şükela:  tümü | bugün
 • ing. çit fonu bir yatırım portföyünden bir sonuç elde edebilmek için oluşturulan para havuzudur, özel katılım esasına dayanır
 • ozellikle amerikada 1990 larin basindan itibaren piyasalara gore cok daha fazla getiri ve cok daha az riskle kazanc saglayan, basvurmak icin son derece yuksek kriterlere sahip olunmasi gereken yatirim structure i. ozellikle emerging markets ve macro investing stratejilerinin 1994 ten beri korkunc para yaptigi gorulmustur. george soros gibi bomba isimlerin en buyuk kazanc kaynagidir. ilerde mutual fund larla beraber nyse in yuvasini yapacak yatirim sekli olarak goze carpar.
 • her zaman yatirim fonu ile kari$tirilan meret. aslinda hemen her $eyi aynidir. puf noktasi, hedge fund'lar sec'ye kaydedilmez. yani resmi bir denetimi yoktur, fon yoneticileri kafalarina gore davranabilir.. boyle bir serbestligi almasinin nedeni ise, sadece "cok guvenilir" yatirimcilarin bu fonlara para koyabilmesidir ofis agiziyla. aslinda guvenlik falan yoktur, eligibility tamamen yatirimcinin cuzdanina baglidir. 1 milyon papeli bastiran bu fona katilir arkada$!

  son yillarda olu$an risk arti$lari ve ltcm gibi fon patlamalari nedeniyle, sec bu fonlara da goz dikmi$tir..
  eger denetim getirirse, "hedge fund = big mutual fund" olacaktir.
 • hedge fundlar buyuk yatirim bankalarinin en buyuk gelir kaynaklarindan birini olusturur. ozellikle abd'de internet firmalarinin halka acilma cilginligi yasanirken, goldman, merrill, morgan vb, kurumlar, hatirli musterileri olan hedge fundlara halka ornegin $10 acilan hisseleri verip acilis gunu $100 gibi fiyatlara satmalarini saglamislardir( ornek: freemarkets(fmkt) ipo'su $16'ken $250 gibi bi fiyatla acilip $400 gibi rakamlara gitmisti). ote yandan bir suru arastirma raporunu ve rating haberlerini bunlara onceden verip, borsada helal :=( kazanc saglamalarinda da vesile olurlar.
 • hedge fund'lar yuksek riskli yatırımların yapıldıgı, denetlenmeyen yatırım havuzları olarak bilinir. aslında denetlenmedikleri doğru değildir. hemen hepsi patriot act gibi regulasyonlara, nfa vs gibi bir takım kurulusların kurallarına tabidirler.
 • türkiye'nin de en kısa zamanda sahip olması gereken fon 'un adıdır. bunun için çalışmalar yapıldığı söylensede zaruri olan çalışmaların türkiye'de, türkçe isimle ya da türkler tarafından yönetilen bir fon/vakıf değil, türkiye'nin yararını gözetecek bir fondur.
  böyle bir fon yabancı fonlara karşı denge unsuru olacaktır, gerektiğinde onların yarattığı boşlukları besleyecek, gerektiğinde onların pazarlarından pay kaparak tehdit unsuru haline gelebilecektir.
  bu fon'ların tüm dünya borsalarında (tüm dünya değil tabiiki çünkü sırf ekonomik değil siyasi-ideolojik çıkarlarıda var) şirketlerin varlığını hiçe sayarak istedikleri gibi at koşturabilmelerinden dolayı makro ve mikro ölçekte son derece tehlikelidirler ve bu ülke bizimki gibi sıcak para diye diye kendini yerden yere vurmuş bir ülkeyse hayati tehlike taşımaktadırlar.
  sıcak paradan en azından kısmen vazgeçilip buna karşı bir önlem bulunmalı - düşünülmelidir.
 • yatırımcılarına piyasa düşse de yükselse de para kazandıran mucizevi fon türü.

  bunlar hep kazanırken kim kaybediyor diye sormak lazım tabii.

  (bkz: accumulation by dispossession)
 • ozel sartlar altinda fund calisanlarinin * bile gerekli minimum yatirimi yapmadan cok daha az miktarda kapital ile katilabildigi yatirim araci.*
 • genelde bir "hedge fon"** yatirim yapmak icin, oncelikle bu hedge fon'dan haberdar olmaniz gerekir. cunku, abd ve avrupa'da hedge fonlarin yatirim yapmalari yasaktir, sadece eski musterilerini yeni programlarindan haberdar ederler.

  sonrasinda, bir sekilde haberiniz oldu, buldunuz, tanistiniz amcalarla. genelde sizden en az 1 milyon usd isterler fona giris icin.

  ancak, sec yasalarina gore, abd kokenli fonlara giris icin bu kadarina gerek yoktur. accredited investor** olmaniz yeterlidir. bu ne demek? 1 milyon usd "net" parasi bulunan (yani evim arabam vs. o kadar eder degil kardesim, cebinde o kadar olacak...) veya gectigimiz 2 sene icerisinde net 200bin usd (evli ciftler icin toplamda 300 olabilir, mesela adam basi 150 gibi... ama elton john gibi bir evliliginiz varsa durum mechul...) kazanmis olan ve onumuzdeki seneler icin bu geliri garanti edenlere fona giris yolu acilir, gerisi fonun keyfine kalmis...

  buyuk britanya* kokenli fonlar ise, yine kendi sartlarina gore (bkz: fsa) akretide yatirimcilara kolaylik saglar. fsa'nin tanimlarina gore, finansta sektorunde calismak akretide olmayi kolaylastirir. yani gotunde donu olmayan* bir finans calisani, yarin oburgun karsiniza gecip, "ozel sartlar vardi, bana indirim yaptilar haci, hedge fona girdik, gor bak ne buyuk adamim vs. vs." derse, bunun sebebi hedge fon sahiplerinin bu donsuz finansciya elton john'a benzedigi icin kiyak cekmeleri degil, zaten var olan yasalardir.**