şükela:  tümü | bugün soru sor
  • morning musume, akb48, w gibi sayısız gruba sahiplik yapan çatı kuruluş. japonya'da bu proje sayesinde onlarca ünlü şarkıcı ve aktrist yetişmiştir. aynı zamanda salon futbolu, modellik, dergi, televizyon programı gibi yan kolları da vardır.

    çalışma tarzı özet olarak her yıl japonya genelinden (ve bazen çin'den) 13-14 yaşlardaki kızlar arasından seçim yapmak ve bunlara müzik, dans ve oyunculuk eğitimi vermek üzerine kuruludur. sonra adaylar hello project'in müzik gruplarına dağıtılırlar. genelde en iyiler, morning musume'ye seçilir; diğerleri de alt gruplara verilir.

    23-24 yaşına kadar hello project'te yer alan üyeler, sonrasında 'mezun' olurlar.

    mezun olanların bir kısmı 'hello project' kapsamında solo kariyerini sürdürmektedir. bir kısmı yeni gelenlerle ilgilenmekte ve yetiştirilmelerinde rol almaktadır. bazıları müzik hayatını sonlandırırken; aralarında televizyonda magazin programı sunanları veya sinema/dizi oyuncuları da vardır.
  • akb48'in içinde bulunmadığı oluşum. içerisindeki gruplar ve solistler up-front agency'e bağlıdır. 1997'de tsunku'nun sharam q adlı grubuna asayan adlı tv programında bayan vokal araması sonucu finale kalan diğer 5 kıza da bir grup oluşturmaya karar vermesiyle başlar. o kızlar morning musume adıyla bir grupta toplanırlar. zaman içinde hello! project gelişir ve bir çok yeni grup, alt grup ve shuffle gruplarla büyük bir oluşum haline gelir.

    bugün 16. yılına ulaşan topluluğun prodüktörü olan tsunku çoğu şarkının da yapımcısıdır. morning musume sürekli üyelerini yenileyerek yoluna devam etmektedir. bunun yanında berryz koubou, c-ute, angerme, juice=juice, country girls gibi hello! project içerisinde yer alan başka gruplar da mevcutur.