şükela:  tümü | bugün
 • her şeyi gören güneşin tanrısı. hyperion ile theia’nın oğlu. eos (şafak) ile selene (ay)ın kardeşi helios, deniz perilerinden perseis ile evlendi, bir çok çocukları oldu. kirke, aeetes, pasiphae, bunlar hep helios’un çocuklarıdır. helios’u genç, güzel, kuvvetli, sarı saçlı bir delikanlı olarak gösterirler.
 • gözleriniz yorgunluktan kapanırken, başınızı yumuşacık yastığın içine bıraktığınızda hissedilen duyguların müziği.

  keith kenniff isimli bir müzisyenin eseriymiş bütün bu sesler denizi. merck'den geçen sene yayınlanan albümü unomia yıl boyunca yorgun insanlara huzur verdi, kah derin basları ile masaj yaptı, kah piyano vuruşları ile kasları gevşetti... daha nasıl anlatabilirim bu helios'u çok sevdiğimi!
 • (bkz: keith kenniff)
 • 1974 yılında uzaya fırlatılan, güneş araştırmaları için kullanılan uzay mekiğinin adı. nasa tarafından kozmik ışınları ve güneşin magnetik alanını ölçmek için tasarlanmıştır.
 • yunan mitolojisinde kirke, pasiphae, medea ve bazı efsanelere göre de hecate gibi gibi en güçlü büyücülerin atası. eos, selene gibi diğer ışık tanrılarının kardeşidir. hyperion ve theia'nın oğlu olup titanlar soyuna mensuptur. genellikle başının çevresinden ışık huzmeleri çıkan genç ve yakışıklı bir adam olarak betimlenir. her sabah hint diyarından 4 at tarafından çekilen ateşten bir arabayla gökyüzünü katettiği, gece olduktan sonra okeanos üzerinden bir kupa ile batıdan doğuya doğru yeryüzünün altından geri döndüğüne inanılırdı. 2. dereceden bir tanrı olup çok güçlü değildir. örneğin odysseus'un arkadaşları helios'un sığırlarını öldürüp yediği zaman, intikamını kendi başına alamaz ve diğer tanrılardan suçluların cezalandırılmasını ister. eğer intikamını almazlarsa yer altına çekileceğini söyleyerek onları tehdit eder. bu sebeple zeus yola çıktıkları zaman odysseus'un gemisini yıldırımla çarpar. özellikle rodos adasında kendisine tapılırdı.
 • nasa'nın iki parçadan oluşan, 1974 ve 1976'da güneş'i araştırmak için fırlattığı uzay aracı. güneş'in yörüngesinin de yardımıyla 252.000 km/s'lik hıza ulaşarak, insanoğlunun en yüksek hız rekorunu kırmıştır. ayrıca güneşin ~45 milyon km yakınına yaklaşarak, güneşe en çok yakınlaşan uzay aracı ünvanını almıştır.

  maalesef kendisinden 1985 yılında bağlantı kesilmiş, ancak hala sarhoş bir aşık gibi güneş yörüngesinin etrafında dönmeye devam ettiği nasa tarafından açıklanmıştır.
 • bu saatte iyi gider.

  hele bir a rising wind vardır ki.

  http://www.youtube.com/watch?v=rme7vo3abko
 • başında güneşi simgeleyen ışın tacı, 4 atın çektiği bir araba ile her sabah gökteki turunu tamamlaması ile çok daha önce mezopotamya mitolojisinde yerini almış sümer güneş tanrısı utu'yu hatırlatır.
 • (bkz: ilyas)

  bu bağlantıyı çözemedim ama çözen olabilir belki diye buraya yazıyorum. paganik tanrıların hemen hepsinin ibrahim dinlerindeki karakterlerden biriyle bir bağlantısı var. yunan mitleri için konuşurken islam' ın allahına denk gelen zeus' tur. diğerleri ona yardım ederler, fonksiyonları açısından kimisi meleklere (hermes-cebrail) kimisi peygamberlere (poseidon-musa) denk gelir. her neyse mesele bu değil.

  bu helios dediğimiz adam güneşin kendisi. ben acaba ilyas peygamber paganlar tarafından güneş olarak kabul edilip tapınılmış olabilir mi diye düşünüyorum. ilyas peygamber' in görevi halkını baal' a tapmaktan vazgeçirmek. baal dediğimiz tanrının diğer adı tammuz (temmuz) veya adonis ve kendisi güneş tanrısı. belki de ilyas' ın mesajı zamanla bozulmuş ve kendisi devirdiği baal' ın yerine geçirilmiştir.

  veyahut helios kültü ibrahim dinlerine taşındı ve helios burada da ilyas veya elijah adıyla kutsallık kazandı. bu da bir ihtimal.
 • "kahramanım benim" demek istediğim yüce varlık. her şeyin kontrolunu elinde tutabilen ama bir o kadar da mütevazı bir tanrı.