şükela:  tümü | bugün
  • uzak veya tehlikeli bir yere gidileceği zaman insanların karşındakinden kendilerini affetmelerini istedikleri olay..
    (bkz: askerlik)insanların kinlerini, öfkelerini bırakıp, kucaklaştıkları an.
  • ölmeden önce kul hakkı denilen olay bakımından yapılması öngörülen şey.
  • ilintili olarak bakiniz da bakiniz, halle$mek.
  • eğer o anda içinizde helalleştiğiniz kişiyi bir daha göremeyeceğinize dair bir korku oluşuyosa (bkz: gözyaşlarını tutamamak)
  • son vedalasmadir, genel olarak olum doseginde yapilir... zordur...
  • (bkz: fit olmak)
  • ister dar bir vakite sıkıştırılsın, ister takvimlere işaretlenmiş bir güne kadar sürsün veda... helalleşme anıdır maçı bitiren darbe. suratın tam ortasına inen bir yumruk, boğaza atılan kör düğümdür. gidenin dönemeyeceği, dönenin göremeyeceği ihtimaller dahilinde olduğundandır biraz, işi musallaya, işi avlu cemaatine bırakmadan, geçmiş haklar için karşılıklı olarak helallik almak, rızalık bildirmektir.
  • ne olursa olsun bu toprakların ritüelidir.

"geçenlerde, bir arkadaşıma, “bizde özür dilemek yoktur, helallik almak vardır” dedim. helallik istemek ile özür dilemek, yorgunluk ile burukluk gibi bir şey. yorgunluk geçer; burukluk geçmez. kalır."

ibrahim tenekeci
  • haklarından vazgeçmek gibi birşeydir. sevdiklerimize karşı yapılabilir de hazetmediğimiz şeyleri yapan insanlar ile yapılmasını anlamıyorum. sonrasında konuyu tekrardan gündeme getirir kolayca helalleşen bu tipler.
  • gerekirse terör örgütüyle bile olur... ama bunu hak sahipleri yapar...

evlat acısını oturduğu koltuktan anladığını zanneden bakanlar-başbakanlar değil... birilerinin demesiyle akıllı olduğunu zanneden, aklı (daha doğrusu vicdanı) kıt olanlar değil...

genç yaşında yok yere toprağa düşmüş kanı/canı hiçbir başbakan, hiçbir akil, hiçbir güç/iktidar sahibi bir teröriste helal edemez...

1 koltuk için bunu sizden bile beklemezdim...