şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisi birinci mahmut ve üçüncü osman döneminin sadrazamlarındandır. birinci mahmut döneminde erzurum valisi ve revan seraskeriyken iran savaşları sırasında iki ana ordudan birine komuta etmiştir. üçüncü osman döneminde ise memlük isyanları sırasında gösterdiği başarılardan ötürü sadrazam olarak atanmıştır. türbesi ve türbenin içinde bulunduğu cami bugün kocamustafapaşa'da bulunmaktadır.
 • 1693 senesinde hekimbaşı olan nuh efendinin oğludur. silahşör, kapıcıbaşı, zile voyvodası, rumeli beylerbeyi, adana,halep ve anadolu valiliği, tebriz seraskerliği görevlerinde bulunmuş ve 1731 senesinde sadrazam olmuştur. sonra sadrazamlıktan alınmış ve midilli'ye izam yapılmış daha sonrada kandiye valiliğine getirilmiştir. 1736 yılında bosna'ya daha sonrada mısır ve yeniden anadolu valiliğine getirilmiş ve 1742 yılında tekrar sadrazam olmuştur. ancak iran seferini tehir ettiği için yeniden azledilen ve midilli'ye sürülen ali paşa sonradan affa uğramış ve sırası ile kandiye, bosna, halep valiliği, 1746 yılında kars seraskeri ve tekrar anadolu valiliği görevlerine getirilmiştir.daha sonra sırası ile bosna,özi,vidin,trabzon ve anadolu valisi olmuş ve 1754 yılında üçüncü defa sadrazam yapılmış ancak kısa süre sonra yine azledilmiş ve önce magosa'ya sanra rodos'a sürülmüştür. 1755 yılında tekrar affedilmiş ve önce mısır sonrada anadolu valiliğine getirilmiştir. cömert, adaleti seven ve hukuka saygılı bir kişiliği olan ali paşa kendi adına bir cami ile çok sayıda hayır eseri ve çeşme yaptırmıştır.

  ( 1688 - 1757 )
 • aynı zamanda şair olan osmanlı sadrazamı.
 • aslında padişah 2. mustafanın piç oğlu olan osmanlı sadrazamı.

  anası padişah gözdesiyken bilinmeyen ağır bir suçu yüzünden haremden çıkarılıp ihtiyar saray hekimiyle evlendirilmiş; nikahtan sonra bildiğin hamile olduğu ortaya çıkmış. fakat geri adım atılmamıştır.
  2. mahmutun kendisine birader dediği bahsedilir.

  torunları günümüz türkiyesinin hali vakti yerinde ailelerinden biri olarak varlıklarını sürdürmektedirler.

  (bkz: üveys paşa)