şükela:  tümü | bugün
 • odam ile kurduğum bağ:
  "heidegger, kara orman’da zamanını geçirdiği günlerde, havanın soğuk, fırtınalı ve tipili olduğu günleri 'felsefe yapmanın tam zamanı' diye düşünür ve kulübesine çekilerek dışarısına inat sıcaklıklar üretirmiş."
 • "hümanizma üstüne "mektubunda şöyle demiştir:

  "sartre varoluşçuluğun temel ilkesini şu sözlerle özetler : varlık özden önce gelir. burada sartre varlık ve öz terimlerini ,platon'dan beri öz varlıktan önce gelir diyen eski metafizikçilerin kullandığı anlamda kullanır. tek yaptığı söylenen bu tümceyi başaşağı çevirmektir. ama başaşağı çevrilen bu cümle yine metafizik bir cümledir ve metafiziğin bütünü gibi ,varlık gerçeğini görmekten uzak bir tümcedir."
 • martin heidegger, varoluşçu felsefenin önde gelen isimlerinden biri olarak bilinen alman filozof.
  (bkz: kedisiyim)
 • gümüş, kendisinden gümüş kâsenin yapıldığı şeydir. bu madde olarak gümüş, kâseden birlikte-sorumludur . kâse kendisinden oluştuğu gümüşe borçludur, yani medyundur. fakat kurban etme âyinlerinde kullanılan
  sadaka toplama kâsesi, yalnızca gümüşe borçlu olmakla kalmaz. bir kâse olarak gümüşe borçlu olan şey, bir bilezik
  veya yüzük görünümünde değil, bir kâse görünümünde görünür. bu yüzden sadaka toplama kâsesi, aynı zamanda kâse-olmaklık görünümüne de borçludur. hem görünümün kâse olarak içerisine sokulduğu gümüş hem de gümüşün içerisinde göründüğü görünüm, kendi tarzlarında, sadaka toplama kâsesinden birlikte sorumludurlar

  (bkz: tekniğe ilişkin soruşturma)
 • varoluşçu felsefenin önderlerinden alman filozofun şu anlatımını severim.
  ( "yanlış” olmasaydı “doğru” olamazdı, çünkü doğru yanlışa karşı mücadele demektir; “fena” olmasaydı “iyi” istenilmeyen bir şey olurdu, çünkü iyi olanı istemek “fena” olanı değillemek demektir.aynı şekilde “hiçlik” kavramı olmasa varlıktan bahsedemezdik, çünkü varlığın sınırı hiçliktir.)

  tefekkür, tefekkür..... #felsefe
 • ünlü der spiegel mülakatında "şimdi artık felsefenin yerini ne ya da kim alacak?" sorusuna "sibernetik" cevabını vermiş ve eklemişti: "bizi yalnızca bir tanrı kurtarabilir."
 • freiburg üniversitesi'nde katıldığım bir konferansta uni. freiburg'ta ögretim üyesi olan alman bir prof. teyzemiz bunun hakkında övgüler düzüyordu ve heidegger'in freiburg üniversitesine yaptığı katkılar hakkında bir dizi laflar ediyordu. ben o sırada heidegger kimdir nedir necidir çok da bilmiyordum ama sadece ortama ayak uydurmak amacıyla dinliyordum. alman prof. teyzemiz konuşurken konuya vakıf olan sosyalist italyan bir arkadaşım "heidegger fucking fascist" gibi bir laf etti. o zamandan beri heidegger ben de "fucking fascist"tir. bu arada faşist diyen italyan arkadaş milano üniversitesi'nde felsefe okuyordu.

hesabın var mı? giriş yap