şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1974-1982 yillari arasinda federal almanya'nin basbakanligini yapmis hamburg'lu politikaci. spd partisindendi. almanca'yi eski hamburglular'a has bir aksanla konusur. türkiye'nin ab'ye girmesine pek sicak bakmayanlardandir.
 • burokratlari arasinda ddr'den bir casusun oldugu yonundeki istihbaratlari gormezden gelmis, ancak hakikaten bahsi gecen casusun ortaya cikmasi sebebiyle de federal almanya'da buyuk bir skandal yasanmis, bu yuzden de 1982'de gorevinden istifa etmistir.

  yerine helmut kohl gelmis, hristiyan demokratlari uzun zaman sonra tekrardan zafere goturmustur.
 • alman politikasının belli bir dönemine damgasını vurmuş meloman politikacı. bundan on küsur yıl evvel evde müzik dinliyorum, bir johann sebastian bach albümü. çalanlar arasında bu zat-ı muhterem. isim benzerliği sandım, açtım cdnin içini, anladım hanyayı. bugün 85 yaşında ve dimdik ayakta. kulaklıkla duyması dışında herhangi bir şikayeti de yok. işitme aletinin çıkardığı gürültü nedeniyle konserlere gidememekten yakınıyor. kurt masur'un kankası kapatınca aleti, işitemiyormuş da salonda çalanı...
 • bugün 90. yaşını kutalayan, ve o kadar tiryakiliğe rağmen kansere falan bulaşmadan kutlayan, sosyal demokrat siyasi, almanya'nın willy brandt'tan sonraki başbakanı. karizmatikmiş gençliğinde belli ki, almanların bugün hala her yerde helmut schmidt adını anması ve hala siyasilerin o'nun önerilerine başvurması bunun göstergesi sanırım. en büyük tutkuları arasında sigara, karısı, yazı yazmak ve bach gösteriliyor. şu anda die zeit gazetesinin yayıncısı ve editörü.
 • eşini* bugün kaybetmiştir. 68 yıldır evlilermiş, dile kolay. mekanı, yıllardır koruduğu nesli tükenmekte olan bitkilerden olsun.
 • gerçek bir siyaset üstadı, adam gibi bir adam. tüm alman halkı topyekün borçludur ona.

  ileride tarih kitapları merkel mürkel falan gibi denyoskopları iki cümle ile geçiştirirken onun hakkında daha ayrıntılı şeyler yazılacaktır.
 • nazi almanya'sinda üsttegmen sifati ile wehrmacht'da görev almistir. nazi almanya'sinin yikilmasindan sonra kurulan bundeswehr'de ise fahri yüzbasilik verilmistir kendisine.
 • halâ alman siyasetinde bir fenomen olan, willy brandt'ın ardından 8 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüten sosyal demokrat siyasi.

  selefi brandt'ın aksine, partisi spd'nin sağ kanadını temsil ederdi. silahlanma ve uluslararası güvenlik konularında geleneksel sağ yaklaşıma daha yakın bir pozisyonda durarak, abd yanlısı bir politika izledi. yeşiller hareketinin ortaya çıktığı ilk dönemlerde, yeşillerle ilgili sarf ettiği, "çevreci manyaklar" sözü, halâ zihinlerdedir. çok kültürlülüğe inanmaz. "çok kültürlülük, sadece bir aydın ütopyası olarak kalacaktır ve bu yaklaşım, yine sadece otoriter yönetimlerin olduğu ülkelerde uygulanabilir." diyerek, göçe ve göçmenler konusuna niçin bu kadar uzak olduğunun ipuçlarını vermiştir.

  sosyal piyasa modelinin ateşli bir savunucusudur. hükümeti, ekonomi bürokratlarını ve alman merkez bankası'nı, neo liberal yaklaşımlardan vazgeçmemekle itham eden röportajları yayınlanır arada bir. 2013'te düzenlenecek genel seçimler öncesinde de, yine partinin sağ kanadının adayı olan steinbrück'ü destekleyerek, steinbrück'ün adaylığında etkili olmuştur.

  hamburg'un langenhorn semtinde yaşar. 3 gün sonra 95 yaşına basmış olacaktır.*
 • (bkz: günther jauch)`un bir programina cikmisti ve stüdyoda, canli yayinda sigara icilmesine karisilmadi. adam abartisiz her 20 dakikada bir sigara yakiyor. yasina ve o kadar sigaraya ragmen masallahi var. valla.
 • 100 yaşına kadar mentollü sigara stoklayan almanya eski başbakanı.
  kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/planet/23692067.asp