şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğunun nelson'u olarak anılan büyük japon amirali (1848 - 1934). port arthur ve tsushima savaşlarında aldığı muhteşem zaferlerle tanınır.

  kagoshima'da doğdu. babası shimazu evine bağlı bir samuray idi. ilk deniz savaşı shogun tokugawa'nın güçleriyle imparatora bağlı bir filo arasında meydana gelen ve japon tarihinde modern gemiler arasındaki ilk deniz savaşı olan awa muharebesidir. bu muharebeye togo yandan çarklı ahşap bir buharlı savaş gemisi olan kasuga'da subay olarak katılmıştır. tokugawa savaşları sırasında togo aynı gemide miyako ve hakodate muharebelerine de tanık oldu.

  bu savaştan sonra togo bir değişim programı ile ingiltere'ye gönderildi ve 1871-1878 arasında burada kaldı. hms worchester gemisinde eğitim gördü ve sınıfını ikinci olarak bitirdi. 1875'te ingiliz eğitim gemisi hampshire ile dünyanın çevresini dolaştı. cambridge'de matematik öğretimi gördü, daha sonra kraliyet donanma akademisine ve kraliyet donanma kolejine devam etti. bu arada imparatorluk donanması tarafından ingiltere'ye sipariş edilen üç gemiden biri olan fuso'nun inşasını izledi. 22 mayıs 1878'de togo teğmen rütbesi alarak adı geçen üç gemiden biri olan hiei ile japonya'ya geri döndü.

  1884-85'teki fransa-çin savaşında amiral courbet komutasındaki fransız filosunun ve 1. dünya savaşında fransız kuvvetleri genel komutanlığını yapacak olan general joffre komutasındaki kara savaşlarını izledi.

  çin-japon savaşına naniwa kruvazörünün komutanı olarak katılan togo çin adına çalışan bir ingiliz nakliye gemisini batırmasıyla bir anda ün kazandı. neredeyse diplomatik bir olaya yol açan bu hareketin kısa sürede uluslararası anlaşmalara aykırılığı bulunmayan bir durum olduğu ortaya çıktı ve ingiliz mahkemelerince de kabul edildi. uluslararası anlaşmalar ve sınırlamalarla ilgili bilgisi togo'yu öne çıkardı. togo naniwa ile yalu muharebesine de katıldı ve bu savaşın sonunda amiralliğe terfi ettirildi.

  bu dönemde togo'nun kariyeri pek parlak değildir. sasebo donanma kolejinin komutanlığı ve filo komutanlığı görevinde bulunmuştur.

  1903'te togo donanma bakanı yamamoto gonnohyoe tarafından donanma komutanlığına getirilmiştir. kısa bir süre sonra rus-japon savaşının başlamasıyla bu seçimin haklılığı ortaya çıkmış, togo port arthur'da rus pasifik filosunu, tsushima muharebesinde ise ünlü gemisi mikasa ile rus baltık filosunu yok ederek rusların belini kırmış, rus donanmasında isyanların çoğalmasına neden olmuştur.

  togo bu dönemden sonra deniz kuvvetleri komutanlığı yapmış, 1913'te büyük amiral rütbesine yükseltilmiş, 1914'ten 1924'e kadar veliaht hirohito'nun eğitiminde rol almıştır. bu dönemde londra anlaşmasına karşı çıkışı dikkat çekicidir.

  togo 1934'te 87 yaşında ölmüştür. cenazesine ingiltere, amerika, italya, hollanda, fransa, çin donanmalarından gemiler ve delegasyonlar katılmıştır. ölümünden sonra tokyo'da adına bir tapınak inşa edilmiştir. togo'ya burada bir shinto kami (tanrı-yüce varlık) olarak tapınılır.
 • horatio nelson hayranı biri olarak tsushima savaşından hemen önce askerlerine , amiral nelson'un 100 yıl önce trafalgarda dediklerini demiştir.

  "- ülkemizin ve imparatorluğumuzun kaderi bu savaşa bağlıdır"

  bu savaştan itibaren ingilterede de saygı görmüştür.
 • "yenilgi bir piyangodur, hepimize çıkabilir." sözünün sahibi.
 • japonya'nın en büyük donanma kahramanı olarak tanımlanır.
  1905 rus-japon savaşı sırasında denizlerde geçen muharebelerde rusları adeta tokatlayıp geri yollamıştır.
 • atatürk (bkz: zabit ve kumandan ile hasbihal) kitabında ruh-i taaruz bölümünde kendisinden etkilenerek şu satırları yazmıştır.
  '' sasebu limanindan harbe çıkarken familyasina hitaben ; "bu andan itibaren benden haber beklemeyin! vazifemden başka birşeyle meşgul olamayacağımdan, sizden de haber istemem!"
  sözlerinin sahibi standart bir japon, muhteşem bir amiral.
 • 1904-1905 rus japon savaşı'ında rusları kepaze eden büyük komutan.
  rus gemilerini okyanuslara gömüp bize büyük desteği olmuştu.
  rusların gemileri battığından çanakkale savaşında kuzeyden gelemediler. iki alman gemisiyle karadenizi ruslara dar ettik.
  şimdi ruslar ülkemizi kuşatmışken seni hatırladım.
  olmasaydın olmazdık.