şükela:  tümü | bugün
 • ünlü kahinler yetiştirmiş olan bir aileden, telliadlardan gelen elisli hegesistratos. aynı çağı ve aynı plataia savaşının (iö 479) karşı tarafını paylaşan tesamenos da elislidir. öyküleri herodotos historiai 9. kitap kalliope'de anlatılır. anlamı ordu yöneticisi, orduya yol gösteren demekmiş.

  mardonios'un kahin/falcılığından önce spartalıların öldürmek için hapse attıkları bir adammış. sürdürdüğü düşmanlık spartalıların canına tak demiş. ayağına demir zincirle bağlı tahta bir bukağı takmışlar. içeride demir araç edinmiş; bukağıyı dışarıda bırakacak şekilde ayağının önemli bir parçasını parmaklarıyla beraber kesmiş. [esaretin bedeli, jigsaw** ve robert bresson'un un condamne a mort s'est echappe aklımıza geliyor.] kapıda nöbetçiler olduğu halde duvarı delmiş, gece yürür gündüz ormanda saklanır halde 3 günde tegea'ya kaçmış. yakalayamadıkları adamın kesik ayağını bulan spartalılar şaşıp kalmışlar. sonra kendine tahta ayak yaptırmış, lakedaimonlulara resmen ve açıkça düşman kesilmiş. mardonios'a para karşılığı hizmet veriyormuş, kurban kesip barsaklarından fala bakarak.

  sonunda spartalılar onu kahinlik yaptığı zakynthos'ta (zanta) yakalayıp öldürmüş. ona tahta ayak diyecek olursak bir de kara ayak isim anlamına sahip melampus akla geliyor.

  tarihte bir de iö 527'de ölen peisistratos'un küçük oğlu hegesistratos var. atina halkının silahlanmasından korkan peisistratos ticaret yollarını denetleyip barışçı politika izlemiş, bu bağlamda hellespontos geçişini tekelinde tutmak için hegesistratos'u sigeion'un yönetimine getirmiş.

  historiai'de anılan bir üçüncü adaşları aristagoras oğlu hegesistratos'muş. (bunun öyküsü mykale'de anlatılıyor.) historiai dışında bir de demokritos'un olası babası hegesistratos var.

  "demokritos ile hippokrat'ın karşılaşmalarını bizanslı bilge iohannes tzetses, olası bir belgeye dayanarak şöyle tanımlamıştır:

  hegesistratos'un oğlu,
  leukippos ile melissos'un öğrencileri.
  hakikati ve iyiyi bilen, her bir şeyin filozofu
  yaşamın çılgınlığına gülen demokritos'u
  hemşerileri abderalılar deli olduğuna inandılar
  10 talentlik hediye ile hippokrat'a götürdüler.
  ve kos'lu hekimden onu iyileştirmesini istediler.
  fakat tersi oldu, hekim almadığı gibi parayı
  demokritos'u gördükten sonra
  daha çok kendisi tedavi oldu
  tedavi edeceğinden fazla.
  abderalılara teşekkür etti
  böyle bir bilge insanla tanıştırdıkları için..." serol teber - melankoli normal bir anomali
hesabın var mı? giriş yap