şükela:  tümü | bugün
  • hekimlik dişi bir meslektir. gelen kişiler hastadır. dertlidir. ya fiziksek ya da psikolojik olarak mutlaka problemi vardır hastanın.
    hekim ise bu probleme çare bulmaya çalışan bir sanat erbabıdır. bu sanatı icra ederken bilimi de bir araç olarak kullanır.
    tam da bu sebeplerden dolayı hekim verici bir mesleğe sahiptir. hastanın yüzü asıktır çoğu kez hekim bu sanatı icra ederken güler yüzlü olmak için çaba gösterir-göstermeye çalışır.
    hekimin hastasını azarlama hakkı yoktur. bu işi suistimal edenler varsa bunu ayırt edip buna göre kapıyı göstermelidir.
    tıpkı en kutsal dişinin annelerin olması gibi en kutsal meslek de hekimliktir. toplum bunu bilir ve genellikle buna göre davranır. mesleğe ve erbabına sahip çıkmak ve korumak da toplumun görevidir.
  • okurken hepimizi s.. erkek olsa gerek diye düşünüyorum
  • hekimlik; cinsiyeti olmayan, cinsiyetlerin ötesinde bir meslektir.
  • dişi veya erkek meslek değildir, cinsiyetsizdir ancak ille bir tercih yapılacaksa benim kişisel görüşüm diş çekiminde güç gerektiği için erkek diş hekimleri daha iyidir.

edit: itiraf edeyim; dikkat dağınıklığının kurbanı oldum ve diş hekimliğinin dişi bir meslek olması olarak okudum..
    beynim hekimlikten sonra gelen dişi kelimesini öne aldı sanırım:)
  • katıldığım önermedir. nesiller boyu şifacılar hep şevkat ve yaşatma güdüsüyle hareket etmiş. suyla yapılan şamanik şifa ayinlerinde bile hep kadınlar ön planda olmuş. tabi bu işin en temel motivasyonu. günümüz hekimlerinin temel dayanağı her zaman bilim olmalıdır.