şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ba$hekim)
 • ümraniye-üsküdar-beykoz sınırında bir yer. ümrâniye'den küçüksu'ya kadar giden küçüksu caddesi ile rahatça ulaşılabilir. ümraniye carrefour vega alışveriş merkezi'nden aşağıya doğru ilerlenir. sırası ile ümraniye cezaevi, asfalt fabrikası, hekimbaşı çöp aktarma merkezi (çöplüğün yerine yapıldı), ümraniye spor tesisleri (çöplüğün yerine yapıldı) geçilir ve hekimbaşı mahallesinin merkezine varılır.

  bu güzergâhı izleyen 11h ümraniye - beykoz - ortaçeşme, 15h üsküdar - hekimbaşı otobüsleri ve ümraniye - küçüksu minibüsleri ile de ulaşılabilir.

  hekimbaşı mahallesi gecekondu bölgesi olması yanısıra, tem otoyolu ile arasında kalan ve yakın zamanda da recep tayyip erdoğan tarafından açılan ümraniye devlet ormanı'na da ev sahipliği yapmaktadır.

  cevher ağa camii, 2000 yılı kasım ayında ortadan kaybolan cevher ağa çeşmesi ve dudullu'daki tarihi çeşme ile beraber ümrâniye belediye sınırları içerisindeki sınırlı sayıdaki tarihi eserlerden biri olan av köşkü de hekimbaşı'ndadır. bu köşk 1999 yılına kadar harabe olarak, terkedilmiş bir hâlde dururken sözkonusu yıl restorasyonuna başlanmıştır.
 • uygurlarda otacı iligi
  selçuklularda melik'ül hükema
  osmanlılarda ser etibba veya reisü'l etibba
  günümüzde ise başhekim olarak bilinen sıfat.

  osmanlıda aynı zamanda hükümdar ve ailesinin özel hekimini de ifade eder.
 • hekimba$ıların büyük bir bölümü museviydi.
  tabii ki salomon efendi demiyorlardı hekimba$ılara. kah yakup efendi, kah mustafa fevzi efendi olurdu.

  (bkz: hekimba$ı kulesi)
 • ismiyle müsemma, hekimelerin başıdır işte bu adam.
  hekimbaşılık, osmanlı'da 1850'ye dek varlığını sürdürmüş kurumdur.
  hekimbaşı sultanın doktoru olmanın yanısıra, osmanlı'daki hastanelere gelecek doktorlar gibi konularda söz sahibi idi.
  başarısının ölçütü sultan'ın yaşamını sürdürebilmesi olduğu için, sultan öldüğü vakit kendisine yol verilirdi.
  1850 sonrasında ise sertabib-i hazret-i şehriyari ortaya çıkmıştır ki bu da sadece sultan ve ailesinin sağlığından sorumlu hekim manasına gelmektedir. artık sağlık politikaları fiilen mekteb-i tıbbiye müdürünün sorumluluğundadır.
 • karaköy güllüoğlu'nun en meşhur baklavasıdır bu.
 • istanbulun en büyük mezarlıklarından biri olan hekimbaşı mezarlığına ev sahipliği yapan ümraniye mahallesi.
 • leş gibi bir mahalle, her yer tepe, tepelerin etekleri gecekondu, tepeleri konak ve villa dolu. bir de aralara serpiştilrilmiş orta ve orta üst sınıfa ait siteler var. tabi bunların üst katları denizi görüyorsa biraz daha üst gelir sınıflarına hitap ediyor. arabanız yoksa ulaşımı eziyet. güya 20 dakikada bir üsküdar ringi var ama henüz ben o kadar kısa sürelerde gelen otobüs görebilmiş değilim. ha bir de ümraniye otobüs ve dolmuşları var. ama karşıya geçmek falan mazallah ölüm yani. arabanız varsa süper, kavacık 10 dakika, ikinci köprünün hemen dibinde. öyle tepelerde gecekondular var ki bazen diyorum lan bunlar aşağıya banci jamping yaparak mı iniyor.
 • yeni sistemde başhekimin adı
hesabın var mı? giriş yap