• you wilk walk alone sloganıyla seyirciye sunulan, erkek futbol takımı koçluğuna getirlen bir kadının mücadelesini anlatan, norveç yapımı spor/drama karışımı dizi.
    dün gece bitirdim sezonu, öyle şaşalı bir yapım olmasa da, kendini izlettiriyor, ben sevdim.
    john carew baya baya oynamış rolünü, belki dizi futbol üzerine olduğu için bu kadar başarılı oynamış olablir. ayrıca 3. bölümde carew abimizin evinin garajında beşiktaş formasını görebilirsiniz. 2.sezonu bekliyoruz..

son bir not: damn aalesund
  • çok iyi dizi.

uzatmaya vs gerek yok. net, abartısız ve gerçekçi. futbol kadar kadın olmayı da anlatan dizi. üstelik kutsal iskandinav topraklarında bile kadın olmanın zorluklarından bahsedebilen bir gerçeklikte.

çok iyi dizi.

bir de not benim gibi merak edenler için, dizide sürekli helena üst dudağı ile diş eti arasına bir şey koyuyor. bu snus denilen bir çeşit tütün ürünü imiş.
  • futbol konulu diziler ve filmler arasında üst sıralarda yer alması gereken, değeri az bilinen norveç yapımı dizi.

belgeselleri bir kenara koyduğumuzda, heimebane belki de en gerçekçi spor dizisi olabilir. genelde karikatürize edilmeye çok açık olan kurgusal spor dizileri ve filmlerini takip edenler de dizinin bu açıdan diğerleriyle ayrıştığına hak verecektir.

devam etmeyecek olmasına ciddi anlamda üzüldüğüm bir dizi olan heimebane futbolun ekseninde toplumsal sorunlara da parmak basıyor. sadece futbol ile izleyiciyi asla boğmuyor.

futbola ilginiz olmasa bile kolaylıkla izleyebileceğiniz bu diziye puanım ise 8.6 şeklinde.
  • şu ana kadar 10 bölüm çevrilmiş halde buldum. bu dizinin daha fazla bölümü var mı merak ediyorum.

10 bölüm itibariyle baya başarılı bulduğum dizidir. futboldan gerçekten anlayan birilerinin kaleme aldığını düşünüyorum.
  • ingilizce ismi home ground olan norveç yapımı, imdb puanı oldukça yüksek şans vermeye değer bir dizi:

norveçte kadın bir antrenörün 1. ligde bir erkek takımının başına geçişini ve cinsiyet kaynaklı yaşadığı sorunları ele alıyordu ilk sezon, izlerken çok keyif aldım, merakla 2. sezonu bekliyorum, henüz türkçe altyazı yok, ingilizce altyazıyla izleme durumu var...

when a newly promoted football club loses its coach just before the start of the league season, a woman, helena mikkelsen, gets the historic chance to coach the team, even before an ambitious player who was promised the job.
  • futbol seven bir kadın olarak ilk bölümü meraktan, sonrakileri de hevesle izledim. imdb' de güncel puanı 8.2.
    iskandinav yapımları sevenlerin izlemesini tavsiye ettiğim dizi.
    helena' yı da karakter olarak izninizle azıcık kendime benzettim. zamanında futbol oynarken izleyemek mümkün olsaydı keşke.
  • ben sevdim. sevmem için çok da sebep var. kendi ülkesinde de 5 ödül birden toplamış.

futbol, norveç ve iyi oyuncular, güzel senaryo, doğru yönetmenlik. konu da gayet de farklı. klasik bir futbol hikayesi izleyeceğiz sanırken, dram hikayesinin içine giriveriyorsunuz. dizinin jeneriğine ba-yıl-dım.

açıkcası kuzey avrupa dizilerine çok sempatik bakamıyorum. o soğukluk, fluluk beni çok çekmiyor. ancak bu dizide sanırım ilk defa memnuniyetle bölümleri sömürdüm.

hikayede sadece futbol yok, aksine bence hikaye daha çok kadın ve kadın olmakla alakalı. bu yüzden, erkek dizisi diye es geçilmemesi gerekiyor. tek başına ayakta durmak, güçlü kadın hikayelerini seviyorsanız mutlaka da göz atmalısınız. dizi hikayeyi gayet iyi geliştirmiş ve sıkmadan devamını getirmiş.

--- spoiler ---

s01e066. bölümde yaşananlar ile ne denli global bir sorunun olduğu ve bunun hiçbir şekilde aşılamadığı görülüyor. ülke, sektör, kişi her ne olursa olsun, kadın olmak iş hayatında nelere katlanmak zorunda olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. bu yönden gayet keyifliydi. sadece aynı bölümde hem anne hem kız aynı sorunla karşılaşınca doğallığından ödün verilmiş oldu. sosyal mesaj göze sokula sokula gösterilmiş oldu. burada olayların inandırıcılığı bir nebzede olsa azalmış gibi göründü bana.

s01e04. bölüm de sanırım hikayenin en sıkıcı bölümüydü.

ana karakterlerden espen için daha fazla ayrıntıyı tercih ederdim ancak sanırım onu 2. sezona ya da sezon devamına saklıyorlar. ihtimalle helena'nın geçmişi ve yine baba baskısı ile yaşadığı travmalar da bu hikayenin devamında gelecektir. zira kızının babasından da hiç söz edilmiyor.

michael pek hoşlanmadığım ve altı en boş karakterlerden biriydi. aslında tüm hikayede en etkin rollerden birine sahip ama oyunculuktan ya da hikayedeki gelişiminden pek hazzetmedim.

6,7,8 bölümler bir anda geçiyor ve çok hızlı ve yüzeysel değinilmiş çok alt hikaye bırakıyor. 8. bölümü çekme şekilleri bence şahaneydi. bir dram dizisi için "x saat önce" göndermesi etkileyiciydi.

güzel sezon finaliydi.

--- spoiler ---

8/10
  • iki bölüm izledim ve beni içine çekti resmen. sıkıcı olmayan bir hikayesi var bir kadının futbol içinde ve norveç gibi bir ülkede bile neler yaşadığını anlatmakta. umarım ilerki bölümlerde de aynı heyecanla devam eder.

futbol severlere tavsiye ederim...
  • bir norveç dizisinin bu kadar düzeyli olabileceğini hiç tahmin edemezsiniz.

ane dahl trop'un parmak ısırtan oyunculuğu, destansı bir kadın karaktere hayat veriyor. destansı çünkü dünyanın en ileri ülkelerinden birinde bile yaşasanız kadın olmak, hele hele kadın olarak bir erkek takımının teknik direktörünün başında bulunmak zor zanaat.

iskandinav dizilerinin bu dizide de karşılık bulan klasik gerçekçiliği sayesinde, kendinizi "vars il" takımının taraftarı gibi hissediyor ve adeta kasabada yaşıyorsunuz.

john carew'in rol gücü futbolculuğunu aratmıyor.

beşiktaş taraftarları 3. bölümde formalarını görebilirler.
  • maç çekimleri müthiş özenli ve düzeyli. stadyumların atmosferini, saha içi ve tribünlerin dinamik görüntüleriyle çok iyi yansıtmışlar. çalımlar, paslar, şutlar çok kaliteli. özellikle austnes'ı canlandıran gencin gerçek futbolcu mu yoksa dizi oyuncusu mu olduğu zor anlaşılıyor.

bir de ane dahl trop'un, o özgün güzelliğine karşın, göz altı torbalarını aldırmamasına helal olsun diyorum. doğallık budur işte.
hesabın var mı? giriş yap