şükela:  tümü | bugün
  • elinizde scanrail bileti varsa silja lines ile bedava viking lines ile %50 indirimli yolculuk yapabilirsiniz. yolculuk yaklasik 16 saat surer.

edit: gemi icindeki barlarda bira icmek gereksiz ve cok pahalidir. bunun yerine cok ucuz fiyata tax free'den bir kasa bira tercih edilmelidir. ismini hatirlayamadigim finlandiya'li bir biranin alkol oranı %8.5 olmakla birlikte tadi pek bir guzeldir. sarhos olup geminin disinda 16 saatinizi gecirmek hasta olmaniza sebep olabilir.
  • arada sırada çokça alışveriş yapan yolcularına ve yerel şirketlere çeşitli şekillerde ücretsiz bilet dağıtırlar, ki gemi boş gitmesin. turistler dışındaki yolcunun esas olayı vergiden muaf alkollü içki satın almak, şirketlerin esas olayları da yüzen birer işletme olmaktır. ilginç bir şekilde finlandiya ile isveç arasında bulunan ahvenanmaa (åland) adlı bir adayı, ada finlandiya'ya bağlı olmasına rağmen avrupa birliği vergi yasaları dışında tutmayı başaran ticaret cinleri, gemiler bu adada durunca avrupa birliği dışına çıktık deyü vergisiz satış yapabilmektedirler. feribotlar bu adada şöyle bir durmasalar yol 16 saat sürmez zaten. *
  • buzlari kira kira ilerlerken sicak sarap icmenin cok keyifli oldugu, deniz urunleri cok ucuz ve cok lezzetli oldugundan yolculuk bittiginde somon karides karisimi bir ten kokusuna sahip olunmasi muhtemel gemilerdir. cocuklar icin cok guzel oyun odalari vardir.
  • (bkz: fuckboat)
  • viking lines ın daha ucuz olması sebebiyle gençlerin çoğunluğunun tercih ettiği ve bu yüzden çok eğlenceli geçen, deliler gibi cider içip karaoke yapmanın farz olduğu feribot.
  • cok fazla ovulmesi sebebiyle haziran ayinda denemeyi planladigim bot seferi.
  • varlığını öğrenenlerin ah o gemide ben de olsaydim şarkısını mırıldanmaya başladıkları eğlence feribotu.
  • yazın gidilirse, ki mümkünse bu tercih edilse daha iyi olur, muhteşem manzara karşısında biranızı keyifle yudumlayabileceğiniz feribottur.. tabi, daha doğrusu böyle bir feribot yoktur ama bu turları düzenleyen silja line, viking line gibi şirketlerin feribotları vardır.

kesinlikle arkadaşlarla gidilmeli ve gemilerdeki tax-free'ler kapanmadan gerekli stok yapılmalıdır. ah o gemide ben de olsaydım diyen arkadaşları kafası bir milyon olmuş dur durak bilmeyen orta üstü yaştaki ablalara, teyzelere karşı uyarmayı da borç biliyorum.

http://img427.imageshack.us/…hp?image=stohel2oc.jpg
  • isveçe gitmişseniz ve biraz paranızda varsa tatili sonlandırmanın en mükemmel yolu olan feribot hattıdır. feribot denilen gemilerde transatlantik yavrusudur* esasen.
  • helsinki'den aksam uzeri ayrilirken arkanizda biraktiginiz kentin isiklariyla buyulenmenizi , stockholm'den ayrilirken de yuzlerce minicik adaciklarin göruntusuyle sizi mutlu eden tatil feribotudur.