• 17 yıl hükümdarlık etmiş, rohan kralı. geceleri ani akınlar düzenlemeye meraklı bu kral, tertip ettiği saldırıların birinde donarak ölmeyi marifet bilmiştir. öldüğü yere onun ismi verilmiştir, misal helm's gate gibi [bi kaç tane daha var, onlar da bende yok].
  • iki oğlu da helm ile birlikte öldüğü için rohan krallarının soyu ilk defa kırılmış ve yeğeni frealaf kral olmuştur.
  • - the horn of helm hammerhand shall sound in the deep.. one last time!
    - yyyyiieeeeassssss
    - now for wrath, now for ruin, and the redeye dawn
    (zzzooooooooooottt)
  • filmde (bkz: two towers), helm's deep'in ic surunun girisinde cok karizmatik bir heykeli olan kadim rohan krali. filmdeki heykeli, bizzat john howe tarafindan yapilmis cizimler ve eskizler sayesinde yapilmistir. bir elinde borusu, diger elinde de agir savas cekici bulunmaktadir.
  • türkçe dublaj esnasında da miğfer tokmakel ismini alan rohan kralı.
  • (bkz: kral helm)
  • pes bağımlısı, usta aşçı...nickinden de anlaşılacağı üzere lotr alanında uzmanlaşmış olmasına rağmen finallerde soruları anlamamadığı için çözemediğini iddia eden dokuzuncu nesil yazar. çok düşünceli bir insandır kendisi aynı zamanda...
  • rohan'ın dokuzuncu kralı, sert bir yapıya ve büyük bir kuvvete sahipti... adamları arasında, freca isimli bir lord bulunmaktaydı, ki freca, helm hammerhand'ın uzaktan akrabası olmasına rağmen, rohan'ın ezeli düşmanı dunland kanı akmaktaydı kendisinde, bu yüzden, kralın konsülünde bulunsa bile, güvenilmez bir insandı. bir gün, freca, kendine bağlı bir bölük adamla helm'in yanına gider ve, helm'in kızını, zorla kendi oğlu wulf'la evlendirmek ister. bunun üzerine tartışma çıkar ve kral helm, edoras'ta, meduseld (altın konak) önünde, freca'ya ölümcül bir yumruk atar...

bu olaydan sonra, kral helm, "hammerhand" (çekiç el) olarak adlandırılır...

helm s deep (miğfer dibi) ismi, kral helm hammerhand'dan gelmektedir.

ayrıca

orta dünya ile ilgili entrylerini keyifle okuduğum yazar.
  • badim. cok sevimli bir sozluk yazaridir kendisi ayni zamanda.
  • gece gece çağrışım halkasına zorla dahil ettiğim,yorduğum karşılık olarak da bitter çikolatasını aldığım pek yardım sever yazarmış.gel gör ki çıkmaz sokak arkadaş,çağrışmıyor işte.
hesabın var mı? giriş yap