şükela:  tümü | bugün
 • moltke nin türkiye mektupları'nı kaleme alan alman general, lakin söz konusu kitabı yazdığında henüz general değil, çiçeği burnunda bir subaydır. gata kütüphanesi web sayfasından hakkında yaptığımız copy-paste şöylecedir:

  "26 ekim 1800 tarihinde, meklenburg'un parchim kasabasında doğmuştur. l819 yılında danimarka ordusunda subay olmuştur. l822'de almanya ordusunun hizmetine girmiştir. 1835-1839 yılları arasında türk ordusunda askeri öğretmen ve tahkimat uzmanı olarak çalışmıştır. 1858-1888 yılları arasında prusya genel kurmay başkanlığını yapmış ve 1891'de berlin'de ölmüştür. yazar kısa öz geçmişinde, türkiye'de yaşadığı olayları, alışılagelmiş bir askeri dilde;bazen bir seyyah,bir tarihçi, bazen bir asker, bazen de bir coğrafi kaşif gibi kaleme almıştır. eserden de anlaşılacağı gibi iyi bir gözlemcidir.

  moltke, 1835 sonbaharında almanya'dan, istanbul ve atina üzerinden italya'ya seyahat etmek için yola çıkar. bu bölümde balkanlar'da eflak, boğdan, bükreş, sırbistan, bulgaristan'da yerköy,rusçuk ve edirne'den istanbul'a gelişini anlatır. yolculuğu sırasında eflak'ı ve kasabaların içler acısı durumunu, insanların veba hastalığıyla yüz yüze kalmasını anlatmıştır. ayrıca seyahat ettiği bölgenin coğrafi ve askeri durumlarını, yeni orsava paşasını ziyaretini ve burada gördüğü iltifatları anlatmaktadır. türk adetleri gereği tütün ve kahveye burada rastlamıştır."
 • almanya'nin kurulus devrinin efsanevi baskumandani. almanya'nin kurulus devrinde siyasi lider otto von bismarck'in yaninda askeri lider olarak yer almistir. bismarck'i almanya'nin atatürk'üne benzettigimiz kadar onu da almanya'nin fevzi çakmak'ina benzetebiliriz kabaca.

  tam adi helmuth karl bernhard graf von moltke'dir. schleswig-holstein'i anavatana baglayan 1864 danimarka savasinda, avusturya kuvvetlerini agir bir yenilgiye ugratarak yeni kurulacak alman devletinde son sözü prusyalilarin söylemesini saglayan 1866 königgratz savasi'nda ve çiçegi burnunda alman birligi'nin avrupa siyaset sahnesine esas oglan üniformasiyla girisini damgalayan 1870-71 fransa savasinda ana komutayi üstlenmis, alman ordularini zaferden zafere kosturmustur.
 • iki tane helmuth von moltke vardır, karışmasın...

  birisi o efsane prusya mareşali, 1864 almanya danimarka savaşı, 1866 avusturya prusya savaşı, yani 7 hafta savaşı, 1871 prusya fransa savaşı'nın efsanevi muzaffer komutanıdır...

  bu zat osmanlı ordusunda bir nevi staj yapmıştır.1839 nizip savaşı'nda osmanlı ordusunda gözlemcidir..kendisi esas ordu komutanına nafile bir biçimde taktik vermeye çalışmıştır..mısır ordusu daha tam toplanmadığından, toparlamayı tamamlamadan önce gece baskını yapmayı önermiş, padişahın şanına yakışmaz diye reddedilmiş, cuma günü bir deneme daha yapmış mübarek gün diye reddedilmiş, cumartesi günü tam mevcuda ulaşanibrahim paşa'nın ordusu güm diye baskın basanındır metoduyla osmanlı ordusunu devirivermiştir.

  ötekisi ise onun kıyasen silik kalan yeğenidir.1914 yılında birinci dunya savaşı başladığında alman orduları başkumandanıdır.ancak fransa'da 40 günde beklenen zaferin gelmemesi üzerine sene sonunda kızağa çekilip erich von falkenhayn ile takas edilmiştir.
 • 90. yasgününde sultan ii. abdülhamid’in kendisine cektigi telgrafta sunlar yazilidir:

  "büyük pederim sultan mahmud hân-ı sânî* hazretlerinin zamân-ı saltanatında osmanlı ordusunda sebk eden hidemât-ı makbûlenizi dâimâ tahattur ile senây-ı cemîlinizi tezkârdan hâlî olmadığımı, sinninizin doksanına yevm-i bülûğu olan bu günün tebrîki vesilesiyle tarafınıza iş‘ar ve daha çok sene bu gibi tebrikâtı kabûle muvaffakiyetlerini temennî ederim."

