şükela:  tümü | bugün
 • sund bogazi'nin kuzeydogusunda kurulmus isvec sehri.
 • isvec'in en buyuk 9uncu sehridir ve ulkenin guneyinde yer alir. malmo'ye olan uzakligi tren ile yaklasik 1 saattir. soilwork ve darkane gibi gruplarin hometown'idir.
 • tam karşısında danımarka'da kardeş şehri helsingor bulunur.
 • danimarka'ya (bkz: helsingor) karsilikli feribot seferleri vardir. 20 dakika icinde elinizi kolunuzu sallaya sallaya danimarka topraklarina gecersiniz , pasaport u gectim, kimlik kontrolu bile yoktur. feribotlarda istediginiz kadar kalma luksunuz vardir. kimi insanlar feribotlari sirf icmek icin kullanirlar, 5-6 kere git-gel yaparlar. kafalari iyi olunca da ulan hangi taraftayiz simdi diye sorarlar size.

  yemyesil bir kenttir. deniz kenarinda kucuk bir suru sirin mustakil ev vardir. fiyatlari el yakmaktadir. eger gocmenseniz, ne kadar paraniz olsa da bazi bolgelerde yasayamazsiniz. isvec te problemlerin yuzde sekseni gocmen kokenli insanlardan ciktigi icin gayet anlasilir bir durumdur. marina tarafinda yeni yapilmis apartmanlar da dikkat cekicidir. fiyatlari sormayin, her sey pahali zaten bu ulkede anasini satiyim.

  kucuk ama sirin bir sehir merkezi vardir. helsingborg kalesi tek tarihi yeridir diyebilirim. tepesine cikip, teleskop araciligiyla butun sehri seyredebilirsiniz. isvec teki hemen hemen butun sehirler gibi guvenli bir yerdir. insanlar saygilidir, kibardir.

  kimileri de kalbini falan birakir bu kucuk sehirde kimilerinin ellerine. gorurseniz boyle birilerini, iyi davranin. bir darbe de siz vurmayin
 • isveç'in güneyinde yer alan liman şehridir. danimarkaya feribotla sadece 15-20 dakika uzaklıktadır. ayrıca bu şehrin takımı olan helsinborg i.f de galatasaray'ın bu sene uefa kupasındaki rakiplerinden biridir.
 • kuzey avrupa'da bir balıkçı şehridir. bir diğeri için (bkz: tromsö)

  (bkz: galatasaray sayesinde avrupanın balıkçı kasabalarını öğrenmek)
 • bu şehirde her yıl uluslararası morina avlama yarışması düzenlenmektedir. 2008 de düzenlenecek olan 29. su olup, 18-20 ocak tarihleri arasında yapılacak. geçen yıl düzenlenen yarışmaya ülkemizden ilk kez katılım olmuş, anadolu balıkçıları grubundan (http://www.anatoliafishing.org/) 8 kişi katılıp türkiyeyi temsil etmişlerdi.
 • helsinbori diye okunan isveç liman şehri. küçük böyle kale gibi bir şey vardır şehrin merkezinde. güzeldir, en azından deniz kenarındadır.
 • henrik larsson'un memleketi. isveç'in danimarka'ya en yakın noktası. şehir merkezindeki kärnan adlı kalenin tepesinden 360 derecelik bir manzara ile şehir ve karşı taraf* görülebilir. olympia adlı küçük bir stadyumu vardır. helsingborgs if maçlarını burada oynar.
 • parklarındaki o muhteşem sessizliği hayal dahi edemezsiniz. ruhunuzu satın alabilecek kadar güzel bir şehirdir. yeşildir. sevimlidir. ancak, bir olumsuzluğu varsa o da göçmeninin bol olmasıdır. seven katlanır.