şükela:  tümü | bugün
  • hece ve hece öykü dergilerini de çıkaran yayın evi. nitelikli kitaplar basıyor olsa da kitaplarını bulmak biraz zor. dağıtım ve tanıtım konusunda sıkıntılar var.

    tüyap'ta da görememiştik. dergilerini de türkiye dergi günleri'nde göremedik. keşke iştirak etseler böyle etkinliklere.

    http://www.hece.com.tr/
  • ernst cassirer'in özellikle 3 ciltlik sembolik formlar felsefesini basmak gibi inanılmaz bir işi başarmış olan yayınevidir ki bu çalışma yaklaşık 1500 sayfayı bulur. hele ki ülkemizin tam bir cassirer cahili olduğu düşünülürse bu düşünürün toplamda 6 kitabını basmış olmalarından daha idealist bir tavır olamazdı.
  • edebiyat özelinde ülkemizde pek bilinmeyen ve önemine karşın ilgi de görmeyen çok sağlam kuram, inceleme ve eleştiri çevirileri basan müthiş yayınevi. yalnız bi dinci bi solcu takılıp kıvraklık yapıyorlar onu çözebilmiş değilim. "ikisi de aynı şey kardeşim aralarında çok fark yok" derseniz bi şey diyemem. *
  • yabancı dildeki kitapları, inşaat teknikeri -belki de manav, kaportacı, eczacı, hekim, bakkal- gibi çeviri konusundaki meslek erbaplarına çevirten yayınevi.

    diğer türk edebiyatlarına olan ilgim nedeniyle geçen ay bu yayınevinden çıkan "günümüz azerbaycan öyküsü" adlı bir kitap aldım. kitabın içerisinde yer alan öykü çevirilerini yapan kişinin özgeçmişi beni çok şaşırttı. inşaat teknikeri bir arkadaşa yaptırmışlar çeviriyi. sanırım bir süre azerbaycan'da şantiyede çalışmış. bu alanda uzman kimseyi bulamamışlar mı anlamadım. tanıdığım onlarca kişi var. çeviri her dil bilenin yapabileceği bir iş değil. bu işin bu kadar ayak altına alınması insanı üzüyor, yazık gerçekten.