şükela:  tümü | bugün soru sor
  • toktamış ateş'in babası ahmed ateş'in (ismini ahmet diye yazdığına hiç rastlamadığımdan öyle yazdım) olduğu gibi fuat sezgin'in de hocasıdır. "tüm dünya almanların taşaklarını yesin" lafını dillere pelesenk edecek kadar büyük hizmetleri, çalışmaları olmuştur islam tarihçiliğinde. adamın o kadar çok eseri-yayını var ki, sırf bu yayınların çetelesini çıkarmaya çalışan baya bir müstakil makale var. ben der islam dergisinde taa 1920'lerin sonundan itibaren istanbul yazma kütüphanelerinde yürüttüğü çalışmaların semerelerini peyderpey yayımladığı philologika serisini severimi; ki yanılmıyorsam bir 16-17 makale olacaktı.

    fuat sezgin anlatıyordu. bir gün hocası ritter buna sormuş sen günde kaç saat çalışıyorsun diye. sezgin de 13-14 deyince sinirlenmiş. "gerçek bir alim olmak istiyorsan en aşağı 17 saat çalışmalısın!"

    ne yaptın sen ritter dayı! tamam uyumadın, gezmedin de, yiyip içip hiç mi sıçmadın?
  • eşcinsel olduğu için nazi almanyasında yaşaması mümkün olmadığından atatürk tarafından türkiye'ye getirilmiş profesör.
  • ritter ile ilgili (bkz: sefer turan)'ın kaleme aldığı bilimler tarihçisi fuat sezgin kitabında ayrıntılı malumat bulma imkanı vardır.
    direkt öğrencisi fuat sezginin ağzından...
  • 27 dil bilen fuat sezgin'in 32 dil bilen alman hocası. (bilim tarihi sohbetleri kitabı sayfa 56, 2011 baskısı)