şükela:  tümü | bugün
 • hem cemâlin gösterip çekmek olur mu kendini ?
  böyle aşkın ıstırâbı öldürür her dem beni.
  göster allâh, aşkına (aşkıma) bir kere olsun handeni
  kaçma ey şivekârım, kalbim özler hep seni.

  zeki duygulu tarafından hüseyni makamında bestelenmiş olan sadık açar'a ait güfte bu.

  yıllar önce annemin dayımdan ödünç aldığı bir adnan şenses kasedinde dinlediğim ve aklımda kalan "göster allâh, aşkıma bir kere olsun handeni" kısmı ile bugüne kadar sözlerine (ve tabi müziğine) ulaşamadığım bu esere nihayet bir kaç saat önce trt2'de rastladım.

  insanlar sitelerine neden eserin tam sözlerini metin olarak koymazlar merak ediyorum. "hem cemalin" kısmı ile aratınca bir sürü buluyor ama "göster allah" ile aratınca da hâlen elle tutulur bir şey gelmiyor. sözleri aşağıdaki gif'ten bakarak tek tek yazmak zorunda kaldım. entrymi google bu sayfayı belleğine aldığında bu şarkının da artık bulunabilecek olmasının getirdiği huzurla noktalıyor, yayında ve yapımda emeği geçen tüm arkadaşlar adına esen kalın diyorum. yok bu trt bana yaramadı galiba.

  http://www.neyzen.com/…yni/hem_cemalin_gosterip.gif
 • şair bu eserinde yarine "gül cemalini/yüzünü gördükten sonra gidersen nice olur benim halim? yaşattığın bu cefa, kalbime attığın bu kor reva mı ?" diye sormaktadır.
 • bestesi "geçme namert köprüsünden ko aparsın su seni, yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni" sözleri ile de pek fena gitmiyor aslında....
 • klasik türk müziği'nin gösterip de vermemek temalı bir eseri. işin şakası bir yana, hakkıyla icra edildiğinde gerçekten kulaklarda calgon etkisi yaratan şahane bir parçadır.
 • semahat özdenses tarafından dinlenilmasi şiddetle tavsiye edilen muhteşem parça . makamına, hatunun sesine o kadar kaptırısınız ki kendinizi, evde bağıra çağıra söyleyiverirsiniz şarkıyı tabi bu esnada ufak kardeşini size götüyle gülebilir aman dikkat.
 • en iyi nevzat güyer'in söylediği şarkı https://www.youtube.com/watch?v=8tt_todlwcu