şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizce ismi home ground olan norveç yapımı, imdb puanı oldukça yüksek şans vermeye değer bir dizi:

  norveçte kadın bir antrenörün 1. ligde bir erkek takımının başına geçişini ve cinsiyet kaynaklı yaşadığı sorunları ele alıyordu ilk sezon, izlerken çok keyif aldım, merakla 2. sezonu bekliyorum, henüz türkçe altyazı yok, ingilizce altyazıyla izleme durumu var...

  when a newly promoted football club loses its coach just before the start of the league season, a woman, helena mikkelsen, gets the historic chance to coach the team, even before an ambitious player who was promised the job.
 • you wilk walk alone sloganıyla seyirciye sunulan, erkek futbol takımı koçluğuna getirlen bir kadının mücadelesini anlatan, norveç yapımı spor/drama karışımı dizi.
  dün gece bitirdim sezonu, öyle şaşalı bir yapım olmasa da, kendini izlettiriyor, ben sevdim.
  john carew baya baya oynamış rolünü, belki dizi futbol üzerine olduğu için bu kadar başarılı oynamış olablir. ayrıca 3. bölümde carew abimizin evinin garajında beşiktaş formasını görebilirsiniz. 2.sezonu bekliyoruz..

  son bir not: damn aalesund
 • bu kadar yeraltında kalmasına anlam veremediğim iyi dizi. hikayesinde ciddi bir potansiyel barındırmakla beraber bu potansiyeli mevcut bütçeleriyle oldukça başarılı bir şekilde değerlendirdiğini düşünüyorum bu dizinin. hikaye bir futbol hikayesi olmasından ötürü belki biraz daha futbol maçı izleyebilirdik dizide ancak dediğim gibi orada işin ucu biraz da paraya dayanıyor elbette. belki dramayı ön planda tutmak için futbol aksiyonundan kaçınmış da olunabilir. emin değilim.

  hikayenin dramatik yapısı oldukça başarılı. bir erkek futbol takımı olan varg 'a teknik direktör olan helena adında bir kadının kendini kanıtlama ve takımı yönetme çabası oldukça hoş bir dille anlatılıyor.

  "you will walk alone" mottosu da hikayeyi tam anlamıyla açıklıyor. inanılarak çekilmiş bir iş bu. çok belli. evet, feminizmin global yükselişinden biz de kar edelim mantığı olduğu inkar edilemez belki ancak hikaye akıyor. iyi bölüm finalleri bir sonraki bölümü hemen izleme isteği uyandırıyor seyircide.

  oyunculuklarda, kamera arkasında göze batan hiçbir olumsuzluk yok. belki prodüksiyon bütçesi biraz daha yükselse daha iyi şeyler olabilirmiş ancak bu haliyle de gömülecek pek bir yönü yok bu işin.

  yapanların eline, emeğine sağlık.
 • şu ana kadar 10 bölüm çevrilmiş halde buldum. bu dizinin daha fazla bölümü var mı merak ediyorum.

  10 bölüm itibariyle baya başarılı bulduğum dizidir. futboldan gerçekten anlayan birilerinin kaleme aldığını düşünüyorum.
 • futbolu ve iskandinav yapımı işleri sevenlerin izlemesi gereken dizi.
 • futbol seven bir kadın olarak ilk bölümü meraktan, sonrakileri de hevesle izledim. imdb' de güncel puanı 8.2.
  iskandinav yapımları sevenlerin izlemesini tavsiye ettiğim dizi.
  helena' yı da karakter olarak izninizle azıcık kendime benzettim. zamanında futbol oynarken izleyemek mümkün olsaydı keşke.
 • futbolla ilgili yapımların çoğu büyük hayal kırıklığıydı. bu dizi ise oyunu her açıdan en iyi yansıtan iş olabilir. zaten bir teknik direktör draması olduğu için onun hayatı çok iyi işlenmiş. genç yetenek ve zamanı geçmiş veteran da iyi yansıtılmış. john carew hiç sırıtmamış rolünde, norveççe olduğu için de böyle hissetmiş olabilirim. başka birçok futbol teması da arada iyi verilmişti, yabancı oyuncunun alışma süreci, taraftarlar, sponsor baskısı vs.

  asıl konunun sadece futbol olmayışı ve cinsiyetçiliği yansıtışı da başarılıydı. rakip teknik direktörün hareketin sonrası süreçte helene hocanın davranışları özellikle başarılıydı. taraftarların tezahüratı ise aklıma takıldı, arada kendimi "hımmmm hım" yaparken buluyorum.

  futbolun kendisini gösteren sahneler de çok sırıtmıyordu. goller ve diğer anlar fena yansıtılmamıştı. maçın kendisini izlemenin yerine geçemezler.

  bence en iyi futbol filmi damned united ama heimebane en iyi futbol yapımı olmuş. tabi bunda dizi olmasının ve başka detaylara inecek zamanın olmasının da etkisi var. umarım devamı da gelir.
 • ben sevdim. sevmem için çok da sebep var. kendi ülkesinde de 5 ödül birden toplamış.

  futbol, norveç ve iyi oyuncular, güzel senaryo, doğru yönetmenlik. konu da gayet de farklı. klasik bir futbol hikayesi izleyeceğiz sanırken, dram hikayesinin içine giriveriyorsunuz. dizinin jeneriğine ba-yıl-dım.

  açıkcası kuzey avrupa dizilerine çok sempatik bakamıyorum. o soğukluk, fluluk beni çok çekmiyor. ancak bu dizide sanırım ilk defa memnuniyetle bölümleri sömürdüm.

  hikayede sadece futbol yok, aksine bence hikaye daha çok kadın ve kadın olmakla alakalı. bu yüzden, erkek dizisi diye es geçilmemesi gerekiyor. tek başına ayakta durmak, güçlü kadın hikayelerini seviyorsanız mutlaka da göz atmalısınız. dizi hikayeyi gayet iyi geliştirmiş ve sıkmadan devamını getirmiş.

  --- spoiler ---

  s01e066. bölümde yaşananlar ile ne denli global bir sorunun olduğu ve bunun hiçbir şekilde aşılamadığı görülüyor. ülke, sektör, kişi her ne olursa olsun, kadın olmak iş hayatında nelere katlanmak zorunda olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. bu yönden gayet keyifliydi. sadece aynı bölümde hem anne hem kız aynı sorunla karşılaşınca doğallığından ödün verilmiş oldu. sosyal mesaj göze sokula sokula gösterilmiş oldu. burada olayların inandırıcılığı bir nebzede olsa azalmış gibi göründü bana.

  s01e04. bölüm de sanırım hikayenin en sıkıcı bölümüydü.

  ana karakterlerden espen için daha fazla ayrıntıyı tercih ederdim ancak sanırım onu 2. sezona ya da sezon devamına saklıyorlar. ihtimalle helena'nın geçmişi ve yine baba baskısı ile yaşadığı travmalar da bu hikayenin devamında gelecektir. zira kızının babasından da hiç söz edilmiyor.

  michael pek hoşlanmadığım ve altı en boş karakterlerden biriydi. aslında tüm hikayede en etkin rollerden birine sahip ama oyunculuktan ya da hikayedeki gelişiminden pek hazzetmedim.

  6,7,8 bölümler bir anda geçiyor ve çok hızlı ve yüzeysel değinilmiş çok alt hikaye bırakıyor. 8. bölümü çekme şekilleri bence şahaneydi. bir dram dizisi için "x saat önce" göndermesi etkileyiciydi.

  güzel sezon finaliydi.

  --- spoiler ---

  8/10