• aslı ülkü tamer'in konuşma adlı şiirinde geçen "hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten" sözüdür. deyimleşmiştir sonra bu dizeler*.
  • ancak kendini bilmez bir öğretmenin söyleyeceği cümle
  • babamin ben daha kucuk, ota boka smiley koyar, yerli yersiz guler bir haldeyken anlattigi bir hikayede gecen soz.

ogretmen sozluye kaldirdigi cocuktan cevap yerine random kelimeler aldiktan sonra, zaten kilosu da yerinde olan bu cocuga soylemi$ miydi oyle bir$eydi.

nitekim, hem kel hem fodul yerine kullanilabilecek bir deyi$tir, ben daha cok severim o ayri.
  • günümüzde sarfeden öğretmenin başını yakabilecek, disiplin kurullarında süründürebilecek söz.
  • ülkü tamer'in konuşma adlı şiirinde geçer. (bkz: #3357177)
  • murat yetkin, fatih altaylı için "hem dersine çalışmaz, hem de şişman herkesten " olarak kullanmıştır lafı. galatasaray liselilere ait olduğuna dair de bir gönderme yapılmıştır bizzat altaylı'ya.
  • bir zamanlar herhalde varmış da yok olup gitmiş; şiirin tamamı şöyle:

aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci,
    üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten;
    ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci?
    hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten.
    iyi nişan alırdı kendini asan zenci,
    bira içmez ağlardı, babası değirmenci,
    sizden iyi olmasın, boşanmada birinci…
    çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.

ülkü tamer'in çok güzel bir şiiridir. şair "ne demek istiyor" diye düşündükçe insanın önüne kapılar açılabilir.

aslında şiir bence bir baba oğul çatışmasıdır. fakir babasının belki de mecburen yaptığı işlerin çocuğun ruhundaki karşılıklarını okuyoruz. değirmenci, içki içen, boşanıp evlenen bir baba var. yüz kiloluk zenci bizim çocuk, bizden biri. ne yapıyorsa babası yüzünden yapıyor. "kuş vuralım istersen"
  • haluk bilginer çok güzel seslendirir bu şiiri
  • dünyanın en boktan, öğretmen hicvinden bir mısra.
  • çok canım sıkılıyor (bkz: kuş vuralım istersen)
hesabın var mı? giriş yap