şükela:  tümü | bugün
  • fırlayan koltuk mekanizmasının pek fayda etmeyeceği bir hava ulaşım aracı
  • calisma prensibi olarak ucaga gore biraz karmasiktir.
    ayaklarinizda iki pedal bulunur, bunlar arkadaki rotorun hizini degistirmek icin yani oldugunuz yerde saga ve sola donmek icin kullanilir, solunuzda bir gaz kolu bununur, bununla helikopteri asagi yukari hareket ettirirsiniz, fakat olay pervanenin devrini artirmak yada dusurmek degil acisini degistirmektir, aci buyudukce pervanenin olusturdugu itme kuvveti artar, pervanenin acisi dustukce itme kuvveti azalir, bir de helikoperi ileri geri saga sola hareket ettirmek icin onunuzde bir levye vardir, buda helikopterin yukarida donen pervanesinin milini saga sola yukari asagi hareket ettirmesini saglar, mil one dogru egildiginde itme kuvveti artik dik olarak asagi degil belli bir aci ile arkaya dogru olusur ve bu sekilde helikopter ilerler, geri cektiginizde geri gider, sag ve sola cektiginizde ise helikopter saga yada sola gider. istatistiklere gore helikopter kazalari ucaklara oranla daha azdir.
  • makine muhendisinin hayali, aerodinamikcinin kabusudur; diferansiyel denklemlerinin birarada tuttugu bir vibrasyonlar kumesidir...binmesi,kullanmasi,ustunde calismasi zevklidir.
  • kategorisinde aldığından fazla can kurtaran tek araç.
  • kendimi bildim bileli hayrani oldugum araclardir. cocuklugumdan beri milletin 'kafa sikiyo' dedigi sesini duyar duymaz gokyuzune bakar ve gozden kaybolana kadar izlerim. genel olarak hava araclarina merakliyim zaten, zamaninda yamac parasutu yapmisligim da var. ancak helikopterin yeri benim icin hepsinden ayri. ne yazik ki beni anlayan fazla insanla tanisma firsatim olmadi. genelde cevremdeki elemanlar ultra luks ya da performans arabalarina tutkun, onlari hayal ediyorlar. 44 milyon dolarim olsa onlarca luks arabadan olusan bir garaj yerine kesinlikle bir adet sikorsky uh-60 black hawk i tercih ederim. (abd de yolcu olarak 5 dakikalik bir tur atma sansim oldu kendisiyle) bak agzim sulandi yine. ucaklar felan da guzel ama havada en sinirsiz hareket kabiliyetini ve ozgurce ucabilme hissini helikopterler verir.

insanlarin makinaya sevgi ve hayranlik beslemesini tuhaf karsiladigim zamanlarda su kareyi aklima getiririm hep:

http://upload.wikimedia.org/…ons/0/01/blackhawk.jpg

kiz gibi oy oy sapik miyim neyim.

alin size bonus:

http://www.youtube.com/watch?v=-0-lcrzrmxc
  • sanilanin aksine, arizalandiginda yere süzülerek güvenle inebilen alet. motor arizasinda helikopter alçalirken olusan akim, pervaneleri döndürür.buna otorotasyon denir. olusan kuvvet araci güvenle yere indirmeye yeterlidir. fakat bu islem için yeteri kadar yüksekte olmaniz gerekir. http://www.tc.gc.ca/…blications/tp3077-ex18-907.htm
    (bkz: kendimden biliyorum)
  • filmlerden gordugum kadariyla calistirmak icin icerideki dugmelere rastgele basmanin yeterli oldugu alet.
  • gotu basi ayri oynayan hava araci. bu durum bunun stabilizasyonu ile ugrasan muhendislere kafayi yedirtmektedir.
  • ulkusu yukselmek ve ileri gitmek olan arac.

(bkz: ulkum yukselmek ve ileri gitmektir)
  • apartmana esya tasimada da kullanilan bir aracmis, ben bugun bunu gordum.

asansor esya tasimada kullanilmaz dedilerse de o kadar da degil be abi?