şükela:  tümü | bugün
 • ilkyardım derslerinden, bir ihtimal de amerikan filmlerinden aşina olduğumuz, olmamız gereken bir harekettir bu, birisinin boğazına bir şey kaçtığı anda ilk yapmamız gereken.
  bilir misiniz ki henry j. heimlich adlı insanlık camiasına çok yararlıklar göstermiş bir doktor 1974 yılında bu hareketi keşfetmeden evvel boğazına bir şey kaçarak ölenler amerika'da kazayla ölenler istatistiklerindeki altıncı en büyük grupmuş. oysa şimdi yılda "sadece" 4000 kişi bu şekilde boğuluyormuş, çoğunluğu çocuk ve bebek olmak üzere.
  bildiğim kadarıyla boğazımıza bir şey kaçması riskinin fazlalığı
  konuşma becerimiz için ödediğimiz bir bedel, konuşma sesleri çıkarmak için gerekli anatomik değişimlerin bir getirisi. işte bu bedeli fazla ağır bir şekilde ödememek için bilmemiz gereken heimlich manevrası ise bebekler ve yetişkinler, bilinci açık ve kapalı olanlar için farklı şekillerde yapılmakla beraber temelde şu: bir elinizi yumruk yapıyor ve acı çekmekte olan insanın arkasına geçip elinizi onun tam olarak göbeğiyle iman tahtası arasına koyuyorsunuz (teşekkürler mercan). sonra diğer elinizle yumruk şeklindeki elinizi sıkıca tutup aniden, sertçe kendinize doğru çekiyorsunuz, bunu beş-altı kere tekrarlıyorsunuz. bir ihtimal ki, bir hayat kurtarıyorsunuz böylelikle.
  hiç kullanmamanız, üzerinizde hiç kullanılmaması dileğiyle elbette, esen kalın..
 • bir de türk usülü manevra vardır. (bkz: helal helal)
 • neden manevra olarak isimlendirildigine akil erdirmenin kolay olmadigi tibbi hareket. sanirim hasta (a.k.a. bogulmakta olan kisi) bu hareket sayesinde olume giden yoldan bir nevi manevra yapip hayata dondugu icin
 • bronslara kadar olan tikanmalarda hala tek kurtarici manevradir...cisim bronsu gecmisse yapilabilecek bir sey yoktur... yerde ve ayakta yapilis sekli birbirinde farklidir...
 • cankurtaran ve ilk yardim kurslarinda da bahsedilir ve gosterilir, ogrenmekte fayda var. hic ummadiginiz bir anda ve yerde yapmak zorunda kalip bir hayat kurtarabilirsiniz.
 • şu sayfada nasıl yapılacağı gösterilmektedir:
  http://www.bilkent.edu.tr/…ilkyardim/nefesyolu.html
 • elifi elifine çevirsek gizlice yapılan harekat anlamına gelecek ilk yardım metodu. pis boğazlığından bütün tavuğu yutmaya çalışan vatandaşın arkasına geçip iki puan alındığından bu ismi almış olabilir. bir film klişesi olmasının yanında, boğulma tehlikesi geçiren kimsenin sırtını sumsuklama, alnını ovma, kuşa baktırma, korkutma gibi etkin türk yöntemleri karşısında acınası durumdadır.
 • 2006 yılında amerikan kalp vakfı ve amerikan kızılhaçı tarafından tahtından edilen manevra, zira dr. henry heimlich'in ismini taşıyan manevranın faydasını ispat için bilimsel verileri çarpıttığını bulmuşlar.
  hala nefes yolları obstrüksiyonuna karşı sırt darbesiyle birlikte bir numaralı yöntem kendisi, ancak artık abdominal itki diyoruz heimlich manevrasına, bir bilimsel düzenbazın ismini zikretmemek için.
  bilim nankördür, hata affetmez.
 • solunum yolunun tam olarak tıkandığı durumlarda (uluslararası boğulma işareti gösteren hastalara) ,negatif basınc ilkesine dayanarak uygulanan ve aşağıda aşamaları belirtilmiş manevradir.
  1-hasta ayakta yada oturur pozisyonda olabilir,
  2-arkadan sarılarak gövdesi kavranır,
  3-bir elin baş parmağı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruk yaparak konur. diğer el ile yumruk yapılan el kavranır,
  4-kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır,
  5-bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır,
  6-solunum değerlendirilir,
  7-tıbbi yardım istenir (112).
 • hava yolu tıkanıklığının ciddi olduğunun anlaşılmasıyla hemen yapılması gereken yaşama döndürücü basit,herkesin yapabileceği manevra..
  tıkanıklığın ciddiyetini :
  -zayıf öksürük
  -nefes alırken havanın zor geçtiğini gösteren sesin duyulması
  -sesin azalması veya kaybolması
  - muhtemel bilinc bulanıklığı(letarji)
  -muhtemel dezoryentasyon

  belirtilerinden anlayabiliriz..

  o an.. hastanın arkasına geçip,ellerinizi yumruk yapip birlestirin.. kaburga kemiklerinin tam altına,diyafram altındaki bölgeye aşağıdan yukarıya basınc uygulayınız..(bebek ve cocuklarda daha farklı bir yöntem uygulanır) baskı kaburga kemiklerinin altından yapılmalıysa da ileri derecede şişman hastalarda ve hamilelerde basıyı göğüs altından yapmak daha kullanışlıdır.

  http://www.readersdigest.ca/…01/images/heimlich.gif
  http://ae.medseek.com/…graphics/images/es/18153.jpg çocukta..
  http://www.troop258nj.com/heimlich3.gif