şükela:  tümü | bugün
 • doğan cüceloğlu 'nun kitaplarında kaynak göstermeksizin atıf yaptığı kuramların asıl kaynağı.
 • iş mülakatlarında kendine profesör ve hatta guru edası veren insan kaynakları hedeleri tarafından sorulan bir soru vardır:

  "stresli ortamlada çalışabilir misiniz?"
  işte bu sorunun temel kaynağını oluşturan ruhsal birikimlerin dışarıya nasıl yansıdğını anlatan bilim adamı abimizdir.

  haa yurdumun dört bir yanına dağılmış ve yukarıda adı geçen insan kaynakları şeyleri bunu bilmezler tabii.

  not: mülakatta yüzlerine vurmayızn. işe almayabilirler.
 • son makalesi için tık.
 • psikanaliz tarihindeki devrim niteliğinde dönüşümlere neden olmuş önemli kilometre taşlarından biridir. diğer psikanalitik okullardan onu ayıran önemli bir hipotezi, narsisistik libido ile nesne libidosunun ayrı gelişim hatlarına sahip olduğunu iddia etmiş olmasıdır. freud ve diğer ardılları için libido tektir ve ya nesneye ya da kendiliğe yatırılır. yani freud için bir insan kendisine ne kadar çok libidinal yatırım yaparsa diğer insanlara o ölçüde daha az libidinal yatırım yapmek durumunda kalır. keza başka insanlara ne kadar çok yatırım yaparsa bu kez de kendisine o kadar az libidinal yatırım yapabilecektir. velhasıl freud ve kohut öncesi bir çok psikanalitik kuramcıya göre bir insan kendisini ne kadar çok seviyorsa, başkalarını o kadar az sevebilir. oysa kohut narsisistik libido ile nesne libdiosunun kaynağının tek olmadığını, ayrı gelişim hatlarına sahip olduğunu söyleyerek şunu demiş oldu: bir insan kendisini sevemiyorsa, başkalarını da sevemez.
 • kendiligin çözümlenmesi adlı kitabında freud'un dürtü kuramını kullansa da, kendiliğin yeniden yapılanması kitabıyla birlikte freud'tan/klasik psikanaliz'den epistemolojik kopuş yaşamıştır. bu kopuş en az nesne ilişkileri ( object relations) kuramı kadar keskin ve etkili olmuştur.
  birinci ve ikincil narsisizmi tanımlamıştır, narsisizmin anlamlandırılmasında önemli rolu vardır. kendisinden sonra gelenler (bkz: otto kernberg) , kohut'tan bihayli etkilenmiştir.
 • ölmeden önce kendi psikanalizini de yapıp, paspasın altına bırakan efsane psikanalist...
 • narsisistikliğin* psikanalizinin yapılabiletisinin varlığından bahsetmiştir bu bey amca. daha basit söylemek gerekirse; narsistlerin de çocukluğuna inebiliriz demiş.*

  edit: bi de bu muhterem psikoz, sınır kişilik, şizoid, panaroidlerde falan kendilik/benlik psikolojisinin geri döşümsüz hasar aldığını söylemiş. onlar için tünelin ucu haplara çıkıyor yani.
hesabın var mı? giriş yap