üstündeki kameradan boosterlardan birini görüyoruz, diğer iki kare ise yine boosterlar üstündeki kameralar. ayrılma anında alt karelerde merkez roketin tam gaz devam ettiğini görüyoruz. hemen arkasından üst kare yerden alınan görüntüye geçiyor ve iki boosterın ters manevra yaptığını gayet net görüyoruz ama aşağıdaki yayınlar tamamen simetrik, sadece aralarında 1/10 saniye kadar ufak bir gecikme var.

bu durum iniş anına kadar devam ediyor ama bariz bir görüntü vermiyor elbette. o yüzen sizi iniş anının biraz öncesine alıyorum. buradan itibaren iniş anına kadar yayının ortak olduğuna şüphemiz kalmıyor. neden? çünkü boosterların iniş yaptıkları beton alanlar farklı boyanmışlardı. bunu da aynı videonun şurasında görebiliyoruz. ama iniş anını izlerken yayında sadece beyaz boyalı iniş alanını görüyoruz iki videoda birden.

niye böyle bir yayın politikası seçildi bunu anlayabilmiş değilim. teoricileri yeşile bekliyorum.
  • amacı satıhı ve havadaki roketi ayrı ayrı göstermek olabilecek olan videolardır. sağ üstteki kamera sağ boostera ait olan kamera. alttaki diğer 2 kamera görüntüsü ise sol boostera ait olan kamera.
    zaten ilgili videoda 37:45'te sağ boosterın ateşlenmesi, sol boosterın kamerasından görünebiliyor. bu da iki ayrı boosterı iki ayrı perspektiften göstermek için yapılmış olabileceğini düşündürüyor.
  • marsa araba gönderip, yayında flash tv teknik hatası yapıyorlar. he he. drone ship kamerasında da herkes merakla ne olacağını beklerken çat diye kestiler yayını.
hesabın var mı? giriş yap