şükela:  tümü | bugün
 • bir twitter kişisi. hdp'lilerin chp eleştirileri hakkındaki 22 kasım 2016 tarihli flood'ını buraya aktarmayı bir borç bilirim:

  inanılmaz ama biraz daha abartırlarsa chp grup başkanvekilinin durduğu, chp milletvekillerinin mücadele ettiği, chp kadın kolları'nın 100 bin imza topladığı, chp’li kadınların her kadın kuruluşunda direnişi örgütlediği, binlerce chp’li kadının sabahın köründe ankara'ya yasaya karşı geldiği chp'nin yasanın geri çekilmesiyle ilgisi yok diyecekler. chp genel başkanı da sanki bunlardan habersiz, bunların örgütlenmesinde payı yok, adam öyle vazo gibi duruyordu bunlar oldu. hdp meclis'e girmeme kararı alır "doğrusunu yaptı sine-i millete döndü chp de bunu yapmalı" diye baskı kurarlar. hdp meclis'e dönme kararı alır "doğrusunu yaptı, meclis'in muhalefete ihtiyacı var" diye bu sefer yazmaya başlarlar. hdp genel başkanı, 10 milletvekili, sayısız belediye başkanı tutuklu 1 tane miting bile yapamazlar. sonra habire chp. yahu bu chp bdp’liler ergenekon davasında "faşizm ile hesaplaşılıyor" diye tamtam çalarken, silivri önünde dimdik duruyordu. bu chp, her davayı 40 milletvekili ile takip etti, chp genel başkanı "nerede bu ergenekon? ben de üye olacağım" dediğinde bdp’liler faşist dedi. chp'nin 2 milletvekili tutuklu yargılanınca "kendi milletvekilini bile kurtaramayan parti" diye bir de dalga geçtiler. şimdi çıkmış sabah başlıyorlar chp, akşam yatıyorlar chp. bir durun, kendi işinize bakın, bir önünüzü toplayın yahu. bu ne artık. chp hdp'nin bastonu mu arkadaş? hdp kurtulmak istiyorsa chp'yi dinlesin, yoksa kendi kafasıyla bela dışında bir şey üretmiyor. çözüm süreci olur "chp'yi bitireceğiz" diye yola çıkıp, "chp ne öneriyor" diye suçlayıp biri de chp'ye karşı mit ile ortak operasyon yaparlar. iş döner, akp masayı devirir, pkk hendekler açar, çatışmayı başlatır, bu sefer de döner chp'yi suçlarlar. başkanları "apo'nun heykelini dikeceğiz" der, vekili intihar bombacısını ziyaret eder, sonra da chp gelsin kurtarsın. ne güzel dünya ya. hdp eğer oturup da ciddi ciddi bir şey yapmak istiyorsa chp ile kavga etmeyi bırakıp, kendisiyle kavga edenlerle mücadele etsin. chp düşmanlığı üzerinden hdp hiçbir şey kazanamaz. alıp alabileceği 1 puan oydu, onu da 7 haziran'da alıp 3 ayda heba ettiler zaten.
 • (bkz: aethewulf)
 • "savaşı insani hale getirmenin tek yolu onu olabildiği kadar kısa tutmaktır" demiştir.
 • küçük alman devletlerinin ilk şansölye otto von bismarck tarafından birleştirilip hitler öncesi birleşik, tek devlet olan alman imparatorluğunun kurulmasına, fransa'nın avrupa'da lider ükle olma vasfını kaybedip afrika'da sömürge arayışına girmesine neden olan sedan savaşı'nda (1 eylül 1870) prusya ordusunu yöneten muzaffer komutanı...
 • "silahlı bir milletin en canlı örneği türklerdir.
  bu diyar köylüsünün orak, katibin kalem ve hatta kadınların etek tutuşlarında bile silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır.
  türk ata biner gibi oturur ve keşfe yollanan nefer gibi uyanık yürür. silahın ruha verdiği emniyeti her türk'ün bakışlarında görmek mümkündür.
  onlar sanki doğduğu günden beri silahlıdırlar..."
 • almanya’nın birleşme savaşlarında ve hemen ardından gelen gransa- almanya savaşında önemli görevler almış prusya’nın büyük ve muzaffer komutanıdır.

  1800 doğumludur.
  1891’de vefat etmiştir.

  askeri tekniklerinden çıkarttığım notlar:

  modern ordular tek bir komutan tarafından yönetilrmeyecek kadar büyükler. o sebeple belli bir otonomiye sahip geniş bir subay yapılanmasına gidilmeli.

  barış zamanında askeri planlar yapılmalı, hangi düşmanla nerede nasıl savaşılacağı düşünülmeli, her ihtimale göre senaryo çıkarılmalı.

  askerleri hızlı nakletmek en önemli kırılma noktası. bu aynı zamanda ikmali de arttırıyor. tren yolları çok önemli.

  modern tüfekler geliştiği için hat savunması yapıp düşman hattını kırmaya gerek yok. çünkü hat bir yerden kırılınca diğer noktalar oraya ateş ederek hasar verebiliyor. (bkz: hattı müdafa yoktur sattı müdafa vardır) (atatürk iyi tarih okuduğu ve almanlarla ortak harekat yaptığı için buradan büyük ders almış olmalı)

  hat kırmak yerine onları iyi bir noktalardan bombalamak daha iyi. topları bir yere dizim orada tutmak yerine topu sürekli piyade ile birlikte kullanmalı, top önce olmalı. eskiden aman toplara düşman ulaşmasın diye düşünülürken şimdi maksimum hasarı nasıl verebiliriz diye düşünüp daha merkeze koymalı.

  toplu hücumlar tüfek varken saçma.
  birlikte yürüyen asker sürülerindense küçük gruplar halinde (4-8 kişilik) piyadeler daha az isabet alıyor, elbette rakip süvari hücumu yapmazsa...