aynı isimde "hekimoğlu (dizi)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • çook eski bir türküdür hekimoğlu; "ordu-fatsa" veya "narinim" diye de bilinir... türlü yorumlara en açık türkülerden biridir, grup çığ yorumu çok iyi (bkz: umit tokcan) (bkz: grup cig).

  konaklar yaptırdım mermer direkli,
  hekimoğlu dediğin de narinim, aslan yürekli...
  [çok kaliteli bi türküdür abi]
 • hekimoglu derler benim aslima
  aynali martin yaptirdim da narinim kendi nefsime
  konaklar yaptirdim dosetemedim
  unye fatsa bir oldu da narinim bas edemedim

  konaklar yaptirdim mermer direkli
  hekimoglu'nu sorarsan narinim demir yurekli
  bahca armut dibinde kaymak yedin mi
  hekimoglu'nu gorunce narinim budur dedin mi

  ciftlice muhtari pusttur pezevenk
  hekimoglu geliyor narinim uckur cozerek
  hekimoglu derler bir ufak usak
  bir omuzundan bir omuzuna narinim yuz arma fisek
 • soner olgun'un en iyi yorumladığı türkülerden biridir...oldukça etkileyici, gaza getirici bir video klibi de vardı...
 • sözlerinde hem ordu hem ünye hem de fatsa geçer, şöyle ki:

  ünye de fatsa arasi ordu da kuruldu
  hekimoğlu dediğin de narinim orda vuruldu...
 • ordu dolaylarında yaşayan hekimoğlu, yoksul bir ailenin çocuğudur. üstelik yoksul bir anneden başka hiç kimsesi yok. çevresinde dürüstlüğü, akıllılığı ve yiğitliğiyle tanınan bir gençtir.yörede egemenlik kurmuş bir gürcü beyi vardır. bu gürcü beyi, ayşa adında güzel ve narin bir kızla sözlüdür. ne ki, bu kız gürcü beyini sevmemekte, hekimoğlu'na bağlanmıştır. bu, dostlukla, arkadaşlıkla karışık bir sevgidir. üstelik hekimoğlu'yla görüşmeye başlamıştır.

  işte bey, iki gencin ilişkisinin bu noktaya vardığını duyar duymaz hekimoğlu'na düşman olur ve ona savaş açar. hekimoğlu'yla teke tek görüşüp, hesaplaşmayı önerir; bir de yer belirtir. hekimoğlu, gözüpek, mert bir gençtir. aynalı mavzerini kuşanıp, tek başına buluşma; yerine gider. gitmeye gider ama, bey sözünde durmamış adamlarıyla gelmiştir. üstelik adamlarından biri, buluşma yerine varır varmaz, sabırsızlanıp hekimoğlu'nu yaylım ateşine tutar. ötekiler de çevresini sararlar. hekimoğlu'yla beyin adamları arasında yaman bir çatışma olur. hekimoğlu, çatışma sonunda çemberi yararak kurtulur. olaydan hemen sonra, bolu da tek başına yaşayan anasının yanına gider. anasına durumu anlatır ve artık şehir yerinde duramayacağını bildirir. anasıyla helallaşıp, yanına mehmet adlı iki amca oğlunu alarak dağa çıkar. çıkış bu çıkış ve ölünceye kadar hekimoğlu artık dağdadır.

  hekimoğlu'nun dağa çıkış nedenini ve biçimini bilen, duyan yöre köylüleri kendisine kucak açarlar. onun mertliği, yiğitliği ve doğru sözlülüğü köylüleri daha da etkiler ve her açıdan kendisine yardım ederler. özellikle yoksul köylülerle dostluk kurar, zenginlerden aldıklarıyla onlara yardım eder.hekimoğlu, artık gürcü beyinin korkulu düşü olmuştur. bu yüzden bey, kendisini sürekli jandarmaya şikayet eder ve kesintisiz izletir. hekimoğlu'nu ihbar etmeleri için çeşitli yörelerde adamlar tutar. fakat halk koruduğu için, hekimoğlu'nu bir türlü ele geçiremezler. hatta bir defasında, beyin adamlarından birinin ihbarı üzerine hekimoğlu'nun kaldığı evi jandarmalar basıyorlar. bütün çevre kuşatılmıştır. evin altında bir fırın vardır. hekimoğlu fırıncının yardımıyla fırının ekmek pişirilen yerini arkadan delip kaçmayı başarır.hekimoğlu, kaçmaya kaçıyor ama, beyin, iki amca oğlunu öldürttüğünü haber alıyor ve doğru çiftlice köyüne iniyor. gittiği ev muhtarın evidir. bu muhtar, hekimoğlu'ndan yana görünüyor, oysa gerçekte beyin adamıdır ve onunla işbirliği içindedir. nitekim adamlarından biri aracılığıyla ihbarda bulunur ve hekimoğlu jandarmalarca sarılır. hekimoğlu, muhtarın <<puştluğu>> yüzünden kıstırılmıştır. büyük bir çatışma çıkar taraflar arasında.
  olayın sonucuna ilişkin iki söylenti var halk arasında :
  1-hekimoğlu, çatışma sırasında. çemberi yarıyorsa da, aldığı yaralar yüzünden fazla uzaklaşamadan ölüyor.
  2 -atına atlıyor, elini karın bölgesinden aldığı yaralara basarak ordu'ya
  kadar geliyor ve burada ölüyor.
 • hekimoğlu derler benim aslıma
  aynalı martin yaptırdım da narinim kendi neslime
  hekimoğlu derler ufak bir uşak
  bir omuzdan bir omuza narinim on arma fişek

  konaklar yaptırdım mermer direkli
  hekimoğlu dediğin de narinim aslan yürekli
  konaklar yaptırdım döşetemedim
  ünye fatsa bir oldu da narinim baş edemedim

  ünye fatsa arası ordu da kuruldu
  hekimoğlu dediğin narinim o da vuruldu

  gibi alternatif mi desem artık neyse sözleri de vardır.
 • türkü aslında bütün hikayeyi anlatan oldukça fazla söze sahiptir, kırpıp kırpıp farklı türkücükler elde edebilirsiniz dolayısıyla.
 • kurtlar vadisinin sonunda oktay kaynarca tarafından yorumlanan türkü.

  edit: artık oktay kaynarca değil,başkası yorumluyor.