şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: helsingborg)
  • dünya dizi tarihinin en karizmatik karakterlerinden birisi.
  • spoiler olabilir de olmayabilir de; breaking bad 5.sezona gelmeyen okumasın zaten. okursa da okusun.

şimdi breaking bad'de ilk sezon ilk bölümü bilenler bilir; zengin liseli kızlar, nobel almış caltech mezunu bir abimizle dalga geçiyor. neden? çünkü kendisi araba yıkama şirketinde çalışıyor. bu zengin züppelerinin arabalarını siliyor, temizliyor, kasada duruyor. sonra kanser olduğunu öğreniyor; vay efendim karıma, çocuğuma nasıl para getiricem ben diye düşünüyor. nobel aldık ama evdekiler aç kalacak ben gidince diyor. karısı zaten adama acıyor; zihinsel engelli çocuğu da bunun farkında. sonra bu abimiz uyuşturucu işinde para olduğunu bacanağından öğreniyor, ve çeteyi kuruyor.

kimyadan anlayan bu abimiz gidiyor yeryüzünün en mükemmel uyuşturucularından birini yapıyor. e haliyle eğitim seviyesinin düşük olduğu uyuşturucu ticaretinde, abimiz de bir sensei sayılıyor. tabi bu sırada gus fring abi de boş durur mu; adını öğrenmiş, namını duymuş. milyon dolarlar öneriyor. iş büyüyor, büyüyor. bir ay önce ayda 2000 dolara muhtaç olan adam şimdi milyon dolarlarla oynuyor. bu olayı karısına da söylemeye çekiniyor tabi. karısı da kıllanıyor, gidiyor ted beneke denen bir adamla yatıyor. ama kader, sonra ted beneke'nin borçlarını uyuşturucudan gelen parayla ödüyor. bu sırada mafya babalarıyla meksika'ya gidiyorlar; meksika'da canlı canlı cinayetler görüyor. abimizin kanseri de iyileşiyor. gus fring'le olaylar o kadar büyük hale geliyor ki walter white abimizin gözü dönüyor. e normal şimdi, kendisi mutlu olsun, gelecekleri güzel olsun diye para kazandığı karısı adamı aldatıyor. bir de karısı utanmadan bunu marifetmiş gibi söylüyor. suratı zaten muşmula gibi. olayı bencilliğe döküyor biraz. 4.sezonda gus fringin sonu harvey dent gibi oluyor..

son sezonda kendi imparatorluğunu kurmaya çalışıyor. trenden deli gibi kaçakçılık yapıyorlar. masum çocuklar ölüyor. ama normal, imparatorluk kuracaksan her şey mübah. ticaret gelişiyor, işler büyüyor. zira artık gus fring yok. karısı da zaten senin ölmeni bekliyorum diyor, herkes doğal olarak o'na da gıcık. bacanağı zaten, bu abimizi yakalamaya çalışıyor farkında olmadan. yanda da birkaç tane kankası adam pislğin teki çıktı rıza baba der gibi gaz verip duruyorlar. karısının kız kardeşi zaten car car car, karısı bile en sonunda 30 kere shut up demişti. bi de canım neyin varsa söyle diyor skyler'a. ne desin kadın o'na da hak veriyorum biraz. kocam, senin kocanın 5 sezondur aramaya çalıştığı tarihin en büyük uyuşturucu mafyasının başındaki efsane metamfetamin üreten kişi mi desin? hepsi ömür boyu hapse girer, o da farkında. ama ted'le yattı, kocasına ölmeni istiyorum dedi; bunlar affedilmez.

tabi dizi daha bitmedi, birkaç bölüm kaldı. ne olacak bilmiyorum ama amerikan dizilerinde hep sosyal mesaj oluyor; uyuşturucu lideri bir abimiz işleri sonsuza kadar büyütecek değil ya? muhtemelen son bölüm ölecek, ya da hapse girecek. ama aşk-ı memnu'nun sonuna benzeyecek diye düşünüyorum. bütün bölümlerde bihter yakalanacak mı dediler, en son öldü. bence de heisenberg yakalanmamak adına intihar edecek. bunu da kimyasal karışımları içerek yapacak. karısı da felç olacak; ted beneke'den nefret edecek. vicdan azabı çekecek. evlat zaten bacanakta yaşayacak sonsuza kadar. jessie de hapse girecek. mike da kaçacak. torununa güzel bir dede olacak. tabi bunlar hep tahminlerim. neticede amerika'da meşhur bir uyuşturucu çetesi çökertilecek. toplum huzura erecek. insanlar huzura erişmenin ne kadar güzel olduğu dersini alacak bundan.

tabi bütün bunlar olurken heisenberg'i canlandıran bryan cranston drama dalında ilk 3 sezon en iyi erkek oyuncu emmy ödülü aldı. muhtemelen 5.sezonda da alır. 5'te 4 hiç fena olmasa gerek.
    neyse,
    son entryimi bu güzel karaktere adıyorum.
  • breaking bad dizisinin baş karakteri walter white'in kötü tarafı.
    dizinin başlarında tam olarak karakteri ele geçiremediyse de; artık tamamen walter white'ı sarmıştır.
    herhalde bundan sonraki bölümlerde mr.white şapkasını hiç çıkarmayacak.
  • taşaklarının ağırlığını anca kamyon kantarında tartabileceğiniz adam.

(bkz: the dark side of walter white)
  • bryan cranston'ın kalitesini, çarşaf gibi ortaya seren karakter.
  • rakı içince insanın ne olduğu ortaya çıkar ya hani. kontrolü kaybetmiştir, rol yapmayı keser ve bilinç altı hakkında bize bilgiler verir heisenberg' de işte böyle bi karekter walter white' ın bilinç altı, kazanma arzuları imparatorluğu kurmak isteyen içteki çocuk.