şükela:  tümü | bugün soru sor
 • heineken'in amsterdam'in gayet merkezi bir yerinde kose kapmis muzelestirilmis fabrika binasinin fantastik ismidir, bina icinde edinilen tecrubeyi ifade eder. tiyatro dekoruvari donatilmis eski evler ve birahanelerin siralandigi koridordan gecilir, ust katlarda odalarin herbir yanindan gelen sipir supur seslerle imalathane havasi solunur, interaktif kameralara el sallarken karsidakinin selamini alman mumkundur. yesil uniformali son haddinde sahane sarisin gencler size her konuda yardimci olur, gerekli gereksiz binlerce soru sorasiniz gelir herbirine. asil fantastik bolumu ise karanlik odada siraya dizilip ziplaya devrile done heinekenin bir arpa zerresinden bir kutu biraya donusup gunisigina cikisina kadarki seruvenini takip ettiginiz kisimdir ki bazi bazi kaninizin kokunuzun heinekenlestigi yanilsamasi gelir gider. verdiginizden fazlasini alip ciktiginiz gorup goreceginiz tek hayir kurumu muzedir belki de: bir bilette uc bira kuponu ve bir hediye kuponu bulunur, muze icinde bunlari kullanacaginiz uc bar bulunur ki bu barlarda zaman zaman bedava bira kampanyalari patlak verebilir*ve ucu kupon ucu beles olmak uzere toplam alti beles bira icebilirsiniz, hiziniza ve nefsinize bagli olarak daha fazla da icebilirsiniz ve sonucta bir gunesli ogleden sonra bir muzeden elinizde hediyeleriniz siritarak ve yalpalayarak cikarsiniz bir miktar kahkahayla ve kendinizi en yakin cimlere atarsiniz ki bu da gercek bir tecrubedir. tesekkurler heineken.
 • bir bira uretim tesisini insan ancak bu kadar eglenceli hale getirebilirmis kanımca. zaten beklenti bira icmek onu yapiyorsunuz ama is bu kadarla kalmıyor. adeta disneyland gibi bir yerdeki bir parkur gibi bir cok interaktif aletin bulundugu odadan geciyorsunuz. amsterdamda oturuyor olsam heralde her haftasonu gider 10 euroya 3 birami ve heineken bardagımı alir cikardim. yanindaki tur da cabasi
 • hayat boyu bira seciminizi heinekenden yana yapmaniza sebep olabilecek bir mekan gibi.
 • bedava 3 bira hakkınızın üçünü de kullanmak isterseniz ve beleşe, sebile doyamayan bir kişiyseniz, gündüz 12.00-13.00 civarlarında 3 büyük bira içmiş olarak bu mekandan çıkabilir, gününüze renk katabilirsiniz.
 • iyi bir experiential marketing ornegi olan mekan.
 • marka olmak tabirinin vücut buldugu yerdir.ayrıca iceride 3 bira hakkını kullandıktan sonra daha fazla bira icmek isterseniz kuponlarımı kaybettim diye yalan söyleyebilrsiniz,gayet kibar olduklarından size gülümseyip tekrar kupon verirler bu sayede.
 • amsterdam'da wetering circuit*'te yer alan bira müzesi.

  giriş ücreti üç bira dahil onbeş euro olup, kapıda karşılayan genç heineken'cilerin ilgisi de dikkat çekici. üzerine koca koca heineken brewery yazan kahverengi bina da sanırım heineken'in ilk üretim yerlerinden biri.

  bir de brüksel'deki kıç kadar bira müzesinin* yanında çok üstün görünüyor.
 • 2 bira ve muhteşem bir interaktif sinevizyon kısmıyla gittiğim en başarılı müzelerden biri. ayrıca sonda dünya haritası bulunan ekranların masa olarak kullanıldığı platformda bardaklarınızı masaya koyunca sanal bardak altlıkları çıkıyor. çok tatlı bir olay.
 • bir bira şişesinin içine önce biranın dolduruluşunu ardından kapağının kapatılmasını ve sonrada etiketlenişini de görmek mümkündür, girişte verilen bileklik sayesinde 3 bira içme hakkı var. ayrıca şampiyonlar liginin resmi sponsoru olduğu için plazma tv lerle dolu odada dünyaca ünlü pek çok kulübün imzalı formaları var ve aynı odada şampiyonlar ligi maçlarından istediğiniz takımın istediğiniz maçtaki istediğiniz golünü seçerek izleme şansınız da var. aynı zamanda hatıra olmasını isterseniz bir odada web cam'ler sayesinde resminizi veya videonuzu çekerek istediğiniz mail adresine yollayabilirsiniz. yine başka bir platformda ise iyi bir barmen olup olamayacağınızı sanal olarak bira doldurarak öğrenebilirsiniz. gezinin sonunda istediğiniz hediyelik eşyayı alabileceğiniz bir gift shop da mevcut.
 • marka olmanın ne demek olduğunu gösteren muhteşem bir "şov"dur aslında. 2011 eylül itibariyle giriş 16 €'dur, içerideki tur esnasında şovla birlikte ikram edilen buzz gibi küçük bir bardak heineken'in yanı sıra, girişte verilen bileklikteki iki pul vasıtasıyla, istenirse 2 adet bira, istenirse 1 adet bira + 1 adet kurs ile birlikte "heineken draugtmaster certificate" yani heineken fıçı bira doldurma sertifikası alınabilmektedir (bira her yerde var saçmalamayın sertifika alın havanız olur!!111).
  çıkışta gördüğünüz mağaza ise heineken'in asıl satış yeri değildir, asıl güzellikler heineken the cityisimli mağazadadır, o mağaza da şehrin biraz daha dışında kalır.