şükela:  tümü | bugün
  • afrin operasyonunda bir atak helikopterimiz kırıma uğradı. pilot ve yardımcıları şehit oldu. üç şehidimiz bu şekilde hayatını kaybedince benim de çok canım yandı. burada bu işlerle ilgili teknik olarak uzmanlığı olan çok kişi vardır. whatsapp'ta bir bilişim ve teknoloji grubu kurdum aramızda bu meseleyi tartıştık.

ancak eminim ki burada çok güzel fikirler çıkacaktır. burada boş siyasi tartışmalar yapmaktansa fikir üretmeyi tercih edenlerle beraber fikir üretelim. bir fikir artık üretimden daha değerli hale gelmeye başladı. inovasyon çağında yaşıyoruz.

aramızdaki fikir alışverişinde pilotun drone gibi ek bir parça ile helikopter kokpitinde olması gerektiği üzerine konuştuk. ancak helikopter teknikeri bir arkadaşımız bu ek malzemenin atak helikopteri gibi ince ve manevra kabiliyeti yüksek bir kopterin manevra kabiliyetini düşüreceğini ve ağırlaştıracağını söyledi.

burada bana göre mekatronik ve malzeme mühendisliği ile ilgili bir durum var. airodinamik yasalarına uygun, hafif, ek bir malzeme olabilir ya da helikopter pervane sistemini değiştirecek farklı bir yaklaşım üzerine düşünebiliriz.

biliyorum helikopter üretimi yapan firmalar sadece ar-ge için milyarlarca dolar yatırım yapıyorlar. ancak yine de bu bizim düşünmemize engel değil. drone çok eski bir fikir olmasına rağmen hayatımıza on -onbeş yıl kadar önce girdi. yeni ve güzel bir fikir her zaman mümkündür.

tanım: ekşi sözlük'ün zeki ve kabiliyetli suserlerinin önerilerinden oluşan bir ve helikoptere zeka kazandıracak fikirlerdir.
  • uçaklardaki koltuğu üstten fırlatma olayını koltuk yandan fırlayacak şekilde ayarlasalar olmuyor mu diye merak ettirmiştir. ama demek ki olmuyor, olsa yaparlardı çünkü.
  • yer çekimini iptal eden bir düğme eklenerek helikopterin düşmesi engellenebilir.
  • çare drone da
  • uçağın düşüş yönü gibi sorunlar var. yandan fırlatma denenmiş başarılı olmamış. ancak değişik bir paraşüt sistemi olabilir diye düşünüyorum. misket böceği gibi yuvarlak bir top şeklinde paraşüt aşağı düşebilir. ancak bir anda şişecek ve pilotu içine alıp aşağı atacak bir sistem nasıl kurgulanır bilemiyorum. misket böceği paraşütü fikri

koltuğu bir anda sarıp fırlatacak bir sistem. pilotu aşağı doğru fırlatacak. helikopter yere çok yakın uçtuğu için sarsıntı riskini düşürmüş olacağız. ancak saniyeler içinde koltuğun etrafını nasıl hava ile doldururuz bu da önemli. tabi.

sadece bu alanla ilgili fikirler gelişsin diye çizdiğim basit bir şey... bunun gerçekleştirilme ihtimali var mıdır? bu alanla ilgili uzmanlığı olanlar yardımcı olabilirler.
  • ne kadar doğru bilmiyorum ama bir abd filmi olan london has fallen’da başkanın helikopteri vuruluyor ve tam yere düşüceklerini anladıkları anda başkanın koruması helikopterin içerisinde bulunan bir kolu çekiyor ve helikopterin içi kocaman bir airbag ile doluyor, her yeri kaplıyor.

sonuç: helikopter çok kötü bir şekilde yere çakılıyor ama başkan ve koruması ufak sıyrıklarla olayı atlatıyor. tabii bu abartılmış ve propaganda kokan bir hollywood filmi ama fikir bana gayet başarılı geldi.

işte o sahne

edit: imla
  • umarım şakadır.
  • dış güçlerin dikkatini çekmemek için şifreli konuşulması gereken başlık.

meşajını aldım kardeşim
  • osbirci ergenlerin sikik esprilerini kendilerine saklaması gerektiğini 320498239483240 kez gözümüze sokan önemli bir konu.

konu ile ilgili hiçbir eğitimim ve teknik bilgim yok bu yüzden somut önerilerde bulunamayacağım mamafih yukarıda belirtildiği üzere(bkz: siha) en azından şu anda aradığımız cevap gibi geliyor.
  • yıllardır uçaklarda kullanılan yöntemin suyu mu çıktı? pilotun kurtulması için önündeki tek engel pervane, e o da aracın en hassas yeri. kokpiti patlatıp açan düzeneği yerleştir pervaneye, uçur gitsin gerisi ezbere hallolur.

edit: ulan bi bok düşündük diye seviniyordum kursağımda kaldı. rus model birkaç helikopter hali hazırda bu sistemi kullanıyormuş. detaylı açıklayan yazar arkadaşlara selam olsun.