şükela:  tümü | bugün
 • türklerin ısrarla yunanlılar dediği toplum, bu topluma türkler dışında kimse yunanlılar demez, bu isim ionian sözcüğünden kaynaklandığı için ve helenlerin tamamını simgelemediğinden, helenler bu ismi kabullenmez ve karşı çıkarlar. bu topluma anglosaksonlar da grek* derler fakat bu isim birinci dünya savaşı ve daha önceki yıllarda avrupada "haydut, hırsız, aşağılık" anlamında sıfat olarak kullanıldığı için helenler yoğun bir propaganda yaparak bu ismi reddettiler fakat kullanımını önleyemedilerse de yüklenen anlamların ortadan kalkmasını sağladılar. tahmin edebileceğiniz gibi helenlerin kendilerine verdikleri isim de helen*dir.
 • (bkz: yunanlılar)
 • (bkz: #991955)
 • yunan demekte hiçbir sakınca yoktur. türk olarak bugün birçoğumuz mavi gözlü, açık tenli ve sarı saçlıyız.
  bu durumda, her ne kadar köken ve kültür olarak orta asya'daki türkleri kabul etmiş olsak da, buğday tenli, haifi çekik gözlü ve köse olan bu ırkla genetik olarak saf bir bağımız olduğunu kimse iddia edemez.
  öte taraftan bu durum, bizim kendimizi türk kabul etmemiz gerçeğini değiştirmez.
  yunanlılar için de durum çok farklı değildir.
 • helenlerin kendi iddialarına göre, helenlere yunan demek bütün türklere örneğin özbek demekle aynı şeydir, özbekler türktür doğru ama tüm türkler özbek değildir, aynı şekilde helenler sadece ionlardan oluşmaz. buradaki mantık budur. mavi gözle, sarı saçla veya saf olmama ile ilgisi yoktur.
 • dünya üzerinde birçok millet kendisine dünyanın geri kalanının verdiği isim dışında isimler verirler, örneğin irlandalılar irlandaya eire, gürcüler dillerine sakartvelo kendilerine de kartveli derler. bu dış dünyanın kendilerine ne ad verdiklerinin tamamen dışında bir olgudur ve dolayısı ile dış dünyanın ne dediği kendilerinin ne diyeceğini etkilemez, etkilemesi de düşünülemez. bir milletin, örneğin ingilizler kendilerine başka bir isim veriyor diye o ismi kullanması ve kendi verdikleri ismi kullanmaması ne anlama gelir bunu ayrıca tartışmanın da anlamı ve gereği yoktur sanırım. bununla beraber yunanistan coğrafyasında yaşayan insanlar hellenistik çağ denilen çağda birliklerini kurmuş ve bu dönemden itibaren kendilerine helen adını vermişlerdir bu gerçek ile anadolu coğrafyasında türklere de çok çok önce yaşamış hititlerin isminin verilmesinin aynı paralelde olduğunu savunmak abesle iştigaldir muhtelemen bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
 • bati uygarliginin temelini atan ki$ilerdir.
 • (ara: helen) sonra da (ara: helene)
 • yugoslavyanın dağılma sürecinin ertesinde kurulan devletlerin arasında makedonya, diğer devletlerin yaşadığı sorunların yanısıra başka bir sorunla daha karşılaştı ki bu hiç ortaya cikacagi umulan bir sorun değildi.

  yunanistan devleti, bu yeni devleti tanımayı reddediyor dahası diğer devletlerin de tanımaması icin lobi yapıyordu ve sorunu birlesmis milletler'e taşıyordu. bunun sebebi yaşanılan her zamanki bildik sorunlar ve etnik farklılıklar değildi. helen tezine göre, makedonya eski helen devletlerinden birinin adı idi ve bu isimde bir devletin helenler dışında bir millet tarafından kurulması düşünülemezdi, dolayısı ile bu ismi veto etti ve bu devletin başka bir isim almasının şart olduğunu ısrarla empoze etmeye çalıştı.

  bu teze ilk tepki verip, birlesmis milletler'in bir ülke halkının kendi özgür iradesi ile seçtiği isim dışında bir ismi kabul etmeye zorlamanın hukuksuz olduğunu iddia eden ülke türkiye cumhuriyeti oldu. bu tartışma avrupa birligi üyesi olan yunanistan'ın zaferi ile sonuçlanmış ve makedonya, former yugoslavian republic of macedonia gibi tamamen saçma bir isim almaya zorlanmıştır.

  bu olayın bu bağlamdaki yerini ise kıvrak dimağlar hemen algılayacaktır. bu bilgiler ışığında "bir millete kendi uygun gördüğü isim dışında bir isim uygun görülebilir" tezini savunmanın ne akıl ile ne mantık ile ne de türkiye cumhuriyeti savundugu ve son derece akla, mantiga ve hukuga uygun olan bu politika ile ilişkisi yoktur, olsa olsa "ulan onlar yaptı madem öyle hadi biz de yapalım" şeklinde sığ bir intikam hevesi ile ilgisi olabilir onda da ben yokum zaten.

  bunu düşünmek yarın bir gün olası bir "türkiye cumhuriyeti ismi geçersizdir, bu ülkenin adı "yeni osmanlı cumhuriyeti" olsun" teklifini şimdiden kabullenmek demektir.

  son olarak, çok baydı evet.
 • bireyin fiziksel ve beyinsel yapısının vücudun dört ana sıvısı olan kan, siyah safra, sarı safra ve balgamın belirli oranlarda bulunmasıyla dengelendiğine inanan ve bu dengenin bozulması sonucu hastalıkların meydana geldiğini savunan toplum