*

şükela:  tümü | bugün
 • rutgers university'de antropoloji hocası. aynı zamanda a$k ile ilgili kitapları türkçe'ye çevrilmi$ yazar.
 • 1945 dogumlu, halen rutgers universitesinde arastirmalarini surdurmekte olan antropolog. kisilerarasi cekim konusunun onde arastirmacilarindan olan fischer, ozellikle ask konusundan dunyanin bir numarali uzmani kabul edilmekte. chemistry.com isimli es bulma sitesinin yapiminda kendisinin yardim alinmis, hormanal ve kisilik eslestirme teknikleri kullanilmis.

  2004de yayinladigi "why we love: the nature and chemistry of romantic love" isimli kitabi cigir acan bir kitap olarak gorulmekte. bu kitapta fischer insanligin ciftlesme ve ureme icin arzu, cekim ve baglanma olmak uzere 3 ana beyin sistemi gelistirdigini belirtmekte ve askin bunlardan herhangi biriyle tetiklenebilecegini iddia etmekte. arzu, cinsel durtu ve libidoyla; cekim, erken devre yogun romantik askla; baglanma ise uzun sureli bir es hakkindaki derin birliktelik duygulari ile ilintili.
 • "mutlu olmak için değil üremek için dünyadayız" sözünün sahibi abd'li antropologdur. hayatını aşkın kimyasını incelemeye adamıştır. neden aşık oluruz, neden o kişiye değil de diğerine aşık oluruz, seks-romantik aşk-bağlılık olarak saydığı üçlünün beyindeki karşılığı üzerine kaliteli düşünceleri, bulguları vardır.

  bu hanımın düşüncelerini çok soğuk ve mekanik bulabilirsiniz ama sonuçta kendisi bir bilim insanıdır ve gerçeği pür şekilde aktarmak durumundadır. peki kendisi aşkın yumuşak dokunuşunu önemsememekte midir? önemsemese şu sözü demezdi bence :
  " aşk olmasaydı dünya cehennem olurdu "
 • cinsel askin anatomisi kitabının yazarı amerika'lı kadın antropolojist.
 • startalk'a konuk olmuştu.