şükela:  tümü | bugün
 • canli bir hayvanin bir müslüman tarafindan besmele ile kesilmesidir. domuz etini bize haram kilan ayetlerde allahin adi ile kesilmemis etlerde haram kilinmistir. bu nedenle domuz eti yemiyenler dikkat etmesi gereken bir durumdur. tavuklarda ise kesimin yaninda yüzülme durumuda dikkat edilmelidir. helal kesilmesine ragmen mindar olan tavuklarda vardir.

  bir kisim insanlar ehli kitabinin kestigi yenilir denmeye calisilsada bu kuru bir yanlis yönlendirmedir. (bkz: el elin esegini turku cigirarak arar)

  (bkz: kismi vejetaryenlik)
  (bkz: vejetaryenl)
  (bkz: tuna)
 • yıllar evvel stv'de izlediğim, almanya menşeili bir döner-et üreticisinin reklam sloganına ilham kaynağı olmuştur:

  "helal kesim, sağlıklı besin, herkes yesin."
 • almanya'da halal ibaresinin yanında durur kimi restoranlarda. türkçe bilen lakin halal köfteyi çakamayacaklara, kılavuz niteliğindedir, almanlar düşünülmemiştir.
 • sartlarindan birinin hayvanin kaninin yasarken akitilmasi oldugu kesim cesidi. helal olmayan versiyonunda, hayvan cogunlukla ilk once oldurulup sonra kesildigi icin kalp vucuttaki kani disari pompalayamaz, dolayisiyla vucutta kalan kan etin tadini bozar.

  (bkz: biliyorum igrencim)
  (bkz: aci ama gercek)
 • ........ "biz" kim??
  master chef bas diktatorunden ogrendigime gore helal kesim yuzunden hayvan korkudan kasilip kaldigi icin etler sert oluyomus ve yumusatmak gerekiyomus. aklinizda olsun!
 • tavuklarin kafalarinin seri bir sekilde makinelerde kesildigi bir yüzyilda kuranik marka adlariyla avrupa bazli „helal gida“ firmalari ürettikleri tavuk nugget, tavuk sosis, tavuk sucuk vb.nin helal kesim oldugunu idda etmekte, camili kabeli logolarinin yanina kocaman helal kesim yazmakta.

  tesadüfen tanistigim helal entegre tavuk tesislerinde calisan birine helal kesim tavuk nedir diye sordum. cevabinini avrupa’da her daim kendini sömürtmeye hazir kimselerin üzerinden para kazanilmasini tesvik etmek icin paylasiyorum. böylelerine müstahak.

  1 euro dükkanindan üzerinde arapca besemele yazan (cin mali) yapistirmayi al, makineleri baslattigin dügmenin üstüne yapistir, tesisteki tavuklar helalce kesilsin.

  ayrica cörek otu alacaktim, hira markaydi. cörek otu yazan yerde de dag ikonu vardi. tirsip biraktim. böregin cörege üzerine vahiy falan inecek/gelecek. helal ari sütü reklamlari da var. bunlarin basligi burasi degil ama. islami gida terörü olsa gerek.
 • türbanlı arkadaşı olan başı açık kız'larımızın şeker rüyalarının aksine, "domuz eti olmuyomuş, hayvan da acı çekmiyomuş yaa" olayı değil, kesim sırasında kan akıtılmasıdır. hayvanın öldürülürken aklının başında, acısının tüm vücutta olması olayıdır. hayvan acı çekmeden, bayıltılarak öldürülürse bu müslümana yakışmazmış. çünkü standart bir müslümanın yediği şeyin kanının akıtılması gerekiyormuş. sevdin mi mantığı, türbanlı arkadaşı olan başı açık kız?
 • reklam malzemesi olmuş kesim. zamanında her uydu alan ev gibi biz de bir süre kanalların euro olanlarını da listemizde tutup gurbetçi kardeşlerimize yönelik abidik gubidik reklamları izlemek durumunda kalmıştık. işte o zaman girdi benim hayatıma bu kesim şekli. babama sordum helal kesimin ne olduğunu, neden böyle reklam yaptıklarını. kendince anlattı adamcağız o gün. bunu dinlediğim sene 2004 bilemedim 2005 daha da ilerisi değil. tamam, gayrimüslim memlekette insanlar bunu arıyor olabilir de türkiye'de çoğunluğun müslüman geçindiği bir ülkede zaten helal kesim dediğiniz şekilde kesmiyorsanız ayıp ediyorsunuz. şimdi sene olmuş 2013 bizim ülkemizde de böyle bir furya başlamış. helal kesim, helal kesim. ulan, adam şöyle reklam yapmaya utanır yahu. şimdi biz ne düşünelim, bu adam önceleri helal kesim yedirmiyormuş da şimdi helal kesim yediriyormuş mu diyelim? ulan onca şey yiyoruz, neler neler yiyoruz yediğimiz tavuk helalmiş, çok şeyi mi değiştirir gerçi?