*

şükela:  tümü | bugün
 • japon kulturunde tilkiler ve rakunlar efsanevi hayvanlar olup insan kiligina girebildikleri soylenir. tilkiler hemen her kulturde oldugu gibi sinsi iken rakunlar ise biraz daha sevecen, ilimli karakterleri ifade eder. studio ghibli'nin bu animesinde, ormanlari yok edilmek uzere olan bir grup rakunun insan ve bilimum mahlukat kiligina girip insanlari ormandan kacirmak istemeleri resmedilmistir. daha cok cocuklara doga sevgisi gibi mesajlar verilmek istenirken arada gecen goruntuler ve cizimler kacirilmamalidir...
 • --- spoiler ---
  taşaklarından paraşüt yapma yetisine sahiptir bu tanukiler.. akıllara ziyan..
  --- spoiler ---
 • pompoko: tanukilerin -filmdeki rakunlar yani- karınlarına vurunca çıkardıkları ses. miyazaki filmi olduğu bizzat japonlar tarafından doğrulanmıştır...
 • boyle sevimli bir film seyredeceginizi dusunurken uzerine bol kirmizi biber serpistirilip yanina bir de sogan dograndigini kesfediyorsunuz. eglencem sanip seyretmeye baslamayin yanilirsiniz.
  filmdeki bazi tipler muhtemelen daha once izleyenlere spirited away'den tanidik gelebilir.
 • hayao miyazaki'nin yapımcılığını yaptığı, isao takahata filmi.
 • ingilizce adi "the raccoon war" yani "rakunlar savasi" olan 1994 yapimi film neden bizim kanallarimizda gosterilmez de cocuklar ufakliktan cevre bilincine erisip buyuyunce tayyip amcalari gibi ege - akdeniz kiyilarini imara acmazlar, bunu anlamis degilim.

  http://www.imdb.com/title/tt0110008/
 • japon mitlerine göndermelerle dolu, doğa-şehir ve hayvan-insan ikilemelerini, aralarındaki çatışma ve uyum sağlama süreçlerini sevimli bir dille anlatan animasyon. büyü ve dönüşüm yeteneğine sahip tanukilerin yaptıkları her eylemin sonrasında bunu kutluyor olmaları ile "eğlence" anlayışlarının altı çizilmiş.

  dreams filminde de değinilen "tilkilerin fener alayı" miti ve canlandırması burada da görülmektedir. benzer bir sahne the cat returns'te vardır.

  insana dönüştükleri anlarda insanın görünüş olarak ne kadar estetik yaratıklar olduğunu gark ettiriyor aynı zamanda -tabi animasyon olmasının da etkisi var bu estetik algıda-.
 • mononoke hime'nin rakunlu versiyonu denilebilir bence bu güzel anime için. isao takahata` : grave of the firefliesvestudio ghibli` adı zaten bir animenin izlenmesi için yeterli bir sebepken, bir de baş karakterleri sevimli rakunlar olunca tadından yenmiyor. ancak kapağı, adı* ve baş karakterlerin rakunlar olması aldatıcı bir ilk izlenim veriyor. bir çocuk animesi gibi görünmesine karşın, ilk yirmi dakikadan sonra aslında yetişkin izleyicileri hedef alan bir anime izlemekte olduğunuzu anlıyorsunuz. film doğanın insanlar tarafından nasıl katledildiğini esprili ve fantastik anlatımı ile seyirciye aktarıyor ve güzel bir 114 dakika geçirtiyor.
 • --- spoiler ---

  taşaklarını çok fonksiyonlu olarak kullanabilen rakunların öyküsü.

  --- spoiler ---

  çok garip bir anime.
 • trt çocuk kanalında yayınlanmıştır bugun öğlen.
  oturdum izledim.