şükela:  tümü | bugün
 • michael showalter'ın yönettiği dram filmi imiş. sally field başrolde.

  altmışlı yaşlarında bir kadın, bir kişisel gelişim seminerinden aldığı gazla kendisinden daha genç olan iş arkadaşına sarıyor sanırım. konu bu.

  http://www.imdb.com/title/tt3766394
 • (bkz: aleykümhello my name is baris) diye karşılık verdiğim film.
 • imdb'de fragmanını izledim de... bizim sinemalara henüz gelmedi diye biliyorum, ama gelir gelmez annemi alıp mutlaka izlememiz gerektiğini düşündüğüm, başrolünde muhteşem sally fieldın olduğu sinema filmi. filmin beni çeken kısmı da şu diyalog:

  --- fragmanspoiler ---

  new art director *: what about you doris? have you been in love?
  doris: i was engaged once...
  nwa: really?
  d: he got a job in arizona and he asked me to go with him. i couldn't leave my mother, it would have killed her...
  nwa: i..i'm sorry...
  d: it' ok...
  --- fragmanspoiler ---

  demek ki neymiş... biz bu hayatı başkaları için değil, kendimiz için yaşamalı ve zararın neresinden dönülürse kâr diyip gerekirse 60larımızın ortasında bile yeni bir hayata başlayabilmeliymişiz...

  galiba filmi izlememe gerek kalmadı yahu...
 • yaşamaya değer bir şeyler her zaman vardır. geçmişin tozundan silkinmek zor ama bunu başardığında yeni bir geçmiş yaratabilirsin.
 • sonuna kadar gülümsemeyle izlediğim; konuyu işleyişini; moda olan akımları, saçma sapan zümreleşmeleri anlattığı ironik dilini pek sevdiğim film.

  ve fakat ben sonunu izleyiciye bırakan filmleri pek sevemiyorum ya... sonunda tüm büyüsü kaçıyor benim için. ama yine de sonu değil geri kalanı için izleyebilirsiniz...
 • insanın yaşayabileceği tek bir hayatı olduğunu ve bunu kendi ekseninde şekillendirmezse, yaşlanınca ne kadar geç kaldığını farketmek istemesende yüzüne çarptıran izlenesi film.

  ayrica max greenfieldı schmidt dışında bir rolde görmek sevindirdi.
 • sally field'in döktürdüğü film. düşünün, "kızım olmadan asla"yı düşünün. "dadı"yı düşünün.

  ben sevdim. bu filmi de sevdim. sıcacık ve çok içten buldum.

  --- spoiler ---

  modaya karşı durmak ve bir o kadar da popüler kültüre verip veriştirmek. doris'in az buçuk geç kalsa da,
  kocaman bir hayatı var hala ve onu şekillendirmek yine, sadece onun ellerinde... son kısmı belki bu yüzden, epey,
  ucu açık bırakılmış. iyi de olmuş.

  --- spoiler ---
 • biraz hüzünlü çokça düşündürmeli bir filmdi benim için.

  --- spoiler ---

  doris'in yıllarca annesi için yalnız yaşaması ve yaşı iş işten geçmişe geldiğinde genç bir delikanlıya aşkı... aşkının karşılıklı olduğunu sanması ve deli gibi çabalaması. yalnız kadınlar aslında yalnız insanların yaptığı gibi takıntılı biri haline dönmesi gerçekten çok dramatikti. yalnızlar eskileri kaybetmek istemezler ya da yeni şeyler biriktirirler tıpkı doris gibi. yaşlı buruşuk bir ihtiyar kadın dahi olsa kadın kadındır doris fedakarlığının karşılığında yaşayamadığı aşkın ödülünü genç yakışıklı bir adamda bulmuş ona göre bu aşkı haketmiş fakat yanılmış. yalnızlıktan korkutmadı ama birileri için feda edilen hayatın geri dönüşü olmadığını yüzüme vurdu bu film.

  --- spoiler ---
 • geç kalınmışlıklar keşkeler olmasın diye çekmişler gibi
 • bu hikaye ya bizim ülkemizde olsaydı? bu soru film boyunca ister istemez insanın aklına geliyor, cevabın karanlığı ise filmin ışığını daha da parlaklaştırıyor. öyle insanlarına özendiren bir film. herkes sınırlarının içinde o kadar yakın ki. hayat buradakine nazaran o kadar yaşanmaya müsait ki. sadece insanın kendisine bağlı, seçimlerine, adımlarına. buradaki gibi milyonlarca el, göz, söz yok varlığınızda. özgürlük ne kadar özgür, gitsek ya.