şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayatimda ilk defa duyduumda inanmadığım şey. sen hem ortadoğuda yaşayan bir arap olacan, bi de bi de yahudi olacan. yok canım, bu iki millet ezelden düşmandır dediysem de nafile, arkadaşım "kızım sana yalan mı söyleyeceğim, arap kökenli museviyiz biz" dedi.. inandım.
 • hatay'da yaşayan yahudilerin de için de olduğu topluluk... ayrıca yemen, suriye, fas gibi ülkelerde de cemaatler halinde yahudi araplar yaşar...

  islam ilk ortaya çıktığında da bölgede en güçlü üç kabile yahudi araptı...

  (bkz: ben-i kurayza kabilesi)
  (bkz: ben-i kaynuka kabilesi)
  (bkz: ben-i nadir kabilesi)
 • (bkz: ömer serif)
 • (bkz: ofra haza)
  (bkz: yerdane arazi)
 • dünya yahudi nüfusunun en az yüzde 5'i arap kökenlidir...

  ayrıca, yahudi dininin sadece ibranilere has olduğunu düşünen insanlar arap, türk, tat, ermeni, gürcü, çingene kökenli yahudilerin varlığını öğrenince bunu yadırgar, hatta varlıklarını inkar eder...
 • karacigerin akcigere ta$ atmasi, kalbin bobreklere roket saldirisi yapmasi, bunyetik icsel kaos.
 • israil'deki sefarad kavraminin kaynagi olan yahudiler.halen yemen,misir,fas,tunus,cezayir,libya,suriye,irak'tan goc etmis olanlar gelenek ve goreneklerini inatla surdurmekte olup,arap televizyon kanallarini seyretmekten tutup,dugunlerde ,kina gecelerinde gelmis olduklari ulkelerin adetlerini uygular ,muziklerini calar ve dans ederler.
 • (bkz: can koyuncu)
  (bkz: siyasettin)
 • yahudilik bir dindir, bu nedenle bir yahudinin illa da (bu dinin kuruluşundan önce çöllerde dolaşıp, ardından önce kenan sonra da mısıra yerleşmeye kalkışan bir sami kabilesi olan) israil oğullarından olması gerekmez. aslına bakılırsa siyonistlerin propagandasının tersine, çoğunluğu (babil sürgününden dönüşü düşünürsek, ezici çoğunluğu ) öyle değildir zaten. böyle bir şeyi iddia etmek, müslümanların tamamı arap, hıristiyanların alayının filistin kökenli yahudi eskisi olduğunu iddia etmek gibi bir şeydir ki böylesi laflara oksimoron demek bile hafif kalır. yeşillendirmek gibi olmasın, uzak ve yakın tarihte yahudi inancına geçmiş, türksel, berberi, kürt, habeş ve (çok az sayıda olmakla beraber, japon ve eski nazilerin çocuk ve torunlarından alman da dahil olmak üzere) daha bir çok etnik guruptan insan mevcuttur. şimdiki "kabile" mantığı, bütün yahudileri ibranice ile yeniden formatlamak, siyonizmin ve onun ebesi emperyalizmin, genel iktisadi ve siyasal çıkarlar nedeniyle uydurduğu bir safsatadan ibarettir. pek çok yahudi de (çok farklı nedenlerle) buna karşı çıkıyor.