  [1890]
  *
 • ihtiyar moltke hakikatten saygıyı hakeden bir askerdir. "hiçbir plan düşmanla temasan sağ çıkamaz" ve "savaş bir kestirmeler/avantajlar meselesidir." prensiplerinin kaynağıdır.

  genç moltke olmasa da olur.
 • gariptir von moltke savaşın herzaman kendini yenileyen bir olgu olduğunu düstür edinen bir anlayışla prusya ordusuyla zafer üstüne zafer kazanırken, bu doktrin doğrultusunda eğitim veren postdam harp okullarından çıkan kendi yeğeni uygulanışı çok basit olan schlieffen planını bu eğitim ve kendi ağırlığını koymak için bir miktar değiştirmiş sonuç olarak sıçıp batırmıştır.'dahiyane fikirler ancak dahileri sonuca ulaştırır' sözünü canlı olarak ispatını sağlamıştır
 • kolordularla sahte ricatlar, gostermelik saldirilar icra ederek, sadowada 200.000 avusturyaliyi neredeyse cembere alan; sedanda* ise bu amacina ulasip imparatoru* tutsak eden stratejik deha.

  dusmanla ilk carpismadan sag cikamayacagini dusundugu savas planlari strateji oyunu gibidir. birlikleri bal peteginin gozlerinde dolasircasina cografyada oynatir. her buyuk stratejist gibi lojistigin onemini kavramis 3 haftada 500.000 adami fransa sinirina dizmistir.

  yuzyilinda almanyanin gordugu gordugu en buyuk stratejist olarak sadece asker olmakla kalmamis bir entelektuel olarak ozellikle teknolojik gelismeleri yakindan takip etmis, demiryollarinin onemini kisa surede kavrayip alman ordusunu savas bakani roon ile hizli ve oldurucu bir hale sokmustur. siir ve gezi yazilari yazip, fonografa edebi eserler kaydetmistir.

  ikinci dunya savasi oncesinde apolitizasyon nedeniyle, ulkenin felakete suruklenmesine goz yuman alman kurmaylari gorse; kurmaylara inisiyatif kullanmayi amaclayan bir harp akademi sistemini sadece savas alanlari icin gelistirmedigini bilmelerini isterdi herhalde. nitekim avusturya ve fransa savaslarinda gelecegin kayzeri olacak 3.frederickin bile kendi basina mantiksiz bir harekata girismesini prusya askeri hiyerarsisinde komutan-kurmay baskani iliskisiyle sinirlandirmistir.
 • ii. abdülhamid'in 90. doğum gününde kendisine gönderdiği kutlama mesajı boş değildir. abdülhamid önce avrupa'da kazandığı başarılara ilgi duymuş, sonra hayatını araştırmış ve türkiye üzerine yazdığı kitapları da okumuştur. haklı olarak moltke'ye hayrandır abdülhamid. hayran olunmayacak bir adam değildir, toprağı bol olsun.

  türkçe'ye "kürdistan dağlarından" diye çevirilen, orijinali unter dem halbmond ismini taşıyan hatırat kitabı muazzamdır.

  kavalalı mehmet ali paşa'nın oğlu ibrahim paşa ile osmanlı güçleri arasında cereyan eden nizip savaşı'na da katılmıştır. oradan aktardığı tecrübeleri insanı o savaş alanına götürüyor. ateş gibi bir yaz gününde soğuk pınardan su içer gibi okudum kitabı. akıyor resmen.

  gerçi kitabın isminde yapılan bu acaip değişiklikten sonra "acaba çeviride orijinale sadık kalındı mı" soruları zihnimi meşgul etse de adamın çağının çok ötesinde bir deha olduğu daha türkiye günlerinde yaptığı tespitlerden belli. gündelik hayat tasvirlerini okurken o günden bugüne memlekette değişen bir şey olmadığını görüyorsunuz.

  kürt sorununu modern anlamda ilk ortaya koyanlardan biri olabilir moltke. belki de birincisidir. ben daha eski bir kaynakta bu kadar net ifadelere rastlamadım. tabii o çözümleri de kendince yazmış.
 • ayrıca istanbul'un ilk şehir planını çıkaran kişidir.

  (bkz: http://www.todaie.edu.tr/… yerel y�netimler dergisi)