şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekşi sözlük benzeri blockchain üzerinde çalışan sözlük sitesi. entryler blokzincirde saklanıyor ve yazarlar birbirlerine oy verdiğinde para kazanabiliyorlar. istediğiniz dilde yazabiliyorsunuz ancak önce steem hesabı almanız gerek. 1 hafta bekleme süresi var.

  detaylı bilgi: https://hede.io/hede-io--1?l=tr
  steem üyeliği için: https://signup.steemit.com/
  hede discord: https://discord.gg/kdbmxyh
 • şu an için bana güven vermeyen site.

  (sss) bari biraz kurumsal bilgi verilseymiş.
  kazanç ne kadar olduğunda çekim yapabiliyoruz?
  kripto para birimi olarak mı çekebiliyoruz?
  ne kadar beğeniye ne kadar kazanıyoruz?
  entry başına ne kadar kazanıyoruz?
 • steem blockchain'i uzerinde calisan bir baska site. zincir uzerinde daha once yapilmis ve kullanicilarina para kazandiran reddit klonu (steemit), youtube klonu (d.tube), instagram klonu(steepshot), quora klonu yapilmisti. ayni zamanda utopian.io gibi acik kaynak projelere calisanlara para veren site de mevcut.

  steemit kullanıcılarının bildigi üzere, coinler arasında ponziye en uzak olan sistem bu sistem cunku bir deger katiyor insanlara. herhangi bir para yatirmaniza da gerek yok, ucretsiz uyelik alıp, yazilarinizla oy almaya calisirsiniz. steemde verdiginiz oy ile para sizden cikmaz, mining gibi uretilip 1 hafta sonra yazarin hesabina yatar. daha once sizin aldiginiz oy kadar (yani karmaniz kadar) para kazandirma sansiniz var bu sebeple bir entry su kadar kazanir diyemeyiz oy verenlere bagli. ayni sekilde oy verince de kazaniyorsunuz. herhangi bir alt limit yok para cekmede.
 • şuan için pek parlak gibi görünmüyor, ama coinler hakkında enformasyon sağlayıcı, kütüphane veya sosyal ortam vs gibi oluşturabilirse, tutmaması mümkün değil. hatta reklam yapan arkadaş yeşillendirsin 1-2 fikir vereyim.
 • para ödemeleri imkansız değil. youtube izlenme sayısına göre reklam gelirini paylaşabiliyorsa, sözlükler de pekala beğeni sayısına göre paylaşabilir. ama ondan sonra sözlük fenomeni diye ucubik tipler çıkar ortaya. böyle gözlüklü fularlı sorunlu tipler. işin yoksa onlarla uğraş ondan sonra.
 • bir süredir ortalarda olan "yazılan ve oylanan orjinal içeriklere para kazandiran redditimsi" steemit'in sözlük formatına uygulanmış hali gibi duruyor.

  sözlüklerde üretilen içeriklerin ekşi şeyler gibi platformlarla paraya dönüştürülmeye çalışılması, ancak yazarların bu durumdan basit bir mentiondan fazlasını kazanaması durumu hepimizin malumu.

  bu fikirle ekşi sözlük'ün yazarlarına ücret ödememesi sorunsalı ortadan kalkabilir görünüyor. kaybedecek bir şey de yok gibi, çünkü cebiniz boş girebiliyorsunuz piyasaya.

  platform ise şu anda baya emekleme aşamaşında görünüyor. tam olarak ne olduğu ceplere gerçekten para girmeye başladığı zaman anlaşılır.
 • para odeme fikri ile eksi sozluk'un onunde bir platform ama bu faktorun entry sayisini ve populerligi nasil etkileyecegini zaman gosterecek saniyorum.
 • destekliyoruz. bunu sen istedin sedet...

  diğer yandan steemit, sistemindeki bir saçmalıktan ötürü yazı yazıldıktan sonra düzeltme yapma ve silme gibi eylemlere müsaade etmez. yani yazdıklarınız mermi gibi... namludan çıkınca bir daha geri dönüşü yok.

  bu yüzden özellikle siyaset konusunda yazarken dikkatli olun.
 • tutarsa alıp yürür dediğim sistem. ekşi'de bir durum parasına çalıyoruz amk. gider ekmeğimize bakarız *
 • (bkz: bu tutar)