şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • alman edebiyatı'nın en önemli yazarlarından, kainat edebiyatının da öncüllerinden hatta erkencilerinden. stefan zweig'ın kendileri ile savaşanlar'ında nietzsche ve hölderlin'le birlikte didiklediği üçüncü alman. alışılmadık bir dile ve kurguya sahip, bol gerilimli ve kasvetli eserleri vardır. hele bir locarno dilencisi var, insanı fena çarpar.
 • sağlam bir mizah duygusu vardır kleist beyin, özellikle "michael kohlhaas" kitabı evlere şenliktir.. yky, bir ara oyunlarını da bastı mıydı neydi, amfifi diye.. öyle..
 • yky sadece amphitryon'u basti. bu oyunda klasik donem roma tiyatrosundan bir uyarlamadir*
  heinrich amcamiz klise duzenlere baskaldiran butun insanlarin ortak yazgisini paylasti. yapitlari begenilmedi, saygi gormedi. 1811 yilinda henuz 34 yasinda iken intihar ettikten sonra degeri anlasildi.
 • 1777-1811 yillari arasinda yasamis alman filozof. ayrica fizik ve matematik okumustur.
  phöbus ve berliner abendblätter'in editörlerinden.

  yayinlari:

  1807 amphitryon
  1808 penthesilea
  1810 erzählungen
  1810 das käthchen von heilbronn
  1811 der zerbrochene krug

  kisisel basarisizliklari ve politik hayal kirikliklari nedeniyle önce sevgilisini (sevgilisinin istedigi üzerine) öldürüp, sonra intihar etmistir. mezar tasinda su dizeler yazilidir:

  er lebte, sang und litt in trüber, schwerer zeit (zor zamanlarda yasadi, sarkilar söyledi, üzüldü)
  er suchte hier den tod (burada ölümü aradi)
  und fand unsterblichkeit ( ve ölümsüzlügü buldu)
 • mutluluga en sonunda -ve yalnizca bir tek kez- omru boyunca aradigi intihar yoldasini bulmasiyla erisebilmis predestination sahibi.
 • sanirim sunları da eklemek gerekir... oykulerinden cok oyunlari onemlidir...henuz genc bir yazarken goethe ile aralarinda onemli bir tartisma gecmistir. oyunlarindan birini okuyan goethe, oyunu hic begenmemis, kleist da hayal kirikligina ugramistir...
  woyzeck neyse kleist da odur diyebilirim sanirim, özellikle, schroffenstein ailesi, prens von hombourg oyunları okunmaya değerdir.
 • stefan zweig,kleist için şöyle demiş: alman edebiyatında onun öyküleri kadar gözlemci,donuk ama o oranda da ustaca bir maddecilik sergilenmemiştir.duyduğu gerilim ve acı karşısında okurun dudaklarını ısırdığını görebiliriz.
 • öyküleri, locarno dilencisi adıyla can yayınları tarafından basılmıştır.
 • alman oyun, öykü yazarı ve şair.

  "insan gözlerinin başardığı en yüksek şeyi
  yaptım ben. imkansızı denedim.
  herşeyimi şansa bıraktım.
  sonucu belirleyen zar, duruyor, duruyor
  anlamıyorum bunu- ve kaybettiğimi."

  (çev: gürsel aytaç)