şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cogunlugunu maddi kaygili gruplarin olusturdugu (simdilik bildiklerim w.a.s.p, iron maiden) müzik türü, müzisyenler nedense hep siyah dar pantolon siyah tisort vb. ve altina beyaz banal spor ayakkabi giyerler.. galba maddi kaygi haricinde herhangi bir kaygiya sahip degiller, (estetik kaygisi, mesaj kaygisi)
 • (bkz: wasp) ve (bkz: motorhead) gibi gruplarla sinirlandirilmasi $art diil.. belli kaliplari korumu$ butun metal muzik turleri icin genelleme olarak kullanildigi da oluyor..
 • aynı zamanda fantastik illüstrasyon, çizgi roman dergisi, avrupa nın en önemli çizerlerinden ufak parçalar vardır içinde. erotizm öğeleri de tam yerindedir çok iyi bir dergidir yani.
 • moebius'un metal hurlant ismiyle fransa'da cikarttigi dergi.
 • tam adı fakk2 heavy metal olan bir tps. oyunda kontrol edilen dişi ünlü playboy güzellerinden biri.
 • adi heavy metal olan ve tomb raider tarzindaki oyun quake 3 engine kullanir ve zebellah'in goru$unun aksine iyi bir grafik kartiyla gorulebilecek super dizayn edilmi$ sahneleri destekleyen action ve ozellikle konusal ilerleme $ekliyle super temellendirilmi$ oyundur kanimca. ayriyetten isminin heavy metal olmasinin sebebi, yillardir cikmakta olan ve adult/gore iceriginden dolayi 18 ya$indan kucuklere satilmasi yasaklanmi$ dunyaca me$hur heavy metal cizgi romanlarindaki karakterleri base almasidir. ilgilenenler http://www.heavy-metal.net/ mevzuyu refer edebilirler.
 • simon beasley'in ve louis royo'nun kapak cizdigi, abone oldugum tek dergi..
 • yanlıs hatırlamıyorsam muzikal anlamda heavy metal terimi ilk olarak britanyalı bir gazetecinin led zeppelin konserini anlatan yazısındaki "this sound is like heavy metal falling from the sky" cumlesinde kulanılmısdır.

  aynı cumlenin jimi hendrixi tarif icin kulanıldıgı da rivayet olunur.
 • 60'ların sonunda blues-rock'tan türemiş bir müzik türü. 70'lerin başında metal en başarılı rock'n roll formu olmayı başarmıştır. ve o günden sonra sürekli kendini zaman içinde yenileyerek dönemine adapte olmuştur ve hiç bir zaman yok olmamıştır. çoğu zaman çok yalın -sadece 3 telle çalınan parçalar- olduğu için eleştirilmesine rağmen, en hızlı ve yetenekli gitaristler heavy metal gitaristleri olmuşlardır, genelde parçalar güçlü gitar etrafında, sert davul ritimleriyle oluşur, ve bunu uzun sololar takip eder... kısacasi rock'n roll'un roll kısmının azaltılmış haline heavy metal denebilir... 90'lı yıllarda norveç'te doğan black metal gibi zamanla bir sürü alt türü oluşmuştur. ama bunlar belli spesifik bir gruba hitap eden türlerdir zaman zaman trend olup sonra yok olmuslardir. her "ben metal dinliyorum" diyen kisinin dinlemiş olması gereken gruplar(biraz eski de olsalar): led zeppelin, black sabbath, ac/dc...