şükela:  tümü | bugün
 • red bull'un patronu dietrich mateschitz'e motorsporları hakkında danışmanlık yapan, red bull genç pilot yetiştirme programını denetleyen ve dolayısıyla red bull racing ile sıkı bir ilişkiye sahip eski yarış pilotu. aynı zamanda avukatlıktan kaynaklanan bir doktor ünvanını isminin önünde taşımakta.

  1971 ve 1972 formula 1 sezonları içinde brm ve mclaren kullanarak, 10 yarışa çıkmış ve ne yazık ki puan alamamış. 1972 fransa gp'sinde ise önünde giden emerson fittipaldi'nin aracından seken bir taş marko'nun kask vizörünü delmiş. gözünde görme kaybı oluşan marko'nun yarış kariyeri bu olaydan sonra sona ermiş.

  lemans kariyeri formula 1'den daha parlak olan marko, 1971 yılında gijs van lennep'la ortaklaşa porsche 917 kullanarak zafer kazanmış. ayrıca 5,335.313 km'lik mesafeyi 222.304 km/s hızla giderek hala kırılamayan bir rekorun sahibi olmuş.

  formula 1 kariyerinden sonra graz'da 2 otel açan marko, aynı zamanda formula 1'e girmek isteyen genç pilotlara menejerlik hizmeti vermiş. yardımcı olduğu pilotlar arasında gerhard berger ve karl wendlinger bulunmakta.

  edit: 5,410 km ile rekor audi r15 plus ile le mans 2010'da kırıldı...
  edit2: 1972'deki kazaya ronnie peterson'un march'ından sıçrayan taşın neden olduğunu söylüyor marko...
 • kanım bir türlü kaynamıyor bu adama ... burnu çok havada ve ukala birisi gibi görünüyor ...
 • yaşadığı kaza sonra kask vizörünün halini görünce ucuz kurtulmuş dediğim pilot. her ne kadar görme kaybı yaşasada, hayatını kaybetmemesi sevindirici.

  link
 • (bkz: red bull)'un yarış pilotlarına kontrollü bir şekilde corons virüs bulaştırmayı öneren danışmanıdır.

  (bkz: kontrollü corona virüs bulaştırma)