• amazon-whole foods deal'ini arka planda ittiren de jana partners adinda bir hedge fund'tir. deal $13.7 billion rakamindan kapanirsa fon 2 ay icerisinde yaklasik olarak $300 million civarinda kar edecek (~$800 million yatirima karsilik). event-driven investing'in hakkini vermis olacaklar. zaten whole foods kurucusu ve ceo'su da kendilerine greedy bastards diyerek icini doktu gectigmiz gunlerde.
  • ekonomi dünyasında sıklıkla tercih edilen ama ülkemizde yeterli ilgiyi görememiş fonlardır. nitelikli yatırımcılar tarafından yatırım yapılabilen yüksek risk ve yüksek getiri barındıran fon grubudur. aslında ilk ortaya çıktığı zaman riskten korunmak amaçlı kullanılsa da şu anda dünya ekonomisinde yüksek getiri kazanmak amacıyla tercih edilmektedir. ülkemiz'de ab uyum yasaları kapsamında finansal piyasaların avrupa birliğine tam entegresi amacıyla yasal altyapısı hazırlanarak ülkemizde kurulmasına izin verilmiştir.
  • (bkz: büyük balık)
    (bkz: pala)
  • yaşanan olaylar basitçe şurada ve şu resimde anlatılmış. türkçesi şu şekilde ;

şu an hisse senedi piyasalarında olanları herkesin anlamadığının farkındayım ve dünya için bir dönüm noktasında olduğumuz için açıklamak istiyorum. öncelikle ticarette "short" ifadesini anlamanız gerekiyor. short, bir hisseyi brokerdan ödünç olarak alıp o anki fiyatından hemen satmaktır. ardından hissenin fiyatlarının düşmesini bekleyip, daha düşük fiyattan hisseyi tekrar alarak ödünç aldığınızı sahibine geri iade edersiniz ve aradaki fark size kalır.

örnek olarak diyelim ki mevcut fiyatı 10$ olan xyz hissesini short olarak almak istiyorum. bir hisse alıyorum ve anında 10$ fiyatından satıyorum. elimde 10$ var ama ayrıca brokera 1 hisse borçluyum. ardından xyz'nin hisse değerinin 7$'a düştüğünü düşünelim. o anda hisse almaya ve karar veriyorum ve 7$'dan bir hisse alıp, ödünç aldığım hisseyi de brokera iade ediyorum. hisseyi 10$'dan satmıştım, geri alırken daha düşük fiyata 7$'a aldım, yani arada oluşan 3$ fark benim karım oldu.

ama diyelim ki xyz'nin hisse değeri 7$'a düşmek yerine 15$'a çıktı. elimde hala ödünç aldığım bir hisse var ve geri iade etmek için daha fazla para ödemem gerekecek. eğer 15$'dan alıp iade edersem zararım 5$ olacak. fiyatlar sonsuza kadar yükselebileceği için, benim short ile zararım da sınırsız olabilmektedir. ancak bir noktada hisseyi geri alıp sahibine iade etmem gerekiyor. fiyatlar ne kadar yükselirse benim zararım da o kadar fazla olacak.

gamestop için konuşacak olursak, birkaç hafta önce reddit'te r/wallstreetbets bölümünde bir kullanıcı hedgefund'un gamestop'a karşı yüksek miktarda short hissesi aldığını fark etti. herkese birlik olmayı ve gamestop hisselerinden alabildiği kadar almayı tavsiye etti. bu sebeple hisse fiyatları yükseldi ve hedgefund short hisseleri milyarlar kaybetmeye başladı. hedefund'un toplam zararı 13.1 milyar doları geçti ki bu miktar hedgefund'un kendi değerinden daha fazla. hedgefund'un tüm short hisselerini kapatması gerekiyordu ki bu sebeple bütün gamestop hisselerini çok daha yüksek fiyatlardan geri almak zorunda kaldılar, bu da gamestop hisselerini daha yukarıya çıkardı. buna short squeeze deniliyor. hedgefund iflasını bildirdi ancak reddit kullanıcıları hedgefund'un yaptığı gibi başkalarını da bulmaya ve onları iflasa sürüklemeye çalışıyor. wall street ise halkın bir araya gelerek böyle girişimler yapmasının yasa dışı olarak sayılmasını istiyor ancak sonuca bakıldığında kendi oyunlarında kaybetmiş durumdalar.
  • çok azı gerçek anlamda hedge görevi yaptığından, düz ve basit bir tanımı vardır denilemez, zira yoktur.

bu fonların tamamı da nispi çıkarlarından çok, mutlak gelirlerini en üste çıkarmayı hedefler. yani göstergeleri yukarı çıkarmaya değil de, mümkün olduğunca çok kazanç sağlamaya yoğunlaşırlar.

çok gösterişli olmalarının yanı sıra çok sofistikedir de bunlar. öyle de tuhaf bir şeydirler işte.
  • mutual fund ile karıştırılmaması gerekir. mutual fund gayet sağlam regülasyona tabi ve bireysel yatırımcılara açıktır. hedge fund ise genelde yüksek risk alır ve genelde yatırım şirketlerine hitap eden bir fondur. karmaşık yatırım işlemleri yapar bu amcalar, öyle hisse senedi yada borsa yatırım fonu alıyım kenara atıp bekliyim değildir yaptıkları.
  • regülasyonlar itibariyle türkiye'de bulunması an itibariyle mümkün olmayan alternatif yatırım sınıfı.
  • (bkz: #160149888)
  • ekonomi terimleri arasında en havalı kelime kendisi olabilir.. cool da olabilir. duyanın kafasında "zengin parasını getiriyor" algısı oluşuyor. "e zengin parasını getiriyorsa kesin orada iyi şeyler oluyordur." mantığı var. hani sokakta kapkaççı var ya, işte ekonomik zeminde yasal çerçeveler içerisinde bunun adı hedge fund oluyor. hatta erkek muhabbetidir "bundan sonra kız yok aga.. olmuyor, üzüyorlar bizi. madem öyle bende bundan sonra vurkaççıyım. sikip atıyorum" der ki aha işte o sikip atma hikayesi doğrudur. hedge fund sikip atar ya da cepteki parayı alır yani vurkaç yapar. karizmatik kelimedir. şipşak parasını getirir, üç beş atar beş on alır ve topuklar ama bunun ekonomi terimindeki adı fondur. foncudur. fon deyince neydi bugünün popüler başlıklarından buffon kelimesin, bu yasal zemindedir. hedge zaten türkçede "korunması gereken" manasında üzerine ekonomi teriminde "korunması gereken para" ile bu pekiştiriliyor, e adı üzerinde korunması gereken para. e para demek ki korkak para ki iki güne kalmaz kaçacak adı üzerinde "koruyun" diyor ama topuklayıp "vurkaç" yapacağı dünden belli..

+ ne iş yapıyorsunuz?
    - heç fant şirketinde çalışıyorum.
    + vaaaaaaay
hesabın var mı? giriş yap