şükela:  tümü | bugün
 • nazi almanyasi, ingiltere, bati almanya, ve sovyetler birligi istihbarat servisleri icin calisarak istihbarat dunyasinda bir nevi triple double yapmis alman bir abimiz. bati almanya istihbarat servisinde ikinci adam iken ayni anda sovyetler birligi icin calisarak ayri bir rekoru vardir.
  o kadar profesyoneldir ki, bati almanya istihbaratinda calisirken sovyetler adina ajanlik yaptigi tespit edildikten sonra, kendisini sorgulamak icin gelenlerin sorularina karsi, neleri bildiklerini ve neleri bilmediklerini dogru sekilde tahmin ederek, kontrol amacli olarak sorulan cevabi bilinen sorulara dogru cevaplar vermis, sorgu amacli cevabi bilinmeyen sorulara ise pek bi bilgi acik etmemistir. (cevabi bilinen sorularin sorulup da ne cevap verecegine bakilarak, diger sorulara verdigi cevaplarin dogru olup olmadigini tespit etmek seklinde bir sorgu teknigi var, adam zaten istihbaratci oldugundan bu numarayi yememis tabi.)
  sovyetler alman istihbarati icinde yukselmesi icin, kendileri acisindan o kadar da onemli olmayan ancak gayet gercek bilgileri kendisine bilerek vermisler, o zamanki istihbarat servisleri, simdiki teknik bilgiyle "too good to be true" oldugu anlasilacak bilgilerden bile suphe duymamislar. sovyetler ornegin kendi iclerindeki birilerini harcamak mi istiyor, kimligini heinz abimiz uzerinden sizdirmis, boylece hem adami harcamislar, hem de heinz'in guvenilirligi artmis. bunun yaninda, kgb'nin moskova'daki ofisinin bina planlarini da sizdirmislar felfe uzerinden. herhalde binanin planinin pek bir onemi olmadigini dusunmusler felfe'nin gorevinin yukselmesine kiyasla.
  desifre olmasindan sonra bati almanya istihbarat'inin, soguk savas doneminde cia'de olan guvenilirligi dip yapmistir. cia bu olay sonrasi mossad'i daha saglam bir partner olarak gormeye baslamistir deniyor.
  bir diger ihtimal de, heinz felfe, kgb'nin bnd'ye sizma konusunda buzdaginin sadece gorunen yuzu olabilir deniyor.
  ayrica (bkz: gehlen organizasyonu)
 • hem nazilere, hem sovyetler birliği'ne, hem ingiltere'ye, hem de batı almanya'ya çalışmış bir ajandır.

  1918 doğumlu felfe, dresden'de bir dedektifin oğlu olarak dünyaya gelmiştir ve hitler'in ss subayı olmadan evvel hitler'in gençlik örgütü olan hitlerjugend'e katılmıştır. örgüte katıldığında sene 1931'dir ve naziler henüz iktidarda değildir. ss'e katıldığında ise yaşı yalnızca 17'dir, 1943'te felfe ss subayı olmayı başarır.

  savaş sırasında felfe, almanya'nın doğusunda görev yapmıştır ve 1943'te ss'in dış istihbarat kolu sd'ye (sicherheitsdienst) katılmıştır. ilk olarak isviçre'de, savaşın sonuna doğru ise hollanda'da görevlendirilmiştir. ne var ki, temmuz 1945'teki savaştan sonra esir alındığında ingilizlere hollanda'da tutkulu bir nazi olduğunu çekinmeden açık açık söylemiştir.

  1947'den 1950'ye kadar felfe, komünist parti hakkında bilgi vermek üzere mesleğini ingiliz istihbaratında icra etmiştir lakin ingilizler felfe'den şüphelendikleri için bir süre sonra onunla çalışmayı bırakacaklardır. ingilizlerin şüphesi ise onun aynı zamanda sovyetler'e çalıştığı yönündedir ki bu şüphelerinin de içi boş değildir.

  savaştan sonra sovyetler, sabıka kayıtlarını kullanarak istihbarat amacıyla sistematik olarak eski ss subaylarını işe almıştır. 1969 yılında bir cia raporu der ki:

  "heinz felfe gibi insanların sovyetler birliği tarafından görülmesi tesadüfi değildi, ancak iyi hedeflenmiş, iyi geliştirilmiş bir işe alım kampanyasının sonucuydu."

  eski ss ve sd üyeleri savaş sonrasında savaş suçlusu sayıldığından, şantaja açık bu seçkin kimseler kgb'nin avı olmuşlardır. öyle ki, felfe’nin sd'den dresden meslektaşlarından biri olan hans clemens de 1949'da sovyetler'e hizmet etmiştir.

  1951 yılında "paul" kod adını alan felfe, aynı yılın kasım ayında gehlen örgütü üyesi olacaktır. gehlen örgütü, bir batı alman istihbarat teşkilatıdır ve aslen abd ordusu ve cia tarafından sponsorluğu yapılan bir örgüttür. gehlen içinde de kısa sürede yükselen felfe, 1955'te sovyetlere karşı kontrespiyonaj görevini üstlenmiştir.

  böylece batı almanya'daki sovyet casusluğuna karşı koymakla görevli batı almanya ofisinin başının kendisi de bir sovyet ajanı olmuştur.

  * * *
  bkz: norman j. w. goda, cia files relating to heinz felfe, ss officer and kgb spy
 • 1918 yılında almanya'nın (bkz: dresden) eyaletinde doğdu. 4 farklı ülkeye ajanlık yapan yanar döner bir abimizdir.

  ajan olarak hizmet verdiği ülkeler

  (bkz: doğu almanya)
  (bkz: batı almanya)
  (bkz: ingiltere)
  (bkz: sovyetler birliği)
 • işin ilginci gençliğinde sağlam bir nazi olan felfe, yakalanmakla yine bir başka nazi artığı olan ve kendi gibi eski nazilerle ciddi bir istihbarat organizasyonu kuran reinhard gehlen'in prestijini yerle bir etmiş ve emekliye sevk edilmesine sebep olmuştur.

  daha da ilginç olan aslında daha 1950'lerin başında hakkında çift taraflı çalışan olma şüphesi mevcuttur ve bu konuda gehlen ve ekibi uyarılmıştır. fakat gehlen'in ve yardımcılarının bu uyarılara kulak tıkadığı biliniyor. belki de bu kadar ateşli bir nazi'nin taraf değiştireceğini düşünmediler kim bilir?

  edit : gehlen için nazi artığı demişim ama aslında temelde nazi düşüncesini benimseyen birinden çok bir pragrmatist/kariyerist demek daha doğru. ama tabi organizasyonunu eski nazilerden oluşturduğu bir gerçek.
hesabın var mı? giriş yap