şükela:  tümü | bugün
  • antonin artaud'un 1969 yılında kaleme aldığı ve dilimize ismet berkan tarafından heliogabalos taçlı anarşist adıyla çevrilen eseri. spermden beşik, ilkelerin savaşı ve anarşi isimli üç ana başlığa ayrılmıştır. son derece sert bir dile ve artaud'dan beklenecek şekilde gerçeküstü bir temaya sahiptir.
  • antonin artaud kitabıdır. kitap, meşakatli ve uzun bir araştırmanın sonucunda yazılmıştır hatta kaynak niteliği de taşır. üslup, elbette tam bir artaud sivriliğindedir.

artaud girişte şöyle der: "bu kitabı mesih'in çağdaşı tyana'lı apollonius'un yaşayan ruhuna ve geçip gitmekte olan şu dünyada hâlâ kalmış olabilecek bütün gerçek aydınlanmışlara ithaf ediyorum ve derin güncellik-dışılığını, maneviliğini, yararsızlığinı iyice belirtmek için de onu anarşiye ve bu dünya uğruna verilen savaşa ithaf ediyorum." (tyana'lı apollonius yeni pythagorasçı filozoftur)

"halkı beslerken bile lirizmle besler, ona her gerçek ihtişamın altında yatan o coşturucu mayayı sağlar. ve halk onu kan dökücü ama hedefini hiç şaşırmayan istibdadından asla etkilenmez, asla zarar görmez.
    heliogabalos küreğe gönderdiklerini, hadım ettiklerini, kırbaçlattıklarını hep aristokratlar, soylular, kendi kişisel maiyetindeki kulamplar, sarayın asalakları arasından seçer.
    önce de dediğim gibi, tüm düzeni ve tüm değerleri yozlaştırıp yıkma işini sistemli biçimde sürdürür; fakat asıl hayranlık verici olan latin dünyasının çaresizce çökmekte olduğunu kanıtlayan nokta, bu sistemli tahrip işini herkesin gözü önünde art arda tam dört yıl boyunca sürdürebilmecsi ve hiç kimsenin buna karşı çıkmamasıdıt. kendi düşüşü de zaten önem bakımından basit bir saray içi darbe niteliğini aşmamıştır." (syf99)

kitabın dikkatinizi cezbetmesi için bir alıntı daha:

"heliogabalos'un kıyıcılığı garip bir ritime göre gerçekleşir. bu sırra ermiş adam her şey sanatla ve iki kopya halinde yapar. demek istediğim, her şeyi iki düzeyde yapar. jestlerinin her biri iki ağızlı bıçak gibidir.
    düzen, düzensizlik
    birlik, anarşi
    şiir, ses kakışımı
    ritim, uyumsuzluk
    büyüklük, çocukluk
    yüce gönüllülük, kıyıcılık
    pythia tanrısı adına yaptırdığı tapınağın yeni dikilmiş kulelerinin tepesinden aşağıya buğday ve erkeklik organları saçarak... hadım edilmiş bir halkı besler."
    (syf96)

kitabın türkçesi: heliogabalos taçlı anarşist'dir. dost kitabevi, ismet birkan çevirisi.
  • (bkz: elagabalus